آیا ویندوزفون می تواند جایگزین سیستم عامل اندروید و IOS شود؟ وجود یک پلتفرم سوم برای پایان کابوس یک انحصاری دوگانه!

این روزها اگر به فروشگاه های موبایل یا فروشگاه های اینترنتی سری بزنید انتخاب های شما به دو سیستم عامل اندروید و IOS محدود خواهد شد، البته اگر شما اهل ولخرجی کردن یا به رخ کشیدن تلفن هوشمند خود نیستید، سیستم عامل “اندروید” تنها گزینه برای انتخاب خرید یک گوشی هوشمند خواهد بود. اگر وارد فروشگاه های موبایل یا وب سایت های فروش اینترنتی شوید صاحبان فروشگاه های اینترنتی و فروشندگان گوشی های هوشمند، اسمارت فون مورد نظر شما را برا اساس عملکرد دوربین، طراحی، نمایشگر و سایر مشخصات سخت افزاری به شما خواهند فروخت، هیچ فروشنده و کارشناس فروشی در مورد دغدغه های مربوط به امنیت و حریم خصوصی که در سیستم عامل این گوشی ها همراه است را به شما تذکر نخواهد داد.

در چندین سال پبش که هنوز لومیاهای رنگارنگ در پشت ویترین فروشگاه های موبایل خودنمایی می کردند، کاربران بخاطر امنیت و ظاهر زیبا و همچنین دوربین فوق العاده این گوشی ها رو خریداری می کردند و اغلب هم به دوستان خود خرید گوشی های ویندوزفونی را هم توصیه می کردند، زمان زیادی می گذرد. ما هنوز گوشی های خاص لومیاهای ویندوزفونی با برند نوکیا لومیا را به یاد می آوریم، لومیاها مایه فخر ما گیک های ویندوزفونی نسبت به اندرویدی ها بود، دورانی خوش اما زود گذر… چه حیف!

لومیا

ویندوزفون یک سیستم عامل ساده و روان و بدون هیچ تاخیر و یا هنگ بود، از همه مهمتر دارندگان این پلتفرم احساس امنیت فوق العاده ای داشتند، ویندوزفون با وجود برنامه های محدودی که داشت اما استفاده از آن بی خطر به نظر می رسید، از آنجا که ویندوزفون مایکروسافت یک پلتفرم بسته (closed source) بود، به راحتی برنامه ها به فایل های سیستمی دسترسی نداشتند! بر عکس برنامه های مدرن اندروید که دارای تبلیغات آزاردهنده ای است مایکروسافت برای نمایش تبلیغات راه بهتری پیدا کرده بود؛ سیستم کاشی های زنده به برنامه نویسان اجازه می داد تا بدون هیچ مزاحمتی تبلیغات خود را ارائه دهند. همچنین من می دیدم که ویندوزفون مرتباً به روزرسانی می شد تا امنیت و عملکرد سیستم عامل را بهبود بخشد؛ همچنین گوشی های  ارزان قیمت ویندوزفونی از نظر رعایت حریم خصوصی و همچنین امنیت بی شک به سیستم عامل IOS نزدیک تر بود که این یک امتیاز مثبت برای ویندوزفون محسوب می شد!

ویندوز فون
ویندوزفون – لومیا ۱۰۲۰

البته اینکه چرا ویندوزفون کنار گذاشته شد را تاریخ پاسخ خواهد داد اما بیشتر کاربران می گویند که برنامه نویسان و توسعه دهنده گان تصمیم گرفتند که این سیستم عامل را به دلیل اینکه همانند اندروید رایگان نیست، نادیده بگیرند و رسما برنامه های تولیدی خود را با وجود پروژه ای مانند یونیورسال که برای پلتفرم ویندوز ۱۰ به وجود آمده بود، به مرور کاهش داده و رسما این بستر کنار گذاشته شد! علاوه بر این مشتریان سابق گوشی های میانی نوکیا بیشتر به سمت اندروید کشیده شده اند و نه ویندوزفون!

مطلب مرتبط: قابلیت هایی که در ویندوزفون دلمان تنگ می شود!

ویندوز 10 موبایل
ویندوز ۱۰ موبایل

همینطور که الان در حال نگارش این پست هستم روی میزکارم چندین گوشی اندرویدی دارم و البته هیچکدام از آن ها حس حال و اعتماد به نفس اسمارت فون های ویندوزفونی را به من القا نمی کند، اکثر گوشی های اندرویدی  آلوده به نرم افزار های غیر ضروری و بد افزارهایی که تمام تلاش خود را برای حمله به حریم شخصی شما انجام می دهد.به راحتی می توان می گفت که تمام این اپلیکیشن های اندرویدی نا امن است، گزارشات بسیاری در رابطه با حمله هکرها و فیشرها به وسیله اپلیکیشن های نا امن به گوشی های اندرویدی صورت گرفته است، منتشر شده است.

ویندوز فون VS اندروید
ویندوزفون VS اندروید

شاید شما بگویید که من می توانم به اکوسیستم اپل مهاجرت کنم و صد البته تنها گزینه موجود برای مهاجرت از اندروید است! با این حال با اطمینان کامل می توانم به شما بگویم که آیفون برای تمام کاربران مناسب نیست به خصوص که کمترین قیمت این گوشی یعنی آیفون SE کمتر از ۴۰۰ دلار(در زمان نگارش این مطلب قیمتی حدودا ۸.۵۰۰.۰۰۰ تومانی دارد) نخواهد بود، اکثرا کاربران توان چنین هزینه کردی را ندارند. ناچارا این گروه گزینه دیگری جز سیستم عامل اندروید را در برابر خود نخواهند یافت!

آیفون 11
آیفون ۱۱

البته مدیر عامل فعلی مایکروسافت ساتیا نادلا سعی در هر چه نزدیک کردن و یکپارچگی دو سیستم عامل اندروید به ویندوز ۱۰ است، در کمال ناباوری شرکت مایکروسافت پس از پایان پشتیبانی ویندوز ۱۰ موبایل رسما به کاربران این سیستم عامل توصیه کرده است که به دو سیستم عامل IOS و اندروید مهاجرت کنند. همچنین برخلاف انتظارها، تبلت تاشو سرفیس دوئو به جای استفاده از سیستم عامل ویندوز ۱۰ از اندروید استفاده می کند.

سرفیس دوئو

با این حال احساس می کنم که مایکروسافت دوباره باید ویندوزفون را به عنوان یکه پتلفرم متفاوت و با تکیه بر هسته اندروید و مبتنی بر مبانی اصلی که ویندوزفون در آخرین روزهای عمر خود داشت تمرکز کند و این پلتفرم مرده را به زندگی بازگرداند. مایکروسافت باید رویکرد متفاوتی را بکار گیرد، باید مدل کسب و کار خود را مانند سایر شرکت های موفق در بازار اسمارت فون ها را به درستی انتخاب کند و من مطمئن هستم افراد با تجربه و مجربی وجود دارد که می توانند راهکارهای موفقی را برای توسعه یک سیستم عامل جدید و نوپا ارائه دهند، شاید این بار پیشنهاد کنیم که ویندوزفون را به عنوان یک سیستم عامل رایگان معرفی کنید و انگیزه هایی را برای توسعه دهندگان ارائه دهید تا برنامه های خود را روی این پلتفرم قرار دهند.

لومیا 1020
لومیا ۱۰۲۰

به نظرم اصلی ترین چیزی که مایکروسافت برای توسعه این سیستم عامل باید به آن چنگ بزند حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران است همانند آن کاری که اپل در IOS انجام می دهد و در مرحله بعدی توسعه و تولید اپلیکیشن های کاربردی و مورد نیاز کاربران است. مایکروسافت به جای اینکه بر کار شرکت های سازنده تلفن همراه در این زمینه دخالت کند، می تواند همچنان این پلتفرم را بسته نگه دارد و بر روی ویژگی های جدید و بسته های امنیتی سیستم عامل تمرکز کند. پیشنهاد ما این است که ویژگی های این سیستم عامل را با ویندوز ۱۰ کامپیوترهای شخصی ادغام و یا نزدیک تر کند!

لومیا
لومیا ۱۵۲۰

شاید این افکار ترشح شده در سلول های نورونی مغزم کمی دیوانگی به نظر برسد و هیئت مدیره و مدیرعامل و سایر کارفرمایان مایکروسافت حتی اگر برنامه های دقیقی هم برای انجام این کار داشته باشند، احیای یک پلتفرم مرده که همواره با ضرر همراه بوده است را یک فریب زیبا تصور خواهند کرد! برای راه اندازی و تولید یک محصول جدید، استرتژی های هوشمندانه ای باید وجود داشته باشند. برای من به عنوان طرفدار یک شرکت و یک سیستم عامل راحت است که هر تفکر و یا آرزوی که منطبق با دنیای فناوری است را داشته باشم و آن را به عنوان یک نویسنده توصیف کنم، بدون اینکه ببینم این آرزوها محقق خواهند شد و یا اصلا متناسب با افکار سایر افراد خواهد بود یا خیر!

لومیا 925
لومیا ۹۲۵

اما در حالی که من در مقابل میز کار محقر خودم نشسته ام و این مطلب را می نویسم، لومیا قدیمی مادرم هنوز هم بوت می شود، ویندوزفون دوست داشتنی من به همان اندازه که در روزهای گذشته کار می کرد، کار می کند، هنوز هم به من این امکان را می دهد که صفحات وب را مرور کنم و به ارسال پیامک بپردازم و مکالمه تلفنی داشته باشم و از چند برنامه زنده مانده مثل یونیگرام و … در آن استفاده کنم. آن گوشی سبز کوچک قدیمی هنوز به من امید می دهد که اگر مایکروسافت یک دهه پیش توانست چنین کاری را انجام دهد، دوباره می تواند این کار را انجام دهد اما این بار بزرگتر و  بلند پروازانه تر، این بار با ذهن های هوشمندانه ای که بزرگترین مشاغل را اداره می کند، می تواند موفق شود. من به عنوان یک روزنامه نگار و مقاله نویس فن آوری ، امیدوارم روزی به اشخاص مختلف توصیه کنم: بله، گوشی های اندرویدی خوب هستند اما می توانید این گوشی XYZ را که روی یک پلتفرم ویندوزفون بسیار امن و قابل اعتماد و ارزان تر اجرا می شود را امتحان کنید!

لومیا
لومیا

ویندوزفون را با سرفیس دوئو تصور کنید که چه قابلیت های خاص و منحصر به فردی می شد داشته باشد، توصیفات ذهنی خود را با ما در میان بگذارید!

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از Mr Afshar
بارگذاری بیشتر در مقالات

۹ نظرات

 1. مسعود

  ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ در ۹:۳۹ بعد از ظهر

  بسیار مقاله زیبایی بود👌
  خسته نباشی آقای افشار🖤

 2. کریم معصومی

  ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۹ بعد از ظهر

  درود بر شما
  بله دقیقا من هم با شما موافقم من هم از طرفداران لومیا نوکیای دوست داشتنی هستم. بعد از سرقت گوشی لومیای ۱۵۲۰ دوست داشتنی ام بعد از ۴ سال دوباره آنرا یافتم و راه اندازی کردم و الان مثل ردز اول صحیح و سالم در حال کارکردن است. امیدوارم به زودی آنچه که در ذهن من و شما و خیلی از دوستان ویندوزفونی هست به واقعیت تبدیل شود. ♥️🙏

 3. شهریار

  ۱۱ خرداد, ۱۳۹۹ در ۹:۴۴ قبل از ظهر

  سلام خدمت ادمین عزیز
  من چنتا نکته عرض کنم .
  نگاه مایکروسافت به وینفون اواخر دچار تغییر شد و دیگه تمایلی از خودشون نشون ندادن برای توسعه اش . با همه ی بزرگی و نامداری مایکروسافت وینفون بسیار خام بود و خیلی جای کار داشت.
  میتونستن همین مساله اجرای ویندوز در فبلت ها رو توسعه بدن و به نظرم انقلابی میشد در دنیای تکنولوژی . البته ناگفته نماند که شاید این از نظر مالی به ضررش ممکن بود بشه . دیگه کی پیدا میشد یه جعبه بیست کیلویی بذاره توی خونه اش وقتی میشد با گوشی همه کار کرد.

 4. میلاد

  ۲۱ تیر, ۱۳۹۹ در ۶:۰۳ بعد از ظهر

  دقیقا با شما موافقم که اما این موضوع رو ریشه در ساختار مدیریتی جدید مایکروسافت و اختلافات جدی از زمان استیو بالمر با خود شخص بیل گیتس از زمانی خود موسس کنار گیری کرد گویی این سیستم عامل محبوب یتیم شد و هوادارانش رو داغدار و عرصه را برای سیستم عامل های سخیف اندروید که مبتنی بر عامه پسندی و دسترسی آسان به بود باز گذاشت حال اینکه سرنوشت این سیستم عامل در هر نوع چه موبایل و چه pc در حاله ابهام قرار دارد و منم هم امیدوارم مایکروسافت. به دوران طلایی خودش برگرده

 5. آریا

  ۴ مرداد, ۱۳۹۹ در ۱۰:۰۰ قبل از ظهر

  سلام به ادمین عزیز کاملا با نظر شما موافقم من هنوز هم از لومیا استفاده می کنم و عالی هست ولی دیگه ویندوز فون تولید نمی شود به نظر شما جایگزین ویندوز فون چه خواهد بود؟ ویندوز ۱۰ آرم یا ویندوز ۱۰x یا چیز دیگری نظر شما چه هست؟

  • حامد افشار

   ۱۴ مرداد, ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۶ بعد از ظهر

   به نظرم نمیشه پیش بینی کرد ولی اندروید دستکاری شده توسط مایکروسافت جایگزین میشه

 6. Ali

  ۶ آذر, ۱۳۹۹ در ۵:۲۲ بعد از ظهر

  سلام ممنون از مقاله خوبتون🙏 مایکروسافت قطعا با یه شروع جدید به نبرد با اندروید و ios باز خواهد گشت! مایکروسافت الان داره روی core os کار میکنه که قراره تجربه کار دستگاه های مختلف مجهز به ویندوز رو بهم خیلی خیلی نزدیک کنه. البته مایکروسافت سعی کرده که رابط کاربری surface duo رو شبیه به windows 10x بکنه که شاید توسعه دهندگان رو بتونه به سمت ساخت برنامه برای این پلتفرم هم سوق بده تا شاید در آینده ای نچندان دور بتونه سیستم عامل جدیدی رو برای گوشی ها و تبلت هاش ارائه بده. Windows 10x و core os اینده ویندوزن و البته باید توجه کرد که بخش عمده از بودجه مایکروسافت داره صرف azure میشه که خیلیم براش درامد داشته و داره. با توجه به این اوصاف احتمال اینکه windows 10 به توزیعی از لینوکس تبدیل بشه کم نیست. حالا با این اوصاف باید وایسیم و ببینیم چی میشه🤔

  • Mr Afshar

   ۶ آذر, ۱۳۹۹ در ۸:۰۲ بعد از ظهر

   خیلی سپاس گذارم که وقت گذاشتیم و این مقاله رو خوندین
   البته متوجه بخش آخر حرفتون نشدم! ویندوز ۱۰ ایکس چطور میتونه یه توزیع لیونکسی باشه؟! ویندوز و لینوکس دو سیستم عامل جدا از هم هستند البته ترمینال لینوکس رو به صورت ساب سیستم میشه روی ویندوز اجرا کرد که این بحثش جداست

 7. جواد

  ۳ اسفند, ۱۳۹۹ در ۵:۰۶ بعد از ظهر

  دوستان از آنجاییکه من لومیا ۱۵۲۰ دارم و همچنان استفاده میکنم و همچنین روی کامپیوتر شخصی خودم ویندوز ۱۰ دارم فکر میکنم در آینده خیلی نزدیک شاهد حذف ویندوز خواهیم بود . تفکر من نسبت به خیلی از دوستان که هنوز خوش بین هستند بسیار متفاوت هست.اندروید جایگزین مناسبی برای ویندوز هست و مطمئنا در چند سال آتی سیستم عامل اندروید رو روی کامپیوتر های خودمان به جای ویندوز خواهیم داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…