صفحه اصلی اخبار مایکروسافت برنامه ویژه ای برای تغییر رابط کاربری ویندوز ۱۰ دارد

مایکروسافت برنامه ویژه ای برای تغییر رابط کاربری ویندوز ۱۰ دارد

۱
0
131

مایکروسافت در حال آماده سازی به روزرسانی بزرگ بعدی ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۲۱ است که به گفته منابع مختلف تغییرات قابل توجهی در رابط کاربری ویندوز ۱۰ ایجاد خواهد شد. گفته شده است که غول نرم افزاری ردموندی در حال برنامه ریزی برای تغییر و به روزرسانی در بخش های قابل توجهی مثل منو استارت، اکشن سنتر و حتی فایل اکسپلورر با طراحی مدرن تر و انیمیشن های بهتر و ویژگی های جدید تر است.

پروژه جدید مایکروسافت با اسم رمز “Sun Valley” شناخته می شود و همچنین انتظار می رود که این پروژه بخشی از نسخه “Cobalt” ویندوز ۱۰ باشد که عرضه آن برای تعطیلات سال ۲۰۲۱ میلادی برنامه ریزی شده است. طبق اسناد داخلی منتشر شده.مایکروسافت این پروژه را باز طراحی و مدرنیزه تر کردن رابط کاربری دسکتاپ ویندوز ۱۰ با انتظارات مشتریان در سطح جهانی مانند سایر سیستم عامل های مدرن و سبک توصیف می کند.

ویندوز ۱۰ تقریبا چند سالی است که دست نخورده باقی مانده است، در این سال ها رابط کاربری ویندوز ۱۰ تغیرات به خصوصی نداشته است و ویژگی های جدیدی کمی به آن اضافه شده است، بسیاری از سیستم عامل های دیگر بازار در پنج سال گذشته به کل رابط کاربری خود را تغییر داده یا تغییراتی در رابط کاربری آن به وجود آمده است. البته مایکروسافت با اراپه سیستم طراحی Fluent Design تغییرات زیادی در طراحی رابط کاربری ویندوز ۱۰ ایجاد کرد اما در چند سال اخیر تغییرات بزرگ و یا بازنگری کلی در رابط کاربری ویندوز ۱۰ مشاهده نکرده ایم.

به نظر می رسد پروژه Sun Valley توسط تیم Devices and Experiences ویندوز ، به سرپرستی مدیر ارشد محصولات پانوس پانای ، که در ماه فوریه مسئولیت این بخش را بر عهده داشت، هدایت می شود. مایکروسافت در ماه می اعلام کرده بود که در بازه زمانی ۲۰۲۱ سرمایه گذاری مجددی روی ویندوز ۱۰ انجام می دهد و طبق گفته ها سرمایه گذاری مجدد مایکروسافت بر روی ویندوز ۱۰ همان پروژه “Sun Valley” خواهد بود.

انتظارات ما

کیبرد جدید در ویندوز ۱۰

هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره به روز رسانی  پروژه “Sun Valley” صحبت کنیم اما طبق گفته ها، قرار است منو استارت و اکشن سنتر جدیدی را تجربه کنیم، احتمالا این تغییرات همان تغییراتی باشد که در ویندوز۱۰ ایکس انجام شده است اما برای محیط دسکتاپ توسعه داده شده است. همچنین مایکروسافت در حال کار بر روی تسکبار جدید و تغییراتی در رابط کاربری فایل اکسپلورر قدیمی ویندوز ۱۰ است.

طبق گزارشات منتشر شده، گفته می شود که تغییرات شامل کاربران تبلت ویندوزی هم می شود. از جمله این تغییرات انیمیشن های بهتر و روان تر خواهد بود. ما قبلا می دانستیم که مایکروسافت در حال طراحی یک کیبورد و یک ایموجی پیکر(انتخاب کننده شکلک) جدید است، لیست تغییرات ویندوز ۱۰ در کانال اینسایدری توسعه دهندگان ویندوز (Windows Insider Dev Channel ) منتشر می شود.

همچنین گفته می شود مایکروسافت در ادامه تغییرات رابط کاربری ویندوز ۱۰ به گرد کردن حاشیه های پنجره ها برنامه ها و دیگر بخش های ویندوز ۱۰ ادامه می دهد.

طبق گزارشات منتشر شده، مایکروسافت قصد دارد رابط کاربری مدرن WinUI را در سراسر پوسته ویندوز (ویندوزشل) و تمام پنجره های برنامه ها گسترش دهد. این تغییرات ظریف و در عین حال بهبود هایی برای ویندوز ۱۰ به همراه خواهد داشت. علاوه بر این انتظار می رود تم دارک شامل بخش های بیشتری از ویندوز ۱۰ شود که در هنگام استفاده از تم دارک، احساس سازگاری بیشتری از تم دارک در ظاهر ویندوز ۱۰ داشته باشیم.

پی نوشت: WinUI به طور کلی یک لایه رابط کاربری در برنامه های ویندوزی است که شامل کنترل ها و استایل های مدرن برای ساخت برنامه های ویندوزی مورد اسفتاده قرار می گیرد و به عنوان یک لایه اصلی در رابط کاربری برنامه ها در ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد. در این لایه زبان طراحی Fluent Design را هم شامل می شود.

باید گفت این تغییرات تکمیل کننده سیستم طراحی Fluent Design است و نه طراحی مجدد رابط کاربری ویندوز ۱، مایکروسافت یک زبان طراحی جدیدی در “Sun Valley” معرفی نمی کند بلکه به سادگی تلاش می کند همان زبان طراحی قبلی را به تکامل برساند و سعی دارد به طور مداوم تغییراتی در رابط کاربری سیستم عامل به وجود بیاورد.

تاریخ انتشار چه زمانی است؟

به طور کلی می توان گفت ماهیت سیستم عامل ها ایجاد تغییر و بروزرسانی های مداوم است.باید تاکید کنیم که احتمال این وجود دارد که مایکروسافت روند انتشار این تغییرات را در بروزرسانی سال آینده، قطع و یا به تاخیر بیاندازد. دلیل عدم اعلام زودرس مایکروسافت برای تغییرات رابط کاربری ویندوز ۱۰  این است که ممکن است همه این تغییرات در بروزرسانی نهایی منتشر نشود و فقط برخی از این تغییرات در نسخه نهایی ویندوز ۱۰ اعمال شود.

مایکروسافت امیدوار است که بیشتر این کارها را تا پایان طرح توسعه کبالت که در ژوئن ۲۰۲۱ پایان می یابد ، انجام دهد. انتظار می رود که مایکروسافت بیلد آزمایشی را در کانال بتا به عنوان نسخه طراحی شده انجام دهد و سپس بیلد RTM یا همان نهایی را به OEM ها و مشتریان خود ارسال کند. پس از اتمام آزمایشات این بروزرسانی به صورت یک آپدیت تجمعی با رفع مشکلات و ویژگی های جدید تا پاییز ۲۰۲۱ در دسترس عموم قرار نخواهد گرفت.

اگر مایکروسافت بتواند برنامه های خود را در قالب پروژه Sun Valley انجام دهد ، این بزرگترین تغییرات در رابط کاربری ویندوز ۱۰ است که تاکنون دیده ایم ، بیش از سه سال است که مایکروسافت تغییرات زیادی در ویندوز ۱۰ انجام نداده است. پانوس پانای مدیر ارشد مایکروسافت می خواهد کاربران از نیاز به ویندوز به عنوان یک سیستم عامل کاربردی برای انجام کارهای روزمره یا حرفه ای خود به یک عاشق ویندوزی تبدیل شوند ، مایکروسافت با طراحی زیبا و مدرن یک رابط کاربری جدید این کار را شروع کرده است.

در حال حاضر ، نظر شما در مورد پروژه Sun Valley مایکروسافت چیست؟

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از Mr Afshar
بارگذاری بیشتر در اخبار

یک نظر

  1. ایلیا صدری خاتون

    ۲۶ بهمن, ۱۳۹۹ در ۳:۵۴ بعد از ظهر

    حالا ویندوز ۱۰ زیبا تر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

آموزش فعال سازی تایید هویت دو مرحله ای در برنامه Microsoft Authenticator

تایید هویت دو مرحله ای ویژگی است که برای تامین حساب های شما مورد استفاده قرار می گیرد به ا…