این روز ها که بحث تلگرام بحث داغ محافل تکنولوژیکی و IT در ایران است و حتی پس از فیلترینگ این پیام رسان محبوب در ایران این بحث میان افراد و کابران عادی هم رواج پیدا کرده است. اما بحث اصلی چیست؟ قابلیت جدیدی که شرکت تلگرام قرار است به اپلیکیشن تلگرام اضافه کند. این قابلیت چیست و چه امکاناتی را در اختیار کاربران می گذارد؟ سوالات متعددی است که ذهن کاربران را به خود مشغول ساخته است.

شرکت تلگرام به مدیریت پاول دورف قرار است طی یک برنامه ریزی تقریبا طولانی مدت قابلیت های جدیدی در قالب پروژه Telegram Open Network به اپلیکیش محبوب خود اضافه کند. متاسفانه پس از فیلترینگ تلگرام در ایران، این پروژه به طور ملموسی میان کاربران ایرانی به طور اشتباه جا انداخته شده ویا حداقل بخشی از این پروژه برای کاربرانی ایرانی به عنوان های مختلفی مثل تلگرام ضد فیلتر و یا تلگرام بلاکچین تعریف شده است.

برای آن دسته از کاربرانی که با این پروژه آشنایی ندارند باید بگویم که سیستم بلاکچین جزوی از پروژه بزرگ TON شرکت تلگرام است. ازجمله ویژگی های این پروژه که سیستم بلاکچین در آن نقش کاربردی دارد میتون به ارز و یا کیف پول مجازی (گرام) و سیستم های پرداخت امن و رمزنگاری شده مبتنی بر بلاکچین که با نام TON Payments شناخته می شود، اشاره کرد.

تکنولوژی بلاکچین چیست؟

به طور ساده، فناوری بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده است که برای مدیریت و نگه داشتن یک لیست در حال رشد از بلوک های داده با استفاده از یک شبکه P2P است. این بلوک های داده ممکن است در مکان های مختلف واقع شده و فقط به یک پردازنده متصل نباشند و به طور کلی بلاکچین یک پایگاه داده مجموعه ای از اطلاعات بایگانی شده است. و این پایگاه های داده توزیع شده ممکن است در مکان های مختلف قرار بگیرد و به یک پردازنده معمولی متصل میشود – اما ممکن است در مکان های فیزیکی مشابه قرار گیرد و در شبکه های کامپیوتری پراکنده شود. در بلاک چین، هنگامی که بلوک های داده ها ثبت شوند، به طور معمول نمی تواند این اطلاعات را ویرایش و یا تغییر داد .

به طور ساده: بلاک چین، ساختاری از داده های مورد استفاده برای ایجاد یک مبادله دیجیتالی (ارزهای رمز نگاری شده دیجیتالی) است لجرها یک گیرنده سیگنال پراکنده اما مشترک و توزیع شده در بین شبکه های رایانه ای هستند که کاملا امن هستند. این داده ها به طور کلی رمز نگاری شده و غیر قابل نفوذ هستند که در معاملات تجاری امکان تقلب را از بین میبرد! وعلاوه بر این ارزش بلکچین را مستیقا میتوان در ارتباط با سازمان ها و شرکت هایی است که با آن همکاری میکند، دید.
بلاک چین ازلجر برای ردیابی معاملات استفاده میکند.این تنها پایگاه داده write-only است که جزوی از اصول حسابداری است و مورد استفاده قرار می گیرد. لجر های توزیع شده می توانند یک کپی از تمام داده ها را در میان گره هایی از بلوکهای به هم متصل شرکت کننده ایجاد کنند.

برای اولین بار این تکنولوژِی برای ارز دیجیتالی بیت کویین طراحی شده بود. کاربران میتوانستند معاملات خود را در بلاک چین مورد بازبینی قرار بدهند و در صورت تایید آن را در دفتر حساب کل خود بنویسند و پس از انجام این کار، معاملات در زنجیره ای از بلوک ها به همدیگر متصل می شوند و بلوک ها در یک دسته بندی قرار می گیرند و این بلوک ها نشان دهنده نظم معاملات هستند!
این بلوک ها با بلوک های قبلی به طور کلی به هم متصل هستند و نشان دهنده یک زنجیره از بلوک ها است که در اصل به عنوان بلاک چین شناخته می شود! بلک چین پس از انجام تراکنش در این سیستم ،میتوانند نحوه تغییر مالکیت را بررسی کند.تراکنش ها در بلوک های مشابه معمولا در همان زمان اتفاق می افتد.
بر خلاف برخی از روش های مرسوم و متمرکز در معاملات سنتی که برخی از ان استفاده می کنند بلاک چین یک سیستم امن توزیع داده در میان بخش های متعدد است. بلاکچین بدون نیاز به واسطه به عنوان بهترین نوآوری های جهان شناخته می شود همچنین این تکنولوژی به طور کلی کمک می کند تا همچنین، این تکنولوژی به حفظ کپی چندگانه سیستم فایل های زنجیره ای کمک می کند البته چندیدن نسخه از این لجر در دسترس است تغییرات ایجاد شده در یک لجر به کلی نمیتواند به سایر موارد انجام شود مگر آنکه مورد تایید قرار گرفته شده باشد.
فرایند تمرکززدایی، همانطور که در بالا ذکر شد، مزایای متعددی دارد. یک: واسطه ها را حذف می کند واین سیاست به صنایع و صنعت کمک زیادی می کند تا مدل های کسب و کار خود را دوباره تعریف کنند. ثانیا، تقلب را با ساخت شبکه بسیار امن و شفاف بسیار کاهش می دهد. این تکنولوژی به طور کلی باعث می شود که سوابق تاریخی در معاملات تغییر کند.

نهایتا فناوری بلاک چین باعث رشد کارایی و همچنین سرعت و امنیت در معاملات شده است. سیستم بلاکچین با استفاده از الکوریتم های رمزنگاری شده چگونه می تواند خلا یک سیستم نظارتی مرکزی (دولتها) را پرکند و هیچ دستکاری در این داده ها انجام نمی گیرد؟ این یک سوال اساسی در بین کاربران است و پاسخ به این سوال را در الگوریتم های رمزنگاری شده بلاکچین باید یافت.
بلاک چین یک راه حل ساده و منطقی برای تبادلات ارزی دیجیتالی امن و رمزنگاری شده است که این قابلیت را ایجاد می کند که دو طرف به طور مستقیم با یکدیگر وبدون شخص ثالث با اعتماد کامل به معامله بپردازند.

اما برنامه شرکت تلگرام برای استفاده از سرویس بلاکچین چیست و چه ویژگی ها و امکاناتی قرار است به اپلیکشن تلگرام اضافه شود؟

برای پاسخ به این سوال باید راجب پروژه (TON) اطلاعات کافی داشته باشید.

پروژه Telegram Open Networkچیست؟

Telegram Open Network یا TON یک شبکه و پلت فرم بلوکچین نسل پنجم توسعه یافته توسط  تلگرام با پشتیبانی از برنامه های غیر متمرکز و معامله های هوشمند، توزیع خدمات ذخیره سازی فایل، پرداخت های کوچک، سرویس پروکسی و DNS است.تکنولوژی TON بر اساس تکنولوژی منبعی توزیع شده بلوکچین ساخته خواهد شد و به توسعه دهندگان نرم افزار، ناشران و ایجاد کنندگان محتوا اجازه می دهد تا ارزی به نام ارز Grams را به دست آورند و از آنها برای تعامل استفاده کنند. بر خلاف مکانیسم ماینینگ بیتکویین، پلت فرم تن بلوکچین مبتنی بر الگوریتم proof-of-stake است. شرکت تلگرام با استفاده از تن بلوکچین قصد دارد با سرعت بیشتری پرداخت ها را در اپلیکیشن تلگرام انجام دهد.

TON بلاک چین

در هسته پلتفرم تن بلاکچین – یک معماری بلاکچین مقیاس پذیر و انعطاف پذیر با معماری نسل ۵ که شامل یک زنجیره اصلی و تا ۲۹۲ بلوک زنجیره تشکیل شده است، تن بلاکچین دارای قابلیت های بسیار کاربردی است که برخی از این گزینه های قابل توجه مانند TON Blockchain اجازه می دهد که میلیون ها تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

TON پروکسی

تن پروکسی جزوی از پروژه بزرگ (Telegram Open Network) است که بلاکچین هم جزوی این پروژه است.به طور کلی بلاکچین که یکی از کارایی های اصلی این سیستم؛ ارز مجازی و یا کیف پول مجازی همچون بیتکوین یا اتریوم است.

به زودی هم ارز مجازی تلگرام با نام گرم(گرام) به جمع این خانواده بزرگ می پیوندد.

اما TON پروکسی چیست؟

تن پروکسی یک شبکه پروکسی غیرقابل ردیابی است که برای مخفی کردن هویت و آدرس آی پی TON nodes مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پروکسی بسیار  شبیه به پروژه اینترنت نامرئی(l2p) مقاوم در برابر سانسور اینترنت و به صورت peer to peer ارتباط در این شبکه ناشناس و به ترافیک کاربران به صورت End To End رمزنگاری شده است و هویت کاربران نیز پنهان می شود.این لایه پوششی میتواند برای ایجاد سرویس های غیر متمرکز VPN و همچنین سرویس های مبتنی بر بلاکچین(TOR) آلترناتیوی برای حفظ حریم خصوصی و همچنین سانسور باشد!پیوستگی شبکه های TON P2P و TON DNS شبکه ای و یا سرویسی به نام تن پروکسی ایجاد می کند که باعث می شود که تلگرام را غیر قابل فیلتر کند!

پلتفرم TON

به عنوان یک پروژه مالتی بلاکچین، TON به پروتکل های پیچیده شبکه، مانند شبکه TON P2P برای دسترسی به بلاک های TON – بلاک چین ۶، که می تواند برای بالا بردن انعطاف پذیری پلتفرم استفاده شود، نیاز دارد. دیگر قابلیت های TON در آینده به صورت برنامه ریزی شده پس از هسته TON Blockchain منتشر شده و استفاده های بالقوه زیرساخت های TON را افزایش خواهد داد.

سرویس ذخیره سازی TON

سرویس ذخیره سازی (TON Storage) یک تکنولوژی ذخیره سازی ذخیره سازی فایل است که از طریق شبکه TON P2P قابل دسترسی است و برای ذخیره سازی فایل های دلخواه، با تکنولوژی دسترسی به نوعی تورنت و قراردادهای هوشمند (Smart-contract) در دسترس عموم قرار دارد. این جزء نه تنها TONها سرویسهای ذخیره سازی مشابه Dropbox را به اشتراک می گذارد، بلکه راه را برای برنامه های پیچیده تر غیر متمرکزی فراهم می کند که نیاز به ذخیره مقدار زیادی از داده ها مانند یوتیوب و یا Telegram دارند.

برای مطالعه بیشتر-اسمارت کنتراکت چیست؟

Smart-contract (قرارداد هوشمند) ایده‌ای که برای اولین بار توسط برنامه نویسی از امریکا به نام نیک سابو در سال ۱۹۹۴ طرح شد. اساس این ایده بر این است که هر معامله به صورت مستقل با استفاده از الگوریتم‌های ریاضی پروتکل کامپیوتری ایجا می‌کند. بنابراین دخالت اشخاص ثالث در آن به حداقل می‌رسد. قراردادهای هوشمند نه تنها اطلاعات در مورد وظایف طرفین را در بر دارد، بلکه بلکه اجرای تمام شرایط قرارداد را تامین می‌کند. ساتوشی ناکاموتو اصول اصلی این قراردادها را در بیت کوین گنجاند و برای حفظ امنیت، تمام قابلیت‌های لزومی برای کار با مدارک را در قراردادهای هوشمند قرار نداد. اتریوم اولین پلتفرمی بود که بطور فعال شروع به استفاده از این قراردادها کرد. برای پیاده سازی قراردادهای هوشمند یک شبکه غیر متمرکز که تمام کاربران آن حقوق برابری دراند، لازم است. از ارزهای رمزنگاریبه عنوان ابزار تجاری استفاده می‌شود.

منبع: «Smart-contract»

پروکسی TON

TON Proxy یک لایه پروکسی شبکه / ناشناس است که برای هویت و آدرس های IP گره های TON مورد استفاده قرار می گیرد. این لایه را مشابه به I2P (پروژه اینترنت نامرئی)، می توان برای ایجاد خدمات VPN غیر متمرکز و جایگزین زنجیره TOR (دارک وب) مبتنی بر بلاک برای ناشناس ماندن و محافظت از حریم خصوصی آنلاین مورد استفاده قرار داد. در رابطه با شبکه TON P2P و TON DNS، پروکسی TONE می تواند هر سرویسی، از جمله Telegram، را به طور موثری از سانسور شدن مصون دارد.

خدمات TON

خدمات TON، پلتفرمی برای خدمات شخص ثالث از رابط های کاربری دوستانه گوشی های هوشمند برای برنامه های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند، و همچنین به عنوان یک وب سایت جهانی مانند تمرکز تجربه مرور را فراهم می کند.

TON DNS

TON DNS برای اختصاص نامهای قابل خواندن برای افراد به حسابها، قراردادهای هوشمند، خدمات و گره های شبکه به کار می رود .با استفاده از TON DNS، دسترسی به خدمات غیر متمرکز می تواند شبیه به مشاهده یک وب سایت در شبکه جهانی وب باشد.

خدمات پرداخت TON

خدمات پرداخت (TON Payments)، پلتفرمی برای پرداخت های کوچک و یک شبکه کانال می باشد. از این می توان برای انتقال فوری خارج از زنجیره انتقال بین کاربران، ربات ها، و سایر خدمات استفاده کرد. ضمانت نامه های ساخته شده به سیستم اطمینان حاصل می کند که این انتقال ها به عنوان تراکنش های زنجیره ای امن هستند.

 ارز رمزنگاری شده تلگرام (گرام):

قبل از معرفی ارز رمزنگاری شده گرام تلگرام برای جذب سرمایه بیشتر برای توسعه تن (TON) اقدام به دوبار به فروش سکه(ICO) کرده است.

iCO یا روش عرضه اولیه سکه چیست؟ شرکت ها برای جذب سرمایه و معرفی ارز مجازی خود اقدام به فروش سکه می کند(این روش نوعی فروش سهام اولیه شرکت ها در بورس است)

توکن هایی که به سرمایه گذاران فروخته شد در آینده به ارز گرام به نسبت ۱ در ۱تبدیل خواهند شد. در فوریه ۲۰۱۸ در دور اول فروش سکه ها (iCO) ۲.۲۵ بیلیون توکن(حدود ۴۰ درصد از ارز گرام در آینده) به قیمت ۰.۳۸ دلار فروخته شد.کمترین میزان سرمایه گذاری در دور اول حدود ۲۰ میلیون دلار بوده است.سپس مرحله دوم فروش توکن ها آغاز شد.در بخش اول فروش توکن ها به قیمت ۱.۳۳ میلیون دلار به فروش رفت، حداقل میزان سرمایه گذاری در این دور یک میلیون دلار بوده است.با توجه به حجم قراردادها میتوان محاسبه کرد که ۶۴۰ میلیون توکن به فروش رفته است.بدین معنی که در دو دوره گذشته ۲.۸۹ میلیارد توکن (حدود ۵۸ درصد از مجموع ارز گرامز در آینده) فروخته شد.بنابراین، تلگرام قصد دارد در آینده نزدیک ۸۵۰ میلیون دلار دیگر جذب کند و در مجموع تلگرام انتظار دارد که حدود ۲.۵۵ میلیارد دلار دیگر از طریق فروش ICO بدست آورد.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از حامد افشار
بارگذاری بیشتر در تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین بررسی کنید

نحوه غیر فعال کردن Test Mode در ویندوز ۱۰

درایورهای اصلاح شده فاقد امضاء معتبر، مانع نصب در ویندوز ۱۰ ۶۴ بیتی می شود برای دور زدن ای…