صفحه اصلی مایکروسافت ویندوز Windows 10X هر آن چیزی که از Windows 10x می دانیم

هر آن چیزی که از Windows 10x می دانیم

۰
0
170

سیستم عامل جدید مایکروسافت به نام “ویندوز ۱۰ ایکس/ Windows 10X” شناخته می شود از ابتدا قرار بود برای تبلت های با دو نمایشگر عرضه شود اما گفته می شود که برای کامپیوترهای شخصی با یک نمایشگر هم عرضه می شود. Windows 10X نسخه جدید و مدرن تر سیستم عامل ویندوز ۱۰ و به طور کلی زیر مجموعه ای از پروژه ‘Windows Core OS’ خواهد بود. این سیستم عامل با ویژگی های جدیدتر و امنیت بیشتر و تجربه کاربری بروز تر و همچنین فاقد اعضا و برنامه های سنتی ویندوز خواهد بود که گفته می شود در سال ۲۰۲۱ عرضه می شود.

منبع ویدیو: ویندوز سنترال

رابط کاربری سنتی ویندوز ۱۰ که با نام Windows Shell  شناخته می شود، به طور کلی در این سیستم عامل دستخوش تغییرات زیادی شده و تمام اجزای آن مدرن تر شده است و در نتیجه Windows 10X از برنامه های سنتی Win32 در هنگام عرضه پشتیبانی نمی کند؛ دستگاه های مبتنی بر این سیستم عامل در سال ۲۰۲۱ فقط از برنامه های یونیورسال مایکروسافت استور و همچنین از برنامه های مبتنی بر وب را اجرا می کند. با این حال گفته می شود قابلیت اجرای برنامه های سنتی Win32 در موعد دیگری به Windows 10X اضافه خواهد شد.

تجربه کاربری جدیدتر

Windows 10X

Windows 10X شامل پوسته جدیدتر و همچنین رابط کاربری که با فناوری های جدید ساخته شده است. این یک تجربه کاربری انطباقی است که می تواند بسته به “وضعیت” دستگاه شما تنظیم شود. به عنوان مثال در یک کامپیوتر تاشو ویندوزی، کاربران ممکن است بخواهند از آن به چندین روش مختلف ( حالت تبلت ، لپ تاپ و…) استفاده کند. به همین دلیل باید رابط کاربری با دستگاه سازگار و انطباق پذیر باشد تا بهترین تجربه را بدون توجه به اینکه شما از دستگاه خود چه استفاده می کنید را ارائه کند.

این بدین معنا است که عناصر قدیمی رابط کاربری مانند فایل اکسپلورر، کنترل پنل، پنجره پیام های خطا و همچنین آیکون های سنتی در Windows 10X دیگر وجود ندارد. از آنجا که مایکروسافت کل پوسته را از نو کدنویسی و بازسازی کرده است، هیچ برنامه و یا عنصر ناسازگار سنتی در رابط کاربری این سیستم عامل وجود ندارد و Windows Shell باید در Windows 10X بسیار سازگارتر باشد.

Windows 10X که لقب سیستم عامل مدرن مایکروسافت را یدک می‌کشد، به عنوان سیستم عامل دستگاه هایی با دو صفحه نمایش معرفی شد، اما این شرکت اکنون رسما اعلام کرد که این سیستم عامل ابتدا برای دستگاه های با یک صفحه نمایش و سپس برای دستگاه های تاشو عرضه خواهد شد البته این اتفاق در سال ۲۰۲۱ نخواهد افتاد.

منو استارت جدید

Windows 10X
Windows 10X

مایکروسافت در ادامه تغییرات و با تمرکز بر فناوری های جدید، منو استارت را در Windows 10X بازطراحی کرده است. در استارت جدید یک منو عریض در بالا برای جستجو در وب و همچنین مجموعه ای از برنامه های نصب شده در پایین و استفاده از آیکن های جدید به جای کاشی های زنده از جمله تغییرات منو استارت در این سیستم عامل جدید است.

در این منو یک قسمت به نام “recent activities” وجود دارد که در آن می توان به فایل های اجرا شده و یا وب سایت هایی که اخیرا بازدید کرده اید دسترسی سریع داشته باشید. برنامه های چند ردیف اول در لیست برنامه ها می تواند به صورت دلخواه شخصی سازی و تنظیم شود.

تسک‌بار جدید

Windows 10X دارای یک تسکبار تطبیق پذیر جدید با تمرکز بر قرارگیری آیکون ها در وسط تسکبار است. دکمه های استارت و Task View در مرکز تسکبار  قرار گرفته است به صورتی که برنامه های پین شده و در حال اجرا بین این دو دکمه قرار گرفته است و وقتی برنامه ای باز می شود این دو دکمه از هم باز می شود و ظاهر بسیار روانی را به تسکبار ویندوز ۱۰ ایکس می دهد.

چندین انیمیشن جدید به تسکبار اضافه شده است.با کلیک بر روی دکمه های Start و Task View و حتی با مینیمایز کردن برنامه ها، انیمیشن خاص خود را اجرا می کنند. مایکروسافت علاوه بر طراحی جدید تسکبار Windows 10X سه سایز مختلف را برای آن در نظر گرفته است، سایز کوچک و متوسط و بزرگ، سایز بزرگ برای تبلت ها بسیار مناسب می باشد. سایز کوچک و متوسط هم اکنون در ویندوز ۱۰ وجود دارد اما سایز بزرگ تسکبار جدیدا طراحی شده و مختص به ویندوز ۱۰ ایکس خواهد بود.

در تبلت ها، اکنون کاربران می توانند با کشیدن انگشت به بالا در هر قسمت تسکبار، به منو استارت دسترسی داشته باشند و دسترسی کاربران به لیست برنامه ها آسان تر شده است و برای دسترسی به منو استارت نیازی به زدن دکمه استارت نخواهد بود.

اکشن سنتر جدید

بعد از تغییرات تسکبار و منو استارت این بار نوبت به اکشن سنتر رسیده است. این اکشن سنتر جدید تاکید بیشتری بر روی دسترسی سریع تر دارد. در اکشن سنتر جدید دسترسی های خاص سریع تر و کنترل تنظیمات بیشتر شده است و بدون بستن اکشن سنتر می توانید به تنظیمات خاص و کاربردی Windows 10X دسترسی داشته باشید.

اکشن سنتر جدید با الهام گرفتن از اکشن سنتر سنتی تمام نوتیفکشن ها را در یک جعبه جداگانه در بالا اکشن سنتر نمایش می دهد. در این اکشن سنتر جدید، شامل گزینه هایی مانند کنترل میزان صدا، تنظیمات پاور و درصد باتری و همچنین یک رابط کنترل موزیک جدید وجود دارد که هنگام پخش موزیک از برنامه های پشتیبانی شده در اکشن سنتر جدید ظاهر می شود.

رابط کاربری نصب جدیدتر

از آنجا که قسمت های مختلف Windows 10X دوباره طراحی شده است. رابط کاربری نصب این ویندوز هم دستخوش تغییراتی شده است و کمی مدرن تر از قبل شده است. ویندوز ۱۰ ایکس شما را در مراحل نصب راه اندازی اولیه ویندوز با بخش های مختلفی مانند انتخاب زبان، ورود به حساب مایکروسافت و قبول شرایط و ضوابط راهنمایی می کند اما دیگر از کورتانا در مراحل نصب و راه اندازی خبری نخواهد بود و به طور کلی تجربه نصب و راه اندازی در Windows 10X زیباتر شده است.

فایل اکسپلورر جدیدتر

از آنجا که ویندوز ۱۰ ایکس دارای هسته مدرن تری است، برنامه های قدیمی مانند File Explorer کلاسیک دیگر در این سیستم عامل وجود ندارند. به این معنا که مایکروسافت یک File Explorer جدید مخصوص ویندوز ۱۰X ساخته است و قابلیت های OneDrive را نیز در آن جای داده است. Windows 10X اولین سیستم عامل وبی است که شامل برنامه استور و یک مدیریت فایل در دستگاه های شما خواهد بود. به طور پیش فرض، تمام پرونده های شما با حساب OneDrive شما به صورت ابری همگام سازی می شوند در حالی که به صورت محلی در حافظه دستگاه شما نیز در دسترس خواهند بود.

تغیرات در ویندوز آپدیت

مایکروسافت همچنین در حال بهبود Windows Update است به گونه ای که سرعت عملکرد آن را در Windows 10X بسیار سریعتر شده است. فرایند نصب فیچر آپدیت ها( آپدیت های که دارای ویژگی های جدید هستند) به همان اندازه که در ویندوز ۱۰ طولانی می شود در Windows 10X طولانی نمی شود زیرا این فیچر آپدیت ها در پس زمینه و بدون نیاز به راه اندازی مجدد سیستم نصب می شوند. دقیقاً مانند سیستم عامل اندروید و کروم، هنگامی که به روزرسانی انجام شد سیستم برای راه اندازی مجدد رایانه شخصی شما آماده می شود و مانند حالت عادی مجدداً راه اندازی می شود و پشتیبان گیری و نصب و راه اندازی  آن ۱۵ دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

نتایج روند آپدیت ها نشان می دهد که راه اندازی مجدد سیستم عامل کمتر از ۹۰ ثانیه طول می کشد ، آزمایشات داخلی سریع تر از این عدد رو هم ثبت کرده اند.این یک پیشرفت بزرگ نسبت به نحوه به روزرسانی ویندوز ۱۰ است که بسته به نوع دستگاه شما می تواند بین ۵ دقیقه تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

امنیت در Windows 10X

برخلاف ویندوز ۱۰، ویندوز ۱۰ ایکس از ویژگی هایی به نام “state separation”برخوردار است که بدین ترتیب سیستم عامل خود را خارج از درایو قرار می دهد. در حال حاضر ویندوز ۱۰ همه چیز را در یک پارتیشن نصب می کند، این بدان معنی است که کاربر و همچنین برنامه ها و هکرها می تواند به فایل های سیستمی دسترسی پیدا کند. ویندوز ۱۰ ایکس همه فایل ها و پوشه ها را در پارتیشن به حالت read-only (فقط خواندنی) تبدیل می کند، بنابراین فایلهای سیستم عامل، فایلهای برنامه، درایورها و رجیستری قفل و غیر قابل دستکاری می شوند. تنها چیزی که کاربر و برنامه ها می توانند به آن دسترسی پیدا کنند، پارتیشن کاربر است، چیزی شبیه به لینوکس ها که می توان برای هر بخش از یک سیستم عامل یک پارتیشن مجزا تعیین کرد.

به این معنی که بدافزارها یا ویروس ها نمی توانند وارد سیستم شوند و روی سیستم تأثیر بگذارند، زیرا برنامه ها فقط در یک پارتیشن به خصوص و جدا شده از فایل های سیستمی کار می کنند. همه برنامه ها در ویندوز ۱۰ ایکس در یک بخش جدا اجرا می شوند و برای دسترسی به مواردی که خارج از آن است، به مجوزهای خاصی نیاز دارند. در حال حاضر نحوه کار برنامه های UWP در ویندوز ۱۰به همین شکل است و مایکروسافت با پشتیبانی از برنامه های Win32 ، این قابلیت را به برنامه های Win32 در ویندوز ۱۰X نیز گسترش می دهد.

تصاویر پس زمینه زنده

ویندوز ۱۰ ایکس دارای تصاویر پس زمینه زنده است که بسته به عوامل مختلف محتوای آن را تغییر می دهد. به عنوان مثال ، بیلدهای داخلی ویندوز ۱۰ ایکس دارای یک تصویر زمینه با منظره کوه است که دارای حالت های صبح ، ظهر ، عصر و شب است که براساس زمان واقعی دستگاه شما ظاهر می شود. این تصاویر پس زمینه همچنین به ظاهر دارای ابرها و پرندگان پویایی است که هر از چند گاهی ظاهر می شوند.

Windows 10X در بهار ۲۰۲۱ عرضه می شود

ویندوز ۱۰ ایکس برای اولین بار در بهار ۲۰۲۱ در بازارهای تجاری عرضه می شود. بازارهای تجاری شامل سازمان های آموزشی و شرکت های تجاری و صنعتی که به دنبال کامپیوترهای کمتر از ۶۰۰ دلار برای دانش آموزان و دانشجویان هستند عرضه می شوند. ویندوز ۱۰ ایکس در ابتدا برای رایانه های شخصی مانند دستگاه های پرچمدار HP یا Dell عرضه نمی شود و همچنین در سال ۲۰۲۲ این سیستم عامل برای دستگاه های با دو نمایشگر و تاشو و تبلت ها و سایر دستگاه ها عرضه خواهد شد.

گفته می شود که ویندوز ۱۰ ایکس در ابتدا بدون برنامه Mail و Calendar عرضه می شود. این برنامه ها از نسخه اول ویندوز ۱۰X حذف شده است، زیرا این پلتفرم بازارهای تجاری را هدف گذاری کرده است و احتمالاً از Outlook نسخه وب یا Outlook را از طریق دسکتاپ مجازی ویندوز استفاده می کند اما در صورت تمایل، کاربران می توانند برنامه های Mail و Calendar را از فروشگاه مایکروسافت دوباره نصب کنند.

همانطور که گفتیم عرضه ویندوز ۱۰ ایکس برای بازارهای اصلی و رایانه های شخصی تا سال ۲۰۲۲ اتفاق نمی افتد. تا آن زمان پشتیبانی از برنامه Win32 در میان سایر ویژگی های دیگر که به عنوان بخشی از نسخه “Nickel” ویندوز ۱۰ برنامه ریزی شده است در نیمه اول ۲۰۲۲ به سیستم عامل Windows 10X اضافه می شود.

از آنجا که ویندوز ۱۰ ایکس یک سیستم عامل جدید است، به عنوان یک به روزرسانی برای رایانه های شخصی مجهز به ویندوز ۱۰ منتشر نمی شود. کاربران نمی توانند Windows 10X را در دستگاهی نصب کنند که برای این سیستم عامل سازگار نباشد. هیچ فایل ایزو رسمی وجود نخواهد داشت و شما قادر نخواهید بود که Windows 10X را بخرید تا بر روی دستگاه های خود نصب کنید. این فقط برای رایانه های شخصی جدید است که قرار است به بازار عرضه شود.

به روزرسانی

در صورت تغییرات جدیدتر ما همچنان این پست را با اطلاعات جدید به روز خواهیم کرد. در ضمن، در ویندوز ۱۰ ایکس بیشتر به دنبال چه چیزی هستید؟ در نظرات با ما در میان بگذارید.


مطالب مرتبط

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از Mr Afshar
بارگذاری بیشتر در Windows 10X

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…