صفحه اصلی آموزش نکات عکاسی با گوشی های هوشمند

نکات عکاسی با گوشی های هوشمند

۰
0
234

*با عرض پوزش بخاطر وقفه‌ای که بین مطالب این بخش افتاد

وقتی سخن از عکاسی با موبایل می­شود یکسری محدودیت­ها در ذهنمان تداعی می­شود در نتیجه هنگامی که شما در نظر فنی محدود باشید، باید راه هاییی را برای جایگزین کردن آن محدودت ها پیدا کنید پس از چند بار تکرار بهترین تنظیمات و حالت عکاسی از هر سوژه­ای را خواهید فهمید و بهترین عکس­ها را شکار میکنید.

ما در بخش یکسری نکات اصلی را به شما یادآوری می­کنیم ولی باید بدانید این نکات و ترفندها بدون تمرین مکرر هیچ فایده­ای نخواهند داشت و درضمن هرشخصی می­تواند این نکات را تغییر داده و آنجور که خود دوست دارد و بهتر می­داند اجرا کند.

 • دوربین موبایل (لومیایی)خود را بشناسید!

در قدم اول آنرا در حالت­های مختلف (نور کم، ماکرو، منظره…) آزمایش کنید و ببینید در چه حالتی بهترین عکس از سوژه ثبت می­شود.

به عنوان مثال، من میدانم کجا باید دوربین حالت اتومات باشد کجا از تنظیمات دستی استفاده کنم و کجا لازم است از HDR بهره ببرم.

دانستن این اطلاعات راجب دوربین موبایلتان لازمه­ی برداشت یک عکس عالی از سوژه مورد نظرتان است، که در نهایت با کمی ویرایش بهترین نتیجه را شاهد خواهید بود.

 

 • ترکیب قرارگیری اشیاء

ترکیب قرار دادن عناصر و جلوه­های بصری یکی از مهمترین قسمت­های عکاسی است، در این قسمت شما باید علاوه بر سوژه­تان به محیط پیرامون آن نیز توجه داشته باشید و آنرا جوری نظم دهید که سوژه شما بیشترین توجه را به خود جلب کند و در زیباترین حالت ممکن ثبت شود.

 • چند چیز که هنگام عکاسی با موبایل باید به آنها توجه کنید:
 • نور

نور تاثیر بسزایی در بیان احساس یک عکس ایفا می­کند برای مثال شما می­توانید عکسایی که در هنگام نور ملایم طلوع و غروب آفتاب ثبت شده­اند با عکسهای ثبت شده هنگام ظهر مقایسه کنید.

نور همچنین می­تواند سوژه شما را بهتر به بیننده ها معرفی کند و با نورپردازی مناسب می­توانید آنرا جذاب تر کنید.

با خود تمرین کنید که گاهی اوقات تراز سفیدی را دستی تغییر دهید زیرا هنگام غروب و طلوع خورشید رنگ­ها بسیار گرم و پس از غروب رنگ­ها رو به سردی می­روند، با تنظیم دستی تراز سفیدی می­توانید بهترین شات را برداشت کنید که به رنگ طبیعی سوژه نزدیک باشد یا در آن اغراق شده باشد.

همیشه دقت کنید سوژه شما چه نوع نورپردازی نیاز دارد، بعضی وقت­ها باید هنگام ظهر عکاسی کنید بعضی وقت­ها هنگام غروب و گاهی نیز شاید لازم باشد از منبع نور استفاده کنید تا بهترین عکس را بگیرید.

 • خطوط

خطوط بسیار پرقدرت هستند! چشم انسان یک ط را دنبال می­کند و تا انتها آن­را ادامه می­دهد

و اما در عکاسی مقصودمان از خط چیست: هر شئ در اطراف ما یک خط را دنبال می­کند.

انواع خطوط در پیرامون ما وجود دارد وجود دارد، و تاثیر مختلفی بر عکس های ما می­گذارند. تمایل خطوط افقی و عمودی را به احساس خطوط ثابت، خطوط قطری تمایل به احساس پویا و خطوط موجدار یا منحنی پویا و کمی مهربان هستند. برای نشان دادن حس عکستان از ای خطوط بهره ببرید.

 

 • مکان

در اینجا منظور از مکان، جایی است که عکس را میگیرد، یک عکس در یک محیط شلوغ یک معنی می­دهد و یک عکس در محیطی خالی از انسان معنی دیگر، از این عنصر برای گرفتن عکس­های هدفمند استفاده می­شود.

 

 • قاب

دقت کنید کنار سوژه­تان چه چیزهایی هست، کدامشان وجودشان عکس را زیباتر می­کند و کدام نبودشان زیباتر است، بر این اساس قاب یا فریم عکس خود را انتخاب کنید و جوری عکس بگیرید که هر چیزی که مناسب سوژه­تان نیست در قابتان حضور نداشته باشد.

 • رنگ

رنگ­ها می­تواننتد در یک عکس بسیار مهم باشند.

در اینجا باید به عکس­های سیاه سفید و تک رنگ توجه ویژه­داشته باشید وهمچنین هنگام عکسبرداری به تضاد عکس­ها دقت کنید.

 

 • بازتاب و سایه ها

بازتاب اشیاء در شیشه یا آب و همچنین سایه ها عناصر مؤثری در زیبایی و جذابیت یک عکس بشمار می­روند.

بازتاب و سایه­ها در ترکیب با عنصر خط و دقت در قا­بندی درست تأثیر بیشتری خواهد داشت.

 • سرعت شاتر

گاهی اوقات دوربین موبایلتان برای جبران نور کم سرعت شاتر را زیاد می­کند، و در این حالت سوژه­های متحرک در عکس شما مات افتاده­اند و اصلا زیبا نیست.

برای اینکه چنین اتفاقی رخ ندهد یا شاید بخواهید عکس سرعت شاتر را به صورت دستی تنظیم کنید و برای جبران نور کم از ایزوی بیشتر و یا در صورت امکان منبع نور خارجی استفاده کنید.

 • فوکوس اتوماتیک

فوکوس دوربین تلفن همراهتان همیشه هم دقیق عمل نمی­کند سعی کنید با تمرین و شناخت دقیق دوربین خود در برخی مواقع از فوکوس دستی استفاده کنید و عکس­های دقیق­تری ثبت کنید.

 • محدوده دینامیکی

دوربین­های تلفن همراه نسبت به یک دوربین DSLR محدوده دینامیکی کمتری دارند، یعنی تفاوت بین تیره ترین نقطه و روشن ترین نقطه در عکس زیاد نیست، ولی اگر میخواهید از محدوده دینامیکی آن­را کمی بیشتر کنید به شما پیشنهاد می­کنم از حالت HDR استفاده کنید و تفاوت را با چشم ببینید.

 

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از محمد گوهری انارکی
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…