صفحه اصلی معرفی برنامه بررسی مایکروسافت اج جدید: رقیب گوگل کروم

بررسی مایکروسافت اج جدید: رقیب گوگل کروم

۰
0
87

مایکروسافت نسخه جدیدی از مرورگر مایکروسافت اج را عرضه کرده است که یک جدایی کامل از مرورگر اج قدیمی است که تاکنون با آن آشنایی داشتیم. با مایکروسافت لایف همراه باشید.

مایکروسافت اج را با استفاده از پروژه اپن سورس کرومیوم به کلی بازسازی کرده است، همان هسته‌ای که گوگل کروم بر پایه آن ساخته شده است. برای کاربران فعلی گوگل کروم مایکروسافت اج جدید، حس آشنایی خواهد داشت. در نگاه اول حتی برخی شاید گمان کنند با کروم روبرو هستند که یک لوگو مایکروسافت به آن وصله شده است.

اما اگر کمی دقت کنید، تفاوتهای زیادی وجود دارد. به نظر من یک بازار خوبی برای نسخه‌ای از کروم که با سروهای گوگل ارتباط نداشته باشد، وجود دارد، و این مرورگر جدید، این نقش را بازی می‌کند. این مرورگر با اکانت مایکروسافت شما همگام شده و ویژگی جلوگیری از ردیابی قابل شخصی‌سازی دارد. مایکروسافت حریم خصوصی را در اولویت اصلی خود با این مرورگر جدید قرار داده است. همچنین این مرورگر با پشتیبانی از AAD برای کاربران سازمانی نیز بدون نیاز به کار بیشتر قابل استفاده است، همچنین یک حالت اینترنت اکسپلورر برای وب‌سایت‌های قدیمی در آن تعبیه شده است، البته این تنها بخشی از ویژگی‌های این مرورگر است.

با وجود همه این موارد ما می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا این مرورگر برای کاربران عادی نیز مناسب است یا تنها برای کاربران سازمانی خوب است. آیا شما به عنوان یک کاربر عادی بایستی که از مرورگر جدید مایکروسافت استفاده کنید؟ قابلیت‌های بسیاری برای کاربران عادی نیز در این مرورگر وجود دارد که ممکن است نظر آنها را جلب کند، از جمله وجود همگام‌سازی کراس پلتفرم که درصورت استفاده از این مرورگر روی چندین سیستم عامل (مک، iOS، اندروید) برای شما کاربردی خواهد بود. همچنین این مرورگر تنها مرورگری بر روی ویندوز ۱۰ است که از استریم ۴K از طریق Netflix، پشتیبانی می‌کند.

از بهار سال گذشته که مایکروسافت اج وارد فاز پریویو شد از این مروگر استفاده کرده بودم، همچنین نسخه‌ای را که برای عرضه عمومی در نظر گرفته شده بود، از ماه نوامبر گذشته استفاده کرده‌ام. حال که این مرورگر مدتی است بصورت رسمی عرضه شده است، میخواستم که نظرات خود را بعنوان یک بررسی برای اشخاصی که قصد مهاجرت از مرورگرهای دیگر به این مرورگر را دارند، ارائه کنم. مهم نیست که شما یک طرفدار دوآتشه گوگل کروم هستید یا یک کاربر نسخه قدیمی از این برنامه هستید، به نظر من بایستی که به این مرورگر جدید توجه داشته باشید.

مطالب مرتبط:۱۳ دلیل برای کوچ به مرورگر مایکروسافت اج جدید

مرورگری نو! نصب

برای شروع، اگر شما کاربری قدیمی از مایکروسافت اج هستید، نصب کردن و مهاجرت به مرورگر جدید بسیار راحت است. شما می‌توانید خود بصورت دستی این برنامه را نصب کنید یا منتظر باشید که مایکروسافت از طریق بخش بروزرسانی ویندوز این برنامه را برای شما عرضه کند، مرورگر جدید بصورت خودکار جایگزینی قدیمی شده و تمامی اطلاعات شما را ایمپورت خواهد کرد. در نخستین اجرا تمامی رمزهای عبور، تاریخچه، بوکمارک‌ها و… در مرورگر جدید در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

آن دسته از کاربران که از مرورگری دیگر قصد مهاجرت داشته باشند، بایستی از طریق بخش تنظیمات تمامی داده‌های خود را بدون مشکلی ایمپورت کنند. مایکروسافت سعی در ساده‌سازی هر چه بیشتر مهاجرت را دارد، چرا که در صورتی که اگر روندی دشوار و زمان‌بر باشد، بسیاری از کاربران منصرف خواهند شد. در کمتر از یک دقیقه تمامی اطلاعات شما در مرورگر جدید در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

چیزی که بصورت پیش فرض در این مرورگر اضافه نخواهد شد، اکستنش‌ها هستند. کاربران بایستی بصورت دستی تمامی اکستنشن‌های خود را دانلود و دوباره نصب کنند. خوشبختانه مایکروسافت اج جدید از تمامی اکستنش‌های گوگل کروم پشتیبانی می‌کند، بنابراین نگرانی از بابت در دسترس نبودن اکستنشن‌های مورد استفاده خود نخواهید داشت.

تجربه مرور وب با مایکروسافت اج

پس از آنکه برنامه را نصب و اطلاعات خود را ایمپورت کردید، نخستین چیزی که با آن روبرو می‌شویدصفحه تب جدید است که الگو گرفته شده از نسخه قدیمی این برنامه است که ویژگی‌های شخصی‌سازی بیشتری دارد. بصورت پیش‌فرض موتور جست و جوی مرورگر، بینگ است اما از طریق بخش تنظیمات کاربران قادر به تغییر آن خواهند بود. صفحه تب جدید بصورت خودکار سایت‌های بیشتر مشاهده شده شما را نشان خواهد و همچنین قادر به پین کردن دستی سایت‌ها خواهید بود.

در زیر این قسمت شما می‌توانید انتخاب کنید تا نمایشی شبکه‌ای از مقالات اخبار MSN در ۲۴ ساعت گذشته را مشاهد کنید و نیز حتی می‌توانید موضوعاتی را که نمایش داده شود، انتخاب کنید. بسیاری از کاربران شاید تماشای چنین اخباری را در صفحه اول خود نپسندند، برای این دسته از کاربران امکان غیرفعالسازی کلی این ویژگی وجود دارد. همچنین شما می‌توانید تعویض روزانه پس‌زمینه خود را فعال یا غیرفعال کنید که نشاط بیشتری به صفحه اول شما می‌دهد.

رابط کاربری و قسمت بالایی برنامه بسیار شبیه به گوگل کروم است، و این چیزی است که طراحان بصورت عمدی قرار داده‌اند. مایکروسافت سعی داشته که مهاجرت از دیگر مرورگرها به مرورگر خود را ساده‌تر کند و نیاز نداشتن به یادگیری یک رابط کاربری جدید بخشی از این اقدام کلی مایکروسافت است. همه چیز در مایکروسافت اج جدید در همان جایی قرار داده شده که در گوگل کروم در آنجا قرار دارد، بنابراین نیاز به گشتن برای یافتن چیزهایی که نیاز دارید ندارید، چرا که همان جایی هستند که پیشتر به آن عادت داشتید.

این اقدام موانع استفاده کاربران از این مرورگر را به حداقل خود می‌رساند. کاربران تغییرات را چندان دوست ندارند، و مایکروسافت اج جدید تقریبا یک کپی از گوگل کروم است که این به معنای درگیر نشدن این کاربران با تغییرات و تفاوت‌های میان گوگل کروم و مایکروسافت اج جدید است. با این وجود برخی تفاوت‌های جزئی در رابط کاربری وجود دارد که این مرورگر را با زبان طراحی خود مایکروسافت هماهنگ می‌کند. گوشه‌ها تیزتر هستند و بخش تنظیمات نیز قدری متفاوت است.

گشت و گذار در وب‌سایت‌ها خیلی سریع و ساده است. روزهایی که اج قدیمی با صفحات سازگار نبود و یا صفحات را بد رندر می‌کرد گذشته است. گشت و گذار در وب با مایکروسافت اج جدید سریع و روان است. در حقیقت تجربه گشت و گذار در اینترنت با گوگل کروم یکسان است، چرا که مایکروسافت مرورگر جدید خود را بر پایه پروژه اپن سورس کرومیوم ساخته است که گوگل کروم نیز از آن استفاده می‌کند.

تا به حال این مرورگر دچار هیچ مشکلی نشده است و هیچ دشواری در رندر کردن صفحاتی چون یوتیوب ندارد. مرورگر قدیمی در رندر کردن صفحات گوگل-محور بسیار دچار مشکل می‌شد و این مرورگر جدید هیچ مشکلی در این زمینه ندارد. همچنین کاربران مرورگر قدیمی از اینکه قادر به مخفی کردن کلیدهایی که نیاز ندارند، بسیار خشنود خواهند شد.

برنامه‌های وب

ویژگی که برای کاربران نسخه قدیمی تازگی خواهد داشت امکان نصب وبسایت‌ها به شکل برنامه‌‌های بومی است. این ویژگی هنگامی مفید است که سرویسی که از آن استفاده می‌کنید برنامه‌ای اختصاصی برای کامپیوتر شما ندارد. یک مثال برای این دست از سرویس‌ها، جیمیل است. گوگل تا کنون برنامه‌ای اختصاصی برای ویندوز ۱۰ برای جیمیل توسعه نداده است، اما با مایکروسافت اج جدید شما قادر خواهید بود که وبسایت جیمیل را به شکل یک برنامه نصب کنید که در منوی استارت نشان داده می‌شود مانند این که یک برنامه واقعی است.

البته برای کاربران گوگل کروم، این یک ویژگی جدید نیست، اما مایکروسافت اقداماتی را انجام داده است که این برنامه‌ها را بیشتر شبیه به برنامه‌های خود ویندوز بکند. برای مثال چنین برنامه‌هایی در قسمت تسک منیجر ویندوز بصورتی برنامه‌ای جدا نشان داده خواهند شد و هنگامی که نوتیفیکیشنی داشته باشید در قسمت اکشن سنتر آن را مشاهده خواهید کرد.

این ویژگی با عرضه عمومی ویندوز ۱۰ ایکس مهم‌تر خواهد بود. در حال حاضر این ویژگی راهی عالی برای پین کردن وبسایت‌های مورد علاقه در تسک بار و منوی استارت است.

جلوگیری از ردگیری

ویژگی قابل توجه دیگری که مایکروسافت بعنوان برگ برنده مرورگر جدید خود مطرح می‌کند، داشتن ویژگی جلوگیری از ردگیری انحصاری است. حریم خصوصی این روزها برای بسیاری از کاربران دارای اهمیت است و مایکروسافت با دانستن این نکته سعی در کمک به کاربران خود برای داشتن حریم خصوصی هنگام گشت و گذار دارد، نکته دیگر این که بصورت پیش‌فرض این ویژگی فعال است.

مایکروسافت سه سطح جلوگیری از ردگیری دارد که بصورت پیش‌فرض بر روی سطح دو قرار دارد. این ویژگی ردگیری وب‌سایت‌هایی که آن‌ها را مشاهده نکرده‌اید بلاک می‌کند و همچنین بصورت خودکار آن دسته از ردگیرهای شناخته شده آسیب‌زا را نیز بلاک می‌کند. این سطح برای این طراحی شده است که اطلاعات شما را تا حد امکان خصوصی نگه دارد بدون آنکه باعث ایجاد مشکلاتی در تجربه گشت و گذار ایجاد کند. سطح یک تقریبا به تمامی سایت‌ها اجازه ردگیری شما را می‌دهد و سطح سه به هیچ سایتی بدون آنکه شما اجازه داده باشید، امکان ردگیری، نمی‌دهد.

فوق‌العاده است که این سطح از جلوگیری از رهگیری تعبیه شده در این مرورگر را مشاهده کرد، حتی امکان شخصی‌سازی نیز وجود دارد. کاربران می‌توانند سایت‌های خاصی را برای بلاک کردن یا مصونیت از بلاک شدن اضافه کنند. همچنین یک رابط کاربری ساده برای پاک کردن اطلاعات گشت و گذار وجود دارد، همچنین می‌توانید موارد خاصی را برای پاک کردن با هر بار بستن مرورگر، انتخاب کنید. اگر شما بسیار نگران حریم خصوصی خود هستید، این مرورگر ویژگی‌های بسیار خوبی در این رابطه دارد که نگرانی‌های شما را تا حد زیادی رفع می‌کند. البته بایستی اشاره کرد که این مرورگر متمرکزترین مرورگر در حوزه حریم خصوصی نیست، اما شروع خوبی برای مایکروسافت است.

کمبودهای مایکروسافت اج

با وجود آنکه این مرورگر ویژگی‌های جدید زیادی دارد، برخی از ویژگی‌هایی را که نسخه قدیمی داشت، ندارد. جمع کردن تب‌ها، نوشتن با قلم در صفحات، طراحی فلوئنت، پشتیبانی از تایم لاین، از جمله ویژگی‌هایی هستند که مرورگر جدید از آن‌ها بهره‌ نمی‌برد. مایکروسافت می‌گوید آن‌ها در حال بررسی آن دست از ویژگی‌هایی هستند که قصد اضافه کردن آن‌ها در آخرین نسخه از مایکروسافت اج را دارند، و ویژگی‌های پشتیبانی از قلم بیشتر، یکی از آن‌ها است. اما تمامی این ویژگی‌ها اضافه نخواهند شد که خبر بدی برای طرفداران است.

بسیاری از کاربرانی که نسخه جدید را تست کرده‌اند، اعلام کرده‌اند که نسخه قدیمی در رابط‌های کاربری لمسی بهتر عمل می‌کند. البته شخصا تفاوت چندانی میان این دو مرورگر در این زمینه مشاهده نکرده‌ام، اما طرفداران دوآتشه نسخه قدیمی بر اینکه نسخه جدیدتر عملکرد بدتری دارد اصرار می‌کنند. اج جدید به هیچ وجه در این زمینه نقصی ندارد، اما نسخه قدیمی در این مورد بهتر بوده است.

نظرات نهایی در رابطه با اج جدید

مایکروسافت اج جدید بسیار عالی است. این مرورگر به کلی از نسخه قدیمی خود متفاوت است که در موارد بسیاری دچار مشکلات فراوان بود. اگر شما از کاربرانی بودید که پیشتر سعی به مهاجرت به نسخه قدیمی‌تر داشتید، پیشنهاد می‌کنم نسخه جدید را نیز تست کنید.

برخی طرفداران نسخه قدیمی‌تر ممکن است از نبود برخی ویژگی‌های نسخه قدیمی که در نسخه جدید و آن مرورگر را منحصر به فرد می‌ساختند ناراضی باشند، اما این دست از کاربران در اقلیت قرار دارند. این مرورگر قصد دارد به دسته بیشتری از کاربران خدمات رسانی کند و در این کار موفق است. ویژگی‌های عجیبی تعبیه نشده‌اند که در تجربه گشت و گذار اخلال ایجاد کنند.

تصمیم مایکروسافت برای بهره‌گیری از کرومیوم برای اج بهترین تصمیمی است که این شرکت پس از مدت‌های طولانی برای محصولی که در حال شکست است، گرفته است. به جای آنکه به کلی این مرورگر را از بین ببرد، مایکروسافت تصمی به تلاشی دوباره گرفته است و حال با محصولی روبرو هستیم که در فضای مرورگرها می‌تواند رقابت کند. حتی به نظر من بسیاری از کاربران گوگل کروم با مهاجرت به مایکروسافت اج جدید چیزی را از دست نخواهند داد و حتی ممکن است آن را بیشتر از گوگل کروم بپسندند.

انتظار نداریم که اج جدید یک شبه به رتبه اول در بازار مرورگرها دست پیدا کند، اما شگفت‌زده نخواهیم شد اگر این مرورگر جدید بتواند یک نقطه برگشت برای بازار مرورگرها باشد. شاید کروم دیگر تنها بازیگر عمده این بازار نیست.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از مهدی نوری
بارگذاری بیشتر در برنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

آموزش فعال سازی تایید هویت دو مرحله ای در برنامه Microsoft Authenticator

تایید هویت دو مرحله ای ویژگی است که برای تامین حساب های شما مورد استفاده قرار می گیرد به ا…