مایکروسافت در طی برنامه هایی که برای ویندوز ۱۰ داشت و به طور مخفیانه در حال کار بر روی ویندوز ۱۰ ARM بود و اولین بار در دسامبر۲۰۱۷ اعلام کرده بود که بر روی ویندوز ۱۰ مبتنی بر ARM کار میکند.اما تاریخچه اجرای ویندوز بر روی پردازنده های ARM به ویندوزRT باز میگردد که بر پایه ویندوز ۸ طراحی شده بود و فقط قادر به اجرای برنامه های استور ویندوز بود.

شباهت جالب ویندوز RT با ویندوز ۱۰ ARM در این است که هر دو محدود به استور مایکروسافت بودند والبته تفاوت این دو پلتفرم هم خون در این است که ویندوز ۱۰ ARM قادر به اجرای برنامه های X86 که به وسیله پروژه سنتیناتال توسعه داده شده اند و وارد استور مایکروسافت شده بود.به لطف مایکروسافت با تغییرات انجام شده و  به لطف Desktop Bridge، علاوه بر برنامه های یونیورسال (UWP) برنامه های سنتی WIN32 ویندوز هم به استور مایکرسافت آمده اند.

پروژه سنتیناتال چیست؟

در حالی که ابزار توسعه Desktop Bridge برای توسعه دهندگان طراحی شده است، هر کسی (خود را میتواند به این چالش دعوت کند) می تواند از این ابزار جدید استفاده کند و بدون نیاز یه سورس کد اصلی برنامه (شما فقط نیاز به نصب فایل EXE دارید.) تقریبا هر برنامه سنتی WIN32 دسکتاپ را به یک برنامه APPX تبدیل کند.

 اصطلاح ARM به چه معناست؟

ما از اصطلاح ARM در اینجا به عنوان یک اصطلاح رایانه ای استفاده می کنیم که نسخه دسکتاپ ویندوز ۱۰ را بر روی ARM64 (همچنین معمولا به نام AArch64 نیز شناخته می شود) اجرا می شود و به طور کلی از اصطلاح ARM32 در اینجا به عنوان یک اصطلاح برای معماری ARM 32 بیتی (معمولا ARM نامیده می شود) استفاده می کنیم.

اجرای برنامه ها بر روی پردازنده هایARM

در اصل ویندوز ۱۰ (به جز ویندوز ۱۰ موبایل) می تواند بر روی کامپیوترها مجهز به پردازند های X64 و X86 اجرا شود.اما هم اکنون با تلاش های مایکروسافت، نسخه دسکتاپ ویندوز ۱۰(نسخه Pro و نسخه S) بروزرسانی فال کریترز هم میتواند بر روی پردازنده های ARM64 نیز نصب و اجرا شوند. عمر باتری بیشتر و پشتیبانی از شبکه های موبایلی از ویژگی های عمده ویندوز ۱۰ بر روی پردازنده های ARM است. این رایانه های شخصی سازگاری نرم افزار عالی را ارائه می دهد و به شما امکان اجرای برنامه های موجود X86  وwin32 را بدون هیچ تغییری در کدنویسی می دهد.

ویندوز، درایور ها و برنامه های ساخته شده بر پایه ARM

برنامه های بومی ویندوز ۱۰ آرم مانند کرتانا، مرورگر اج، منوی استارت، برنامه اکسپلورر مجدادا برای اجرا بر روی  ARM64 (یا ARM32) کامپایل و بهینه شده است واین برنامه ها بر پایه معماری ARM در ویندوز ۱۰ اجرا می شوند البته باید به این لیست درایورا های کارت گرافیک، شبکه و حافظه هارد هم باید اضافه کرد. کامپایل شدن مجدد این برنامه ها بر پایه معماری ARM به تجربه  کاربری بهتر و همچنین عمر باتری بیشتر در دستگاه شما و استفاده از نهایت سرعت پردازنده های کوالکام اسنپدراگون برای اجرای برنامه های یونیورسال (UWP) را  در ویندوز ۱۰ ARMبه همراه دارد.

پلتفرم ویندوز یوینورسال (UWP)

ویندوز ۱۰ بر روی پردازنده های ARM تمام برنامه های x86 و ARM32 UWP را از مایکروسافت استور اجرا می کند. برنامه ARM32 بدون هیچ شبیه سازی در ویندوز ۱۰ اجرا می شود، در حالی که برنامه های x86 تحت یک شبیه ساز اجرا می شود.اکثرا توسعه دهندگان یونیورسال اغلب اوقات باید مطمعن شوند که بهتریت پکیج های ARM در برنامه خود استفاده کنند تا بهترین عملکرد را در دستگاه های کاربران خود داشته باشد.برا کسب اطالاعات بیشت در باره معماری پکیج ها اینجا را مشاهده کنید.

نکته: زمانی که کاربران یک برنامه یونیورسال از (UWP) مایکروسافت استور دانلود میکنند، نسخه ARM32 بر روی دستگاه آنها ARM64 نصب خواهد شد، مگر اینکه تنها یک نسخه x86 در پکیج های موجود در این برنامه در دسترس باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد معماری پکیج Win32  را در اینجا ببینید.

برنامه های Win 32

شبیه سازی برنامه های x86 ، میتواند اکوسیستم غنی برنامه های WIN32 را به پردازنده های ARM را بیاورد.کاربران میتوانند یک تجربه جادویی ازاستفاده برنامه های x86 win32 بدون هیچ تغییری در این برنامه ها بر روی پردازنده های ARM داشته باشند.

به غیر از برنامه های یونیورسال، ویندوز ۱۰ بر روی پردازنده های ARM نیز می تواند برنامه های x86 Win32 را مانند سایر دیگر نسخه های دسکتاپ ویندوز ۱۰ بر روی پردازنده های (X86)  به راحتی و بدون هیچ مشکلی در عملکرد، اجرا کنند. این برنامه های win32 x86 مجبور نیستند مجددا معماری ARM را دوباره کامپایل کنند و حتی هم متوجه نمی شوند که آنها بر روی یک کامپیوتر مجهز به پردازنده ARM کار می کنند، مگر اینکه به یک APIخاصی نیاز داشته باشند!

اپلیکیشن های x64 اجرا نمی شوند!

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در این نسخه از ویندوز ۱۰ برنامه های ۶۴ بیتی (x64 Win32) پشتیبانی نمی شوند. اما اکثریت قریب به اتفاق تمام برنامه های x86 قابلیت اجرایی شدن را در ویندوز ۱۰ Arm دارند ولی به شرطی که این برنامه های با ابزار (Desktop Bridge tool) مجدادا کامپایل شده و وارد استور مایکروسافت شده باشد.

شبیه ساز X86 چگونه بر روی پردازنده های ARM کار میکند؟

لایه WOW64 ویندوز ۱۰ اجازه می دهد که کدهای X86 بر روی نسخه ARM64 در ویندوز ۱۰ اجرا شود. شبیه ساز x86 با کامپایل کردن بلوک های دستورات x86 را به دستورالعمل های قابل فهم برای ARM64 تبدیل میکند که در نهایت موجب بهینه سازی و بهبود عملکرد برنامه ها می شود.یک سرویس کش هنگام اجرای دوباره کد وظیفه ترجمه بلوک هایی از کدها را به منظور کاهش سربار دستوراالعمل ترجمه را دارد. تا دوباره به طور کامل بهینه سازی شود.این ماژول ها و مخازن برای راه اندازی مجدد برنامه ها بعد از اولین استفاده از برنامه به کار گرفته می شود.


ویندوز ARM دارای یک شبیه ساز داخلی برای برنامه های ۳۲ بیتی است که بر اساس تکنولوژی ویندوز در ویندوز (WOW) است که ویندوز ۱۰ برای اجرای ۳۲ بیتی (x86) در ۶۴ بیتی (x64) رایانه ها استفاده می کند. شبیه سازی transcoding “Just-in-Time” در زمان واقعی که دستورات x86 را به ARM تبدیل می کند، اولین بار است که شما نرم افزار را اجرا می کنید و سپس توسط ویندوز پاک می شود – به طوری که دفعه بعد که شما نرم افزار را اجرا می کنید، نسخه ARM64 از کد که در اولین اجرا ایجاد شده بود، بدون وقفه یا تاخیر قابل توجهی اجرا شد.

لینک کوتاه شده: https://goo.gl/NzQz3o
بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری توسط حامد افشار
بارگذاری در مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

اپلیکیشن یونیورسال وینگو مپس(Wingo maps)از استور مایکروسافت حذف شد

اپلیکیشن یونیورسال وینگو مپس(Wingo maps) کلاینت غیر رسمی گوگل مپ که توسط گروه برنامه نویسی…