در این قسمت از آموزش عکاسی حرفه ای با لومیا  آموزش نورگیری طولانی که جزئی از تاکتیک عکاسی است می پردازیم در این روش  دریچه شاتر مدت زمان بیشتری برای دریافت نور باز میماند در نتیجه نور بیشتری را دریافت میکند ، در نتیجه جابجایی اشیا و حالات نوری به حالتی محو و در عین حال زیبا در آن به خوبی نشان داده می شود.

برای ثبت تصاویر در این حالت باید تلفن همراه خود را ثابت نگاه دارید تا از مواج شدن موارد متحرک بخصوص نور ها جلوگیری کنید.بهترین وسیله برای ایجاد ثبات در عکاسی سه پایه ها هستند ، که در مقاله ایی جداگانه به معرفی مدل های مناسب برای تلفن همراه پرداختیم همچنین در بخش مواد لازم برای عکاسی حرفه ای با لومیا به معرفی لنزهای مختلف پرداختیم.

همچنین برای جلوگیری از حداقل میزان لرزش ناشی از فشردن کلید فیزیکی شاتر یا لمس صفحه میتوانید از تایمر کوتاه  ۲ ثانیه برای تاخیر در عکاسی استفاده کنید، در ادامه با مایکروسافت لایف همراه باشید.

نور گیری طولانی یا لانگ لایت

برای عکاسی با تاکتیک نور گیری طولانی در شب بهترین گزینه محیط های تاریک است ، زیرا بازماندن هر چه بیشتر دهانه شاتر نور های  ورودی هم بیشتر خواهد شد. سعی کنید تا جایی که میتوانید از آلودگی های نوری دوری کنید. البته همیشه راه حل های گوناگونی برای مشکلات وجود دارد یکی از این انتخاب های گران قیمت برای رفع مشکل نور های اضافی استفاده از فیلتر های حرفه ای ان دی است که با قیمت چند صد هزار تومانی خرج زیادی روی دست شما خواهد گذاشت اما ما برای شما یک راحل بسیار ارزان داریم!

این ترفند ارزان قیمت چیزی نیست جز لنز های عینک های آفتابی که میتوانید شیشه های آفتابی را از قاب عینک جدا کنید و با یک کش روی تلفن همراه خود قرار بدهید. البته در حین خرید یک عینک آفتابی برای استفاده در عکاسی باید دقت کنید که شیشه دودی حتما باید به رنگ سیاه و کاملا یک دست باشد به هیچ وجه از شیشه های دودی دو رنگ استفاده نکنید چون به هیچ وجه نتیجه جالبی به شما نخواهد داد.

این شیشه های دودی سیاه به خوبی در برابر نور ورودی بیش از حد به داخل دوربین جلوگیری میکند و از طرفی به شما اجازه می دهد در محیط هایی با نور پردازی های شلوغ سرعت شاتر را به حد اکثر برسانید.

خب حالا وارد مبحث اصلی آموزش یعنی تنظیمات ویندوز کمرا خواهیم شد:

بهتر است از برنامه هایی جهت عکاسی استفاده کنید که تنظیمات دستی کاملی را در اختیار شما قرار بدهد ، بهترین گزینه ها بعد از برنامه سیستمی ویندوز کمرا برنامه هایی مثل Proshotو one shot هستند.

خب بعدر از باز کردن ویندوز کمرا وارد تنظیمات دستی میشویم.بدلیل جابه جایی سوژه های نوری و پایین بودن سطح نور محیط بهتر است فکوس دستی  رو روی حالت بینهایت قرار بدیم ، در حالت اتومات امکان خطا و تاری سوژه بالا میرود.نکته دیگری که در عکاسی با نور گیری طولانی اهمیت زیادی دارد این است که اگه سوژه فاصله ایی بیشتر از دو متر دارد و متحرک هستند باید فلاش گوشی در طی عکاسی خاموش باشد.
میزان ایزو عکاسی رو از حداقل که در اسمارت فون های لومیا  ۶۴ هست تا ۲۰۰ قرار بدید.سرعت شاتر رو باید با توجه به میزان نور محیط و سرعت سوژه نوری تعیین کنید.اگر سوژه سرعت بسیار بالایی دارد نیاز نیست از زمان بالای دو ثانیه میتوانید استفاده کنید.میزان سرعت شاتر رو میتوانید برای این تکنیک بین یک ثانیه تا چهار ثانیه انتخاب کنید، با چند بار آزمون و خطا میزان مناسب با لوکیشن انتخابی و سوژه را خواهید فهمید.

اما باید بگویم اگر از شیشه های دودی عینک استفاده کنید میتوانید نتیجه هایی به خوبی فیلتر های ان دی داشته باشید، با توجه به نور محیط میتوانید از یک یا حتی سه شیشه استفاده کنید .توجه داشته باشید که حتما شیشه ها و لنز تلفن همراه کاملا تمیز باشد، کدر بودن لنز موبایل در شب به دلیل بازتاب نور خودش رو بیشتر نشان خواهد داد.


من در نمونه پایین از دو لنز سیاه عینک و سرعت شاتر ۴ ثانیه استفاده کردم:

نورگیری طولانی

ممنون از همراهی شما.در قسمت های بعدی به معرفی کامل برنامه های پرو شات و وان شات میپردازیم و به شما نشون خواهییم چطور با  لومیای خود در روز های آفتابی به ثبت نورگیری های طولانی و خلق آبشار های ابریشمی بپردازید.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از محراب فرساد
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…