Unigram، تنها کلاینت غیر رسمی تایید شده تلگرام برای ویندوز است که در قالب یک برنامه یونیورسال ویندوز همچنان در حال توسعه است. آیا با توجه به وجود برنامه رسمی تلگرام برای ویندوز، همچنان دلیلی بر استفاده از Unigram بر روی ویندوز ۱۰ احساس می‌شود؟ با ما در مایکروسافت لایف همراه باشید…

برنامه یونیگرام در ویندوز ۱۰

بازار برنامه های یونیورسال ویندوز ۱۰ در زمانی که هنوز مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز موبایل را به اتمام نرسانده بود، بسیار داغ بود. اما پس از مرگ ویندوز موبایل، دیگر نه توسعه دهندگان و نه کاربران ویندوز ۱۰ از آن ها استفاده زیادی نمی‌کنند. برنامه Unigram از آن دسته از برنامه هایی بود که بسیار مورد توجه کاربران ویندوزموبایل قرار گرفته بود. زیرا اپدیت های جدید برای نسخه رسمی تلگرام ویندوز موبایل عرضه نمی‌شد و ظاهر برنامه رسمی با بهره گیری از زبان طراحی ویندوزفون ۸.۱ بود که این زبان طراحی در ویندوز ۱۰ موبایل با تغییرات گسترده ای همراه بود.

پس از اتمام زمان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوزموبایل، توسعه دهندگان برنامه های یونیورسال یکی پس از دیگری این پلتفرم را ترک می‌کردند. یونیگرام هم از این قضیه مستثنا نبود. البته توسعه دهنده آن تا حد توان جدیدترین ویژگی ها را برای کاربران موبایل ارائه کرد اما محدودیت ها و افت شدید کاربران موبایل، دلیل توجیه کننده ای برای ادامه روند توسعه برنامه موبایل باقی نداشت و از این رو پشتیبانی یونیگرام از موبایل هم به اتمام رسید.

اما قضیه برای ویندوز ۱۰ متفاوت بود. این برنامه کماکان هم در Windows Store موجود و بروزرسانی ها را دریافت می‌کند و کاربران زیادی نیز در حال استفاده از این نرم افزار هستند.

صفحه دانلود برنامه یونیگرام از مایکروسافت استور

چرا من از Unigram به جای Telegram در ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنم؟

برنامه Telegram در ویندوز با وجود دارا بودن اکثر قابلیت های این پیام رسان، چندی از ویژگی های نسخه موبایل و … را در خود ندارد. از طرفی برنامه یونیگرام با توجه به یونیورسال بودن، از تمام ویژگی های نسخه موبایل نیز پشتیبانی می‌کند. همچنین از ویژگی هایی که ویندوز ۱۰ در اختیار برنامه های یونیورسال قرار می‌دهد پشتیبانی می‌کند. در ادامه با برخی از این ویژگی ها آشنا خواهیم شد.

بهینه بودن با صفحات لمسی:

یکی از ویژگی های اصلی برنامه های یونیورسال ویندوز، تطابق پذیری آن ها با دستگاه ها و مقیاس های متفاوت است. اکنون بیشتر لپتاپ ها و مخصوصا تبلت های سرفیس از صفحات لمسی پشتیبانی می‌کنند و در صورتی که کاربران بخواهند از تلگرام استفاده کنند، یونیگرام پیشنهاد بسیار مناسبی برای آن هاست.

استفاده از کش و مدیریت حافظه:

از دیگر محدودیت های برنامه تلگرام دسکتاپ، عدم استفاده نرم افزار از حافظه از پیش ذخیره شده یا کش (Cache) می‌باشد. در این صورت شما باید برای باز کردن چت های از پیش باز شده در برنامه، حتما به اینترنت متصل باشید.

یونیگرام با استفاده از حافظه کش این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا بدون نیاز به اینترنت هم به چت های از قبل باز شده بر روی دستگاه خود دسترسی داشته باشید. همچنین یونیگرام به شما دسترسی مدیریت این حافظه را هم به مانند برنامه های اندروید تلگرام می‌دهد.

مطلب مرتبط: اسکایپ بهترین برنامه پیام‌ رسان در ویندوز ۱۰

پشتیبانی از قابلیت Secret Chat:

. با توجه به اینکه ویژگی Secret Chat نیاز به حافظه کش دارد و تلگرام دسکتاپ از این قابلیت برخوردار نیست، در نتیجه این قابلیت بر روی آن وجود ندارد. برای استفاده از این قابلیت بر روی ویندوز ۱۰، می‌توانید از برنامه یونیگرام استفاده کنید.

امکان فیلتر کردن چت، گروه، کانال و …:

جدیداً قابلیت گروه بندی چت ها و گروه ها به صورت دلخواه به تلگرام اضافه شده است. اما دیگر ویژگی که از مدت ها پیش در یونیگرام وجود داشت، امکان فیلتر کردن گفت‌وگو ها و … بود.

امکان Forward پیشرفته:

به مانند Telegram X اندروید، یونیگرام نیز در ویندوز از قابلیت های پیشرفته برای فوروارد پیام برخوردار است. فوروارد بدون اسم فرستنده اصلی و پاک کردن متن پیام فورواردی از قابلیت های این برنامه است.

امکان تعیین کیفیت فیلم برای ارسال و زمان نابودی عکس:

از دیگر ویژگی هایی که بر روی تلگرام گوشی های هوشمند وجود دارد، امکان تعیین کیفیت یک فایل ویدئویی برای ارسال است. یونیگرام نیز در ویندوز ۱۰ این عمل را برای شما انجام خواهد داد. همچنین برای ارسال عکس و فیلم در چت های خصوصی، این امکان وجود دارد تا با تعیین یک بازه زمانی، عکس و فیلم ارسالی برای هر دوطرف نابود شود.

امکان مدیریت چندین حساب تلگرام:

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های یونیگرام در برابر تلگرام دسکتاپ، پشتیبانی از ورود چندین اکانت تلگرام در برنامه است. کاربران دسکتاپ اکثرا با این مشکل مواجه هستند که برای مدیریت حساب های خود در تلگرام چه باید بکنند. استفاده از تلگرام های پورتابل راه حل مناسبی برای این کار نیست. با استفاده از یونیگرام، به راحتی روی تمامی حساب های خود مدیریت داشته باشید.

قابلیت باز کردن چندین صفحه چت به صورت جدا گانه:

یکی از ویژگی های انحصاری یونیگرام، باز کردن چندین صفحه چت در پنجره های مختلف است. کافی است در زمان انتخاب چت، کلید Shift را از روی کیبورد نگهدارید. اکنون صفحه چت در پنجره جدیدی باز خواهد شد.

پشتیبانی از ویژگی People Nearby:

از ویژگی هایی که در بروزرسانی های حدید تلگرام اضافه شده است، قابلیت پیدا کردن افراد و گروه های اطراف محل شماست. این ویزگی در برنامه یونیگرام موجود است.

امکان افزودن آسان فرمت به متن و لینک:

در یونیگرام به راحتی هرچه تمام تر، فرمت های دلخواه را به متن پیام خود اعمال و ارسال کنید.

پشتیبانی از ابزار ها و ویژگی های بومی ویندوز ۱۰:

ویندوز ۱۰ از API های مخصوصی برای برنامه های یونیورسال خود استفاده کرده است. این ویژگی ها کمک می‌کند با برنامه ها با ویژگی های جدید ویندوز هماهنگ شده و کاربردی تر شوند. این ویژگی ها برای تمامی برنامه های یونیورسال ویندوز ۱۰ موجود بوده و کافیست توسعه دهنده آن را بر روی برنامه خود اجرا و راه اندازی کند.

پشتیبانی از ورود به وسیله Windows Hello:

گزینه های ورود به ویندوز، از pin گرفته تا حسگر های بیومتریک، همگی شامل Windows Hello می‌شوند و یونیگرام از تمامی این روش ها برای عبور از مرحله تایید حویت بهره مند است.

پشتیبانی از ویژگی People hub:

قسمت People Hub ویندوز، این امکان را به شما می‌دهد تا افرادی که بیشترین تعامل را با آنها دارید در قسمت TaskBar ویندوز سنجاق کنید و به راحتی و بدون نیاز به باز کردن برنامه اصلی، با آن ها گفت و گو کنید.

پشتیبانی از تاریخ شمسی:

این یکی از کاربردی ترین ویژگی ها در بین ویژگی های ذکر شده است. جست و جو بر اساس تاریخ میلادی و مشاهده تاریخچه چت بر اساس تاریخ میلادی بسیار پیچیده تر از تاریخ رسمی کشور مادری ما است. نمایش تاریخ به صورت شمسی در صورتی است که فرمت تاریخ سیستم شما نیز بر روی شمسی تنظیم شده باشد. برای این کار از این آموزش استفاده کنید.

پشتیبانی از منو اشتراک گذاری ویندوز ۱۰:

ویندوز ۱۰، از یک منو اختصاصی برای اشتراک گذاری بهره مند است. در این منو افراد، برنامه ها و دستگاه هایی که ویزگی Share Nearby در آن ها فعال باشد نمایش داده می‌شود. یونیگرام نیز در لیست آن موجود است و شما می‌توانید مسقیما هر چیزی را در برنامه یونیگرام به اشتراک بگذارید.

پشتیبانی از سیستم اعلان های بومی ویندوز ۱۰:

Unigram با بهره گیری از سیستم اعلانات ویندوز ۱۰، امکانات و کنترل بیشتری را در این زمینه به کاربران می‌دهد. می‌توانید با ویژگی Focus Assist از مشاهده پیام ها و اعلانات جلوگیری کنید و از تنظیمات اعلانات ویندوز، کنترل کاملی روی این برنامه داشته باشید.

سایر ویژگی ها و مزیت های یونیگرام:

۱- امکان کنترل دسترسی های برنامه به سخت افزار و مکان از طریق تنظیمات ویندوز ۱۰

۲- امکان بازگردانی برنامه به حالت پس از نصب (Reset app)

۳- عدم ایجاد پوشه مختص به خود در قسمت دانلود ها و نمایش فایل های دانود شده در آن. در صورت نیاز باید از فیلم و فایل هایی که دانلود می‌کنید Save as تهیه کنید یا با راست کلیک بر روی فایل، به محل ذخیره آن در پوشه یونیگرام بروید و از آن جا فایل را انتقال دهید.

۴- امکان چک کردن املا و پیشنهاد کلمه توسط ویندوز ۱۰

سخن پایانی:

برنامه تلگرام ویندوز، از پایداری بسیار خوبی برخوردار است. در عوض شاید یونیگرام در برخی موارد دچار نواقص و ایراداتی باشد که در استفاده روزمره ای که من از این برنامه دارم، آنچنان مشهود نیست. تا کنون شاید بیش از ۱ سال است که از یونیگرام بر روی ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنم و از آن راضی هستم. البته باید دید شما چه کاربری هایی را از برنامه ای که از آن استفاده می‌کنید نیاز دارید.

آپدیت ها برای تلگرام ویندوز ممکن است سریع تر از یونیگرام در دسترس باشد و کاربران سریع تر به ویژگی های جدید تلگرام دست پیدا خواهند کرد.

به هرحال این برنامه از محبوب ترین های فروشگاه مایکروسافت است. آیا شما کاربردی دیگر از یونیگرام سراغ دارید که ما در بالا به آن اشاره نکرده باشیم؟ آن را در قسمت نظرات با ما در میان گذارید.

Unigram - A Telegram universal experience
Unigram - A Telegram universal experience
Developer: ‪Unigram, Inc.‬
Price: Free
پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از hamidrezank
بارگذاری بیشتر در تلگرام

۲ نظرات

 1. روح اله

  ۸ تیر, ۱۳۹۹ در ۹:۴۹ قبل از ظهر

  مدتیه تو یونیگرام پراکسی ها کار نمیکنند . متصل نمیشه

  • حامد افشار

   ۸ تیر, ۱۳۹۹ در ۱۱:۵۲ قبل از ظهر

   مشکل از پروکسی هاتونه عوض کنید مشکل حل میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست پیشنهادی

هر آن چیزی که از سری ایکس Xbox می دانیم

سری ایکس Xbox در تاریخ 13 دسامبر سال 2019 در رویداد The Game Awards رونمایی شد. این دستگاه…