صفحه اصلی مقالات بررسی آپدیت اکتبر ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰ نسخه ۲۰H2

بررسی آپدیت اکتبر ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰ نسخه ۲۰H2

۱
0
924

آپدیت بزرگ ویندوز ۱۰ توسط مایکروسافت منتشر شد دارای تغییرات و پیشرفت های چشمگیری نیست. این آپدیت تحت عنوان آپدیت اکتبر ۲۰۲۰ نسخه ۲۰H2 نیز شناخته می شود، دومین بروزرسانی بزرگ ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۲۰ است که توسط غول ردموندی منتشر می شود. پس از ارایه نسخه ۲۰۰۴ که در نیمه اول سال ۲۰۲۰ منتشر شده بود ، این نسخه ادامه دهنده نسخه قبلی با تغییراتی در ظاهر رابط کاربری و چندین ویژگی جدید است.

نسخه ۲۰H2 به عنوان یک آپدیت تجمعی رایگان بالاتر از نسخه ۲۰۰۴ قرار گرفته است، بدین معنی که اگر نسخه ۲۰۰۴ را هم اکنون در سیستم خود نصب کرده اید،برای بروزرسانی نیاز به حجم زیادی برای دانلود نخواهید داشت ولی اما اگر از نسخه ۱۹۰۹ یا پایین تر استفاده می کنید،‌نسخه ۲۰H2 به عنوان یک بروز رسانی کامل برای شما ارایه می شود. در این نقد و بررسی تمام نکات خوب و بد و همه پیشرفت ها و تغییرات قابل توجه این آپدیت را بررسی خواهیم کرد.

ویدیو معرفی آپدیت اکتبر ۲۰۲۰

بررسی ویدیویی نسخه ۲۰H2

منبع: ویندوز سنترال

منو استارت و اعلانات ویندوز ۱۰

منو استارت در آپدیت اکتبر ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰

منو استارت در ویندوز ۱۰ منطقه ای است که بیشترین تغییرات را به خود دیده است، حتی اگر این تغییرات به چشم نیاید و ممکن است متوجه نشوید که چیزی در منو استارت تغییر کرده است، ما در اینجا به چند نکته از این تغییرات اشاره خواهیم کرد. مایکروسافت در نسخه ۲۰H2 ، به پاکسازی و مرتب کردن رابط کاری ویندوز ۱۰ پرداخته است و منو استارت اولین بخشی است که به آن می پردازیم.

رابط کاشی های زنده اکنون دیگر مانند قبل از تم های ویندوز پیروی نمی کند.در این آپدیت دیگر رنگ کاشی های زنده با تغییر تم و یا تغییر رنگ در accent color عوض نمی شود. این یک تغییر جزیی در طراحی رابط کاربری مینیمالیستی جدید در منو استارت ویندوز ۱۰ است.دیگر رنگ کاشی های زنده از accent color پیروی نمی کند و رابط کاربری با تم سیستم بیشتر مطابقت پیدا کرده است، بنابراین اگر از تم لایت در ویندوز ۱۰ استفاده می کنید، رابط کاشی زنده به نوعی آن را منعکس می کند.

علاوه بر اینکه رابط کاربری با تم سیستم بیشتر مطابقت پیدا کرده است، کاشی ها اکنون نیز کمی شفاف تر از قبل شده اند به طوری که محتویات پشت کاشی های زنده( والپیپر یا برنامه ها) در رابط منو استارت به صورت شفاف دیده می شود. این هم یک تغییر ظریف دیگر در رابط کاری ویندوز ۱۰ که ظاهر منو استارت را مدرن تر نشان می دهد.

مطلب مرتبط: ۵ ویژگی برتر آپدیت اکتبر ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰

مایکروسافت در ادامه تغییرات و پاکسازی ویندوز ۱۰، مربع های برجسته اطراف لوگو برنامه ها را در لیست برنامه ها حذف کرده است. این امر علاوه به ایجاد یک طراحی مینیمالیستی برای مایکروسافت به بروزتر کردن طراحی منو استارت نیز منجر می شود. این تغییر باعث می شود که آیکن های رنگی که در اوایل امسال معرفی شده اند بسیار به چشم بیایند.

این تغییرات در طراحی نشان می دهد که مایکروسافت با انتشار آپدیت اکتبر ۲۰۲۰، در نهایت روی طراحی ویندوز ۱۰ متمرکز شده است. این تغیرات بسیار کم است اما امیدواریم که این تغییرات کوچک نشانه ای برای تغییرات بیشتر در طراحی رابط کاربری ویندوز ۱۰ در آینده باشد. رابط کاربری ویندوز ۱۰ در چند سال گذشته تغییرات خاصی نداشته است و در مقایسه با سیستم عامل های دیگر مانند مک که به ضورت کامل در رابط کاربریش باز طراحی انجام می شود،‌ ویندوز هم نیاز به همچنین تغییرات دارد. امیدواریم در نسخه بعدی ویندوز ۱۰ که در سال ۲۰۲۱ منتشر می شود شاهد تغییرات بیشتری در طراحی رابط کاربری ویندوز ۱۰ باشیم.

پنجره اعلانات در آپدیت اکتبر ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰

در نسخه ۲۰H2 پنجره پاپ آپ اعلانات نیز دستخوش  تغییرات شده است، هر چند که این تغیرات ظاهری بسیار کم است اما در آینده، مایکروسافت تغییرات بیشتری در طراحی پنجره اعلانات با انتشار ویندوز ۱۰ ایکس اعمال خواهد کرد.

تغییرات جدید شامل بخش Focus Assist نیز می شود. مایکروسافت به گونه ای رفتار  Focus Assist تغییر داده است که هنگامی که این قابلیت را فعال کرده اید،‌  چیزهایی را که از دست داده اید دیگر به شما اطلاع ندهد. در صورت تمایل می توانید این عملکرد را دوباره فعال کنید، اما ممکن است این اعلانات آزار دهنده و برای شما خوشایند نباشد.

تنظیمات ویندوز ۱۰

تنظیمات ویندوز ۱۰
تنظیمات در آپدیت اکتبر ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰

طبق روال همیشگی آپدیت های فیچر ویندوز ۱۰، مایکروسافت در حال انتقال تنظیمات کنترل پنل سنتی به برنامه مدرن settings است. به لطف آپدیت ۲۰H2 یکی از این تغییرات، اضافه شدن قابلیت تازه سازی نرخ نمایشگر(رفرش ریت) شما به برنامه مدرن settings ویندوز ۱۰ است.

در بخش برنامه settings ، مایکروسافت دکمه های کپی را به قسمت System Properties اضافه کرده است ، که به شما امکان می دهد تمام اطلاعات دستگاه خود را با یک کلیک در کلیپ بورد ویندوز  کپی کنید ، اگر می خواهید اطلاعات دستگاه خود را برای دوستانتان یا ارسال کنید، این ویژگی برای شما مفید است.

نسخه جدید اج با رابط ALT+TAB در آپدیت اکتبر ۲۰۲۰ ادغام شده است، بنابراین هنگام جابه جایی بین برنامه های خود می توانید بین صفحات وب (باز شده) هم جا به جا شوید. برای اینکار به تنظیمات ویندوز ۱۰ بروید گزینه showing all open tabs و یا the last five tabs و … را به انتخاب خود فعال کنید.

Tablet Mode ویندوز ۱۰

یکی دیگر از تغییرات بزرگ در ویندوز ۱۰ که بخشی از تغییرات این نسخه از ویندوز ۱۰ است ، تغییر در نحوه شناسایی و واکنش ویندوز به سویچینگ بین حالت تبلت و لپ تاپ است. در گذشته اگر یک لپ تاپ ویندوزی قابل تبدیل به تبلت مانند خانواده سرفیس داشته باشید، هنگام اتصال و یا جدا کردن کیبرد از دستگاه اصلی از حالت دسکتاپ به حالت تبلت (s Mode) تبدیل می شد. اما در نسخه ۲۰H2 دیگر چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد.

در این نسخه، هنگامی که کاربران می خواهند حالت از حالت لپ تاپ به تبلت سویچ کنند ویندوز ۱۰ سعی می کند رابط کاربری دسکتاپ را تاچ فرندلی تر کند،‌سرچ بار در تسکبار باز تر می شود، برنامه های پین شده و در حال اجرا با فاصله بیشتری در تسکبار خواهد داشت، آیکن کیبرد لمسی در سینی سیستم ظاهر می شود و  همچنین آیکن ها در برنامه فایل اکسپلورر بزرگتر می شود.

در این نسخه، منو استارت دیگر به صورت تمام صفحه اجرا نمی شود و برنامه ها به صورت پنجره ای اجرا می شوند و دیگر به صورت تمام صفحه باز نمی شوند. حالت قدیمی Tablet Mode منو استارت را به صورت تمام صفحه باز می کرد و آن را به استارت اسکرین تبدیل می کرد و همه برنامه ها را مجبور می کرد که به صورت تمام صفحه اجرا شوند. این رفتار دیگر در این نسخه به صورت پیش فرض فعال نخواهد بود.

دقیقا مشخص نیست که چرا مایکروسافت این تغییر را ایجاد کرده است. حالت تبلت مود جدید هیچ برتری نسبت تبلت مود قدیمی ندارد اما گفته نمی شود تجربه استفاده از حالت تبلت مود قدیمی نیز بسیار خوب بوده باشد ولی تغییرات ایجاد شده در تبلت مود جدید نیز کاربردی تر از قبل نیست. مایکروسافت هنوز هم نیاز به ارائه یک تجربه Tablet Mode کاملاً جدید و ابتکاری مانند iPad دارد.

برای کسانی که تغییرات حالت تبلت مود جدید را دوست ندارند ، می توانید وارد تنظیمات شوند و تنظیمات قدیمی را  که به طور خودکار برنامه ها و منو استارت شما را به صورت تمام صفحه را در حالت قدیمی Tablet Mode اجرا کند ، دوباره فعال کنید.

مایکروسافت اج جدید

آپدیت اکتبر ۲۰۲۰
مایکروسافت اج جدید

ویژگی هایی که در نسخه ۲۰H2 به ویندوز ۱۰ اضافه شده است شاید چشمگیر نباشد اما با این حال ممکن است کاربردی باشد، مایکروسافت مدتی است که اج جدید را از طریق Windows Update برای نسخه های قدیمی ویندوز ۱۰ عرضه کرده است. با این حال اگر اج جدید را به صورت دستی در ویندوز خود نصب نکرده باشید، مایکروسافت اج جدید به طور خودکار همراه با این آپدیت نصب خواهد شد.

مایکروسافت اج جدید از نظر وب گردی و عملکرد نسبت به نسخه قدیمی خود بهبودهای فراوانی داشته است.برخی از ویژگی های منحصر به فرد اج قدیمی که البته زیاد هم مورد استقبال قرار نگرفته بود، از جمله Set Tabs Aside، inking directly  را در نسخه جدید از دست داده است.

 مطالب مرتبط:بررسی مایکروسافت اج جدید: رقیب گوگل کروم

۱۳ دلیل برای کوچ به مرورگر مایکروسافت اج جدید!

اگر هنوز از اج جدید استفاده نمی کنید با نصب آپدیت اکتبر ۲۰۲۰ این مرورگر به طور خودکار جایگزین نسخه قدیمی اج خواهد شد باید بگوییم همانطور که نمی توانستید نسخه قدیمی اج را حذف کنید، نسخه جدید را هم نمی توانید حذف کنید، البته این موضوع فقط در ویندوز صدق نمی کند و از این دست موارد مشابه کم نیستند، شما کروم را از اندروید و سافاری از مک را هم نمی توانید حذف کنید. البته می توانید از یک مرورگر دیگر به عنوان مرورگر اصلی و پیش فرض استفاده کنید و مایکروسافت شما را مجبور به استفاده از این مرورگر نمی کند.

ما پیشنهاد می کنیم که برای یک بار هم شده این مرورگر جدید را امتحان کنید، مایکروسافت اج جدید بر پایه کرومیوم توسعه داده شده است. البته اج جدید تنها مرورگری نیست که از موتور کرومیوم استفاده می کند، مروگر کروم و اوپرا نیز از این موتور استفاده می کنند.

سایر تغییرات

برای رایانه های شخصی جدیدی که با نسخه ۲۰H2 از پیش نصب شده باشند ، با اولین ورود به حساب کاربری خود در دسکتاپ ویندوز ۱۰، تسکبار را می توانید به میل خود شخصی سازی کنید. پس از ورود، مایکروسافت حساب کاربری شما را تجزیه و تحلیل کرده و تعیین می کند که برنامه های خاصی را که قبلا به طور پیش فرض به تسکبار خود پین شده بودند را دوباره پین می کند. به عنوان مثال ، اگر اشتراک آفیس فعال داشته باشید ، برنامه آفیس را  در تسکبار شما پین می کند. اگر یک گوشی اندرویدی به حساب خود متصل کرده باشید ، برای دسترسی سریع تر برنامه Your Phone را پین می کند.

این یک تغییر جزئی در ویندوز ۱۰ است، اما فکر می کنم برخی ها از این تغییرات استقبال کنند. هنگامی که وارد محیط دسکتاپ شده اید ، می توانید به راحتی برنامه های اضافی را که تصمیم به پین کردن دارد را پین کنید. این اتفاق فقط در رایانه های شخصی جدید که از قبل نسخه ۲۰H2 از پیش به صورت کلین اینستال نصب شده باشد اعمال می شود.

اخیرا آپدیت اکتبر ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰  به صورت مرحله ای شروع شده و اگر نسخه ۲۰۰۴ را نصب کرده اید ، این یک بروزرسانی ساده است که نصب آن بسته به سرعت اینترنت شما مدت زیادی طول نمی کشد. من توصیه می کنم در صورت امکان ویندوز خود را به روز کنید ، زیرا این آپدیت واقعاً برای زیبا تر شدن و بهتر شدن ویندوز ۱۰ طراحی شده است.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از Mr Afshar
بارگذاری بیشتر در مقالات

یک نظر

  1. ar

    ۱۰ آبان, ۱۳۹۹ در ۱:۱۰ بعد از ظهر

    👌👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…