صفحه اصلی آموزش عکاسی حرفه ای با ویندوز کمرا

عکاسی حرفه ای با ویندوز کمرا

۰
0
848

مایکروسافت پس از عرضه ی ویندوز ۱۰ با نرم افزار لومیا کمرا خداحافظی کرد و نرم افزار ویندوز کمرا را به عنوان نرم افزار اصلی دوربین لومیاها جایگزین کرد، در این مطلب تصمیم داریم شما را با این نرم افزار بیشتر آشنا کنیم با مایکروسافت لایف در بخش عکاسی همراه باشید.


در هنگام کار با ویندوز کمرا با یکسری تنظیمات برای عکاسی بهتر و و گرفتن عکسهای زیبا با توجه به شرایط محیطی که در آن هستید میتوانید با تغیر تنظیمات عکسهای بهتری بگیرید.

در این قسمت میتوان به تنظیمات فلاش (سه حالت خاموش، اتوماتیک و روشن)، خاموش یا روش کردن HDR (زمانی استفاده می شود که کنتراست عکس بالاست مثلا همه جای تصویر نور آفتاب است ولی قسمتی سایه افتاده و تاریک است می توان با استفاده از این قابلیت تعادل را در عکس برقرار کرد و جزییات تمام قسمت های عکس را مشاهده کرد) و استفاده از تایمر اشاره کرد، در بالای صفحه هم میتوان بین دوربین جلو و پشت یکی را انتخاب کرد، همچنین میتوان با استفاده از سه دکمه ی پایین صفحه یکی بخش های فیلمبرداری، پانوراما و عکاسی را با توجه به نیاز خود انتخاب کرد.
با سوایپ به بالا، دکمه ی عکس برداری محیط نرم افزار پیشرفته تر می شود و امکانات و گزینه های بیشتری برای عکاسی بهتر در اختیار کاربر قرار می دهد که عبارتند از: تنظیم تراز سفیدی (White balance)، فوکوس دستی، تنظیم دستی ISO، تنظیم سرعت شاتر و تنظیم میزان روشنایی عکس دسترسی خواهید داشت.

 • تنظیم تراز سفیدی (White balance):
  گاهی اوقات تلفن همراه شما در تشخیص نور محیط دچار اشتباه میشود و عکسهایی بی روح یا با رنگ-های غیر واقعی به ثبت میرساند، شما با تنظیم دستی تراز سفیدی در پنج حالت ابری، آفتابی، فلورسنت و لامپ رشته ای می توانید این اشتباه را جبران کنید و عکس هایتان را به بهترین حالت ثبت کنید.

 • فوکوس :
  در نرم افزار ویندوز کمرا میتوان فوکوس را به صورت دستی تنظیم کرد، برای فیلم گرفتن عکس هایی که در فاصله ی نسبتاً دوری از شما قرار دارند، فوکوس را به صورت دستی روی بینهایت قرار دهید تا هنگام عکاسی وقتی برای فوکوس کردن از دست ندهید، و همچنین برای عکس های ماکرو فوکوس را در نزدیک-ترین حالت قرار دهید تا بهترین نتیجه را ببینید و همچنین برای عکاسی از سوژه ای که خیلی برایتان مهم است به فوکوس خودکار اعتماد نکنید با کمی تمرین میتوانید بهترین عکس ها را با تنظیم فوکوس دستی به ثبت رسانید.

 • ISO :
  Iso به معنای حساسیت سنسور دوربین شما به نور است، هرچه iso بالاتر باشد نویز در تصاویر بیشتر است و هرچه iso کمتار باشد نویز تصاویر کمتر است و عکسها جزییات بیشتری خواهند داشت. در محیط هایی با نور کم میتوان با بالا بردن iso نور کم را تا حدی جبران کرد ولی باید در نتیجه عکس هایی با نویز بالا را مشاهده کرد. در نرم افزار ویندوز کمرا میتوان iso را از ۶۴ تا ۳۲۰۰ به صورت دستی تنظیم کرد.در عکس هایی که جزییات بیشتر برایتان مهم است سعی کنید iso را روی کمترین حالت ممکن قرار دهید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

 • سرعت شاتر:
  سرعت شاتر میزان زمانی که نور به سنسور می رسید را تنطیم می کند، در ویندوز کمرا میتوان از ۱/۱۶۰۰۰ تا ۴ ثانیه آنرا تنظیم کرد، به سرعت شاتر کمتر از ۱/۶۰ سرعت شاتر کند و به سرعت شاتر بیش از ۱/۵۰۰ سرعت شاتر تند می گویند. برای عکاسی از مکان های ورزشی یا جایی نیاز به ثبت یک حرکت سریع داریم سرعت شاتر تند را انتخاب می کنیم و برای جایی که سوژه ثابت است و نور محیط کافی نیست از سرعت شاتر کند استفاده می شود. هر چه سرعت شاتر بیشتر باشد برای جبران نوردهی دوربین iso را بالا برده و نویز تصاویر بیشتر می شود و اگر خیلی سرعت شاتر را زیاد کنیم عکس ها فوق العاده بی روح می شوند ولی بعضی صحنه ها شکارشان ارزش کمرنگ شدن عکس را دارد.

 • میزان روشنایی:
  برای تنظیم میزان روشنایی محیط اگر در مکانی هستید که نور محیط کم است میتوانید با این گزینه نور کم را جبران کنید و اگر نور محیط زیاد است میتوانید نور را تا اندازه ی دلخواه و مناسب کم کنید، این مقدار در ویندوز کمرا از +۳ تا -۳ قابل تنظیم است.

یک نکته خیلی مهم که اکثر افراد به آن توجه نمی کنند رعایت نسبت تصویر است که اکثر افراد نسبت ۱۶:۹ را انتخاب می کنند زیرا عکس ها تمام صفحه اند و زیباتر به نظر می رسند ولی می توان با انتخاب نسبت ۴:۳ از حداکثر کیفیت دوربین موبایل خود استفاده کرد، برای مثال در لومیا ۶۴۰xl هنگام عکاسی با نسبت ۱۶:۹ عکس ها با کیفیت ۱۰ مگا پیکسل ثبت می شوند و هنگام عکاسی با نسبت ۴:۳ عکس ها با کیفیت ۱۳ مگاپیکسل ذخیره می شوند و نتیجه بهتری به نمایش خواهد گذاشت.

 • عکاسی پانوراما:
  در نرم افزار ویندوز کمرا می توان عکس های پانورامای فوق العاده ای ثبت کرد، هنگام گرفتن پانوراما دقت کنید که دستتان کمترین لرزشی نداشته باشد و خیلی سریع هم حرکت نکنید تا عکس هایتان در بهترین حالت ثبت گردند. پانوراما در ویندوز کمرا دو مشکل اساسی دارد اول آنکه تنها می توان در حالت افقی عکسبرداری کرد و دوم آنکه فقط باید از چپ به راست حرکت کنید ولی با این وجود پانورامای ویندوزکمرا یکی از بهترین پانوراماهای موجود در تلفن های همراه است.

امیدوارم از اولین قسمت از سری مقالات عکاسی مایکروسافت لایف لذت برده باشید.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از محمد گوهری انارکی
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…