کرتانا در آپدیت ۲۰۰۴ ویندوز ۱۰ به عنوان یک ابزار کاربردی با بهره‌وری بالا دست خوش تغییرات زیادی شده است و این همان چیزی است که شما باید بدانید.

سرانجام مایکروسافت آپدیت ۲۰۰۴ موسوم به آپدیت ماه می ۲۰۲۰ را که با بهبود ها و تغییرات کوچک و بزرگی در کرتانا همراه شده است، را برای ویندوز ۱۰ منتشر کرد. کرتانا در نسخه ۲۰۰۴ از ویندوز به طور کامل جدا شده و در عوض به یک برنامه سیستمی جداگانه تبدیل شده است که از طریق استور مایکروسافت مرتبا آپدیت می شود و به طور کلی نیازی به منتظر ماندن آپدیت های فصلی ویندوز ۱۰ برای دریافت تغییرات و ویژگی های جدید در این برنامه نخواهد بود!

در بخشی از طراحی کرتانا جدید، بر خلاف نسخه های قبلی که به تسک بار متصل بودند، می توان برنامه را در سراسر دسکتاپ حرکت داد و جابجا کرد. در طراحی جدید رابط کاربری، قابلیت چت با دستیار صوتی اضافه شده است که در درجه اول برای تعامل با کرتانا با استفاده از کیبورد طراحی شده است، اما همیشه می توانید از صدا برای کنترل دستیار صوتی مایکروسافت استفاده کنید.

همچنین از آنجایی که کرتانا در حد و اندازه های الکسا آمازون و یا دستیار صوتی گوگل (Assistant) به محبوبیت نرسید، مایکروسافت تصمیم گرفته است تا استراتژی خود را تغییر دهد، از این به بعد کرتانا برای تعامل بیشتر با کاربران آفیس ۳۶۵ و ابزاری منحصر به فرد برای مشترکان این حساب خواهد بود. در نتیجه این تغییرات برخی از قابلیت های کرتانا مانند SKills ها و نوت بوک ها حذف شده است.

به طور کلی، کرتانا فقط در زمینه هایی مثل مدیریت جلسات، وظایف محول شده، جستجو در اسناد آفیس و سایر کارهای مرتبط به کاربران کمک خواهد کرد. در این پست ما نگاه نزدیکی به ویژگی های جدید کرتانا در آپدیت ۲۰۰۴ ویندوز ۱۰ در ماه می ۲۰۲۰ می اندازیم، با مایکروسافت لایف همراه باشید.

ویژگی ها و پیشرفت ها کرتانا جدید

با انتشار به روز رسانی ماه می ۲۰۲۰، رابط کاربری جدید کرتانا و همچنین تنظیمات ساده تر شده و همچنین گزینه های بیشتری برای رفع مشکل سریع برنامه به آن اضافه شده است.

رابط کاربری جدید کرتانا

گرچه رابط کاربری جدید کرتانا دست خوش تغییرات زیادی شده است اما بی شباهت با رابط کاربری قدیمی آن نیست، رابط کاربری جدید ساده تر و کاربرپسند تر شده است. هنگامی که برای اولین بار کرتانا را باز می کنید، از شما خواسته می شود که با حساب مایکروسافت یا حساب کاری خود متصل شوید. پس از ورود به سیستم، شما با رابط کاربری روبرو خواهید شد که دیگر به تسک بار(نوار وظیفه) متصل نیست، دسترسی پیدا خواهید کرد. در به روز رسانی جدید کرتانا مانند سایر برنامه های مدرن، می توان آن را به هر سمت و سویی در دسکتاپ بکشید یا اندازه پنجره آن را به دلخواه تغییر دهید.

کرتانا
کرتانا

رابط کاربری جدید کرتانا چت محور و همچنین سوال و پاسخ ها تعاملی شده است، بنظرم کسانی که بیشتر از کیبورد و موس استفاده می کنند بیشتر ترجیح می دهند تا با دستیار دیجیتالی خود در یک محیطی مثل محیط چت به گفتگو بپردازند تا اینکه به صورت صوتی با دستیار صوتی خود گفتگو کنند. با این حال، شما هنوز هم می توانید با استفاده از دکمه میکروفون یا گزینه هندزفری ، از صدای خود برای تعامل و پرسش و پاسخ با کرتانا استفاده کنید.

همچنین در محیط کاربری کرتانا چند دستور پیشنهادی و چندین سوال کاربردی به شما پیشنهاد می شود تا به شما در آشنایی و تعامل با این دستیار صوتی کمک کند که در صورت تمایل می توانید از آن استفاده کنید.

در آپدیت ۲۰۰۴ ویندوز ۱۰ که در ماه می ۲۰۲۰ منتشر شده است، کرتانا هم اکنون به طور خودکار از طریق مایکروسافت استور بروزرسانی می شود. اما در گاهی اوقات نوتیفکشنی (اعلان) مبتنی بر وجود نسخه جدید نمایش داده می شود که می توانید با کلیک بر روی آن به صورت دستی آن را بروزرسانی کنید.

در رابط کاربری جدید کرتانا تم دارک و لایت پشتیبانی می شود، اما شما نمی توانید مستقلا در داخل برنامه تم را به دلخواه انجام دهید و باید تغییرات مورد نظر خود را از منوی تنظیمات ویندوز ۱۰ اعمال کنید!

ویژگی های کرتانا

از آنجا که کرتانا یک محصول بیزینس محور (تجاری سازی) شده است؛ قابلیت های جدید این دستیار صوتی بیشتر بر روی زندگی تجاری شما تاثیر گذار خواهد بود.

برای کاربرانی که در ایالات متحده زندگی می کنند، دستیار دیجیتال به شما در مدیریت وظایف و برنامه ها کمک می کند. می توانید درباره فایل های آفیس پرس جو کنید. همچنین می توانید رویدادهای تقویم را بررسی کرده و به ارسال ایمیل بپردازید یا ایمیل های خود را جستجو کنید. همچنین در کرتانا می توانید یادآوری های خود را ایجاد کنید و کارهایی را به لیست های خود در داخل Microsoft To Do اضافه کنید.

مشابه نسخه های قبلی، کرتانا به بینگ متصل شده است. شما توانایی چک کردن آب و هوا و امکان درخواست جوک و چیستان ها و سایر اطلاعات مورد نظر خودتان را در کرتانا خواهید داشت، کرتانا کماکان به شما در انجام کارهای روزانه مثل تنظیم آلارم و یا تغییر تنظیمات و باز کردن برنامه ها کمک می کند.

اما کرتانا کما فی السابق در خارج از ایالات متحده برای سایر کاربران نیز در دسترس خواهد بود، اما تجربه محدودی نسبت به سایر کاربران ایالات متحده امریکا تجربه خواهند کرد. به عنوان مثال تعامل با کرتانا در خارج از ایالات متحده محدود به اجرای چند درخواست با استفاده از بینگ و تعامل با دستیار صوتی به وسیله چت خواهد بود. با این حال مایکروسافت می گوید قصد دارد تا عملکرد های بیشتری در آینده به کرتانا ایجاد کند.

در کنار سایر بهبود ها و تغییرات گرافیکی، کرتانا قابلیت های قابل توجه و برجسته ای را از دست داده است. به عنوان مثال با عرضه نسخه جدید کرتانا، منوی ریلی در سمت چپ آن حذف شده است همچنین ویژگی نوت بوک نیز مدت زیادی است که در دسترس نیست. علاوه بر این، مایکروسافت چندین قابلیت دیگر مانند اسکیل ها (Skills) را هم حذف کرده است.

سرانجام به دلایل امنیتی؛ مایکروسافت از کرتانا در نسخه های قبلی ویندوز ۱۰ که دیگر پشتیبانی نمی شوند را نیز پشتیبانی نخواهد کرد، بدین معنی که شما فقط در نسخه های جدید ویندوز ۱۰ می توانید از کرتانا استفاده کنید.

تنظیمات برنامه کرتاتا

برنامه تنظیمات در ویندوز ۱۰ دارای یک بخش منحصر به فرد برای کنترل و تغییر تنظیمات در کرتانا است اما می توان کماکان تنظیمات مورد نظر خود را در داخل برنامه اعمال کنید.

منوی تنظیمات در کرتانا هم اکنون وجود دارد، با کلیک بر روی دکمه منو اصلی در بالا سمت چپ (سه نقطه) می توانید وارد منوی تنظیمات شوید.

بخش This device

در صفحه Talking to Cortana بخش“Activating Cortana” را پیدا خواهید کرد که می توانید با استفاده از آن قابلیت Wake word را فعال کنید تا هنگام گفتن “Cortana” دستیار فعال و آماده به کار شود(این گزینه ممکن است اکنون در دسترس نباشد.)

همچنین در بخش “Keyboard shortcut preference” می توانید با انتخاب گزینه های Type یا Speak نحوه تعامل در هنگام فعال شدن کرتانا را تعیین نمایید.

در صفحه Permissions می توانید تعیین کنید که کرتانا چه دسترسی هایی داشته باشد یا نداشته باشد. به عنوان مثال ، با کلیک بر روی گزینه میکروفون  برنامه تنظیمات را باز می کند تا دسترسی کورتانا به میکروفون مجاز یا رد شود.

همچنین با کلیک بر روی گزینه Speech صفحه تنظیمات ویندوز ۱۰ را باز می کند، در این صفحه شما می توانید تعیین کنید که آیا کرتانا اجازه ارسال اطلاعات به فضای ابری برای بهبود این دستیار صوتی توسط مایکروسافت را دارد یا خیر. و در آخر، گزینه Voice activation این امکان را فراهم می کند که شما دسترسی کرتانا به صدا  و فعال کردن آن را کنترل کنید.

بخش Account

همچنین صفحه Permissions شامل گزینه Revoke permission and sign out برای غیر فعال کردن کرتانا است، (به تعبیری) با حذف دسترسی کرتانا به تقویم، مخاطبین، ایمیل ها و سایر اطلاعات؛ کرتانا عملا غیرفعال می شود.

مشابه نسخه های قبلی کرتانا، بخشی به نام “Clear your data” برای پاک کردن داده های شخصی وجود دارد. با کلیک بر روی این قسمت بخش؛ داشبورد حریم خصوصی مایکروسافت به صورت آنلاین باز می شود که در این بخش امکان مشاهده و حذف داده های مربوط به کرتانا فراهم شده است.

همچنین در پایین این صفحه گزینه Clear history را خواهید دید که می توانید از آن برای حذف تمام اطلاعات مربوط به کرتانا، استفاده کنید.

بخش Hardware

سرانجام ، بخش “سخت افزار” شامل صفحه ای برای اضافه کردن ، حذف و کنترل دستگاه هایی است که از دستیار دیجیتال پشتیبانی می کنند، این دستگاه ها شامل سرفیس هدفون ، Xbox One و Amazon Alexa و غیره می شود.

با باز کردن صفحه، دستگاهی را مشاهده می کنید که قبلاً به کرتانا وصل شده باشد، برای مدیریت دستگاه می توانید روی گزینه های موجود کلیک کنید.

 اما اگر اخیراً لوازم جانبی جدیدی را خریداری کرده اید ، می توانید بر روی دکمه Add a device کلیک کنید تا علمیات نصب کرتانا بر روی دستگاه انجام شود.

گزینه های تعمیر کورتانا

اگر با کرتانا مشکل دارید، گزینه حذف و نصب مجدد برنامه را ندارید. اما از آنجایی که اکنون که تبدیل به یک برنامه معمولی و جدا از ویندوز شده است، می توانید با استفاده از  برنامه تنظیمات در ویندوز ۱۰ به ابزارهایی برای تنظیم مجدد(reset) یا تعمیر(repair) برنامه دسترسی پیدا کنید.

شما می توانید از طریق این آدرس Settings > Apps > Apps & features و با انتخاب برنامه کرتانا و سپس Advanced options به گزینه های جدیدتری دسترسی پیدا کنید.

در داخل این صفحه در بالای گزینه “Reset” اگر بر روی دکمه Repair کلیک کنید، میتوانید کرتانا را بدون هیچ تغییری یا پاک شدن اطلاعاتی، تعمیر کنید.

اما اگر برنامه کرتانا شروع به کار نکرد یا به درستی کار نکرد ، می توانید از دکمه Reset برای تنظیم مجدد برنامه و حذف داده ها استفاده کنید.

این صفحه همچنین شامل یک بخش “App permissions” برای دسترسی یا عدم دسترسی کرتانا به دوربین ، میکروفون یا امکان استفاده از برنامه در پس زمینه بدون نیاز به تغییر همان تنظیمات از بخش “Privacy” است.

اگر نمی خواهید دستیار دیجیتالی مایکروسافت در هنگام راه اندازی ویندوز اجرا شود میتوانید در بخش “Runs at log-in” جلوی راه اندازی کرتانا در هنگام شروع ویندوز را بگیرید.

در کنار این تغییرات، مایکروسافت همچنین در حال کار برای معرفی برخی از ویژگی های اضافی دیگر ، از جمله  Play My Emails و امکان دریافت ایمیل های “Cortana Briefing” اوتلوک برای مشتریان مایکروسافت ۳۶۵ اینترپرایز است.

نظر شما در مورد ویژگی های جدید و تغییراتی که در مورد کرتانا وجود دارد، چیست؟ در بخش نظرات به ما اطلاع دهید.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از Mr Afshar
بارگذاری بیشتر در بررسی عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

ویندوز ۱۰ ایکس تلاشی برای جاه طلبی های گوگل در دستگاه های مبتنی برARM

در اکتبر ۲۰۱۹ مایکروسافت ویندوز ۱۰ ایکس را در حال اجرا بر روی Surface Neo که مجهز به پرداز…