صفحه اصلی آموزش آموزش عکاسی آموزش عکاسی با نور گیری طولانی از آبشار ها

آموزش عکاسی با نور گیری طولانی از آبشار ها

۰
0
662

طبیعت سوژه هایی گوناگون را در اختیار عکاس قرار میدهد ، یکی از گزینه های مناسب و کم نظیر آبشار ها و رود خانه های پلکانی هستند.آبشار ها خود به تنهایی سوژه هایی دلچسب هستند که به اگر با تکنیک نورگیری طولانی ترکیب شوند زیبایی آن ها چند برابر خواهد شد.در ادامه با مایکروسافت لایف همراه باشید.

نور گیر طولانی و سرعت آب های روان ترکیبی زیبا و ابریشمی را به همراه خواهد داشت در این میان لومیا ها به واسطه سنسور های با کیفیت در عکاسی و تنظیمات دستی کامل گزینه ایی مناسب برای عکاسی با موبایل محسوب میشوند.

برای عکاسی از آبشار ها ابزار آلات گوناگونی وجود دارد که مهم ترین آن ها سه پایه و فیلتر ها هستند.درست مانند عکاسی با نورگیری طولانی در شب در اینجا هم مهمترین اصل ثابت نگاه داشتن تلفن همراه و تنظیم سرعت شاتر است.

ابزار آلات دیگری هم مانند باران گیر ها و لنز های پولاریزه و باد پاش ها وجود دارند که البته انتخاب و به همراه داشتن آنها به نوع آبشار ها بستگی دارد.

به جز ابزار ها زاویه دید و لوکیشن یک ترکیب بسیار مهم هستند .وجود درختان در کادر بخصوص در آبشار های جنگلی بسیار اهمیت دارد در مورد آبشار های مرتفع بخصود در نواحی کوهستانی بهتره از فاصله دور و قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنید.

اما مسئله اصلی در هنگام عکاسی با نورگیری طولانی در طی روز این است که چگونه هم سرعت شاتر بیشتری داشته باشیم و اینکه چگونه نور ورودی را به حداقل برسانیم.

راحل حرفه ایی و اصلی استفاده از فیلتر ان دی برای کاهش نور وردی است که اگر با یک فیلتر پولاریزه نیز ترکیب شود بازتاب اجسام را نیز به حداقل میرساند.

اما شاید پرداخت هزینه های چند صد هزار تومانی برای فیلتر های ان دی یا پولاریزه کمی اعقلانی نباشد.درست مانند ماقالات قبلی در اینجا هم بهترین وسیله جایگزین شیشه های یک دست سیاه عینک های آفتابی هستند.در طی عکاسی در شب شاید یک یا حتی دو عدد شیشه کافی باشد اما برای عکاسی در طول روز با توجه به بیشتر بودن نورهای وردی گاهی لازم است از لنز های دودی بیشتر استفاده کنید اما شیشه های بیشتر میتواند به کیفیت عکس ضربه بزند پس باید نکاتی را مورد توجه قرار دهیم.

برای عکاسی از آبشار ها با تلفن های همراه بهترین زمان ساعت های آغازین صبح است که خورشید جایگاه پایین تری در آسمان دارد.برای عکاسی از آبشار ها و رودخانه های پلکانی نیاز نیست از سرعت شاتر های چند ثانیه ایی استفاده کنید سرعت آب میتواند  جایگزین زمان طولانی تر در نورگیری باشد پس از زمان هایی کمتر از یک ثانیه استفاده کنید. فکوس را از حالت اتومات خارج  و آن را روی حالت بینهایت قرار دهید تا عملکر نورگیری با مشکل یا عدم تطبیق پذیری رو به رو نشود.

این عکس با استفاده از لومیا ۱۰۲۰ و ایزو ۱۰۰ و سرعت شاتر۱.۵ گرفته شده است . محیط کاملا در سایه قرار داشته و میزان نور ورودی به حد اقل خود رسیده است برای ثبت این تصویر از دو لنز دودی عینک به جای فیلتر ان دی استفاده شده است.

در ادامه تنظیمات دستی مناسب برای ساعات اولیه روز را خواهیم دید:

اگر میخواهید سه پایه را در آب های نسبتا سریع قرار دهید بهتر است برای مهار کردن تکان های احتمالی از وزنه یا یک پلاستیک پرشده از سنگ استفاده کنید و و آن را میان پایه ها آویزان کنید.همچنین برای کاهش میزان لرزش ناشی از لمس شاتر میتوانید از شاتر بلوتوث یا حتی تایمر استفاده کنید.

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید. منتظر نظرات شما درباره این سری از آموزش های عکاسی با لومیا هستیم!

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از محراب فرساد
بارگذاری بیشتر در آموزش عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…