در بخش قبلی مقاله مواد لازم برای عکاسی حرفه ای با لومیا(قسمت اول سه پایه ها) درباره سه پایه ها که جزئی از ابزار های لازم برای عکاسی حرفه ای با لومیا بود پرداختیم اما بخش جذاب عکاسی با لنز های مختلف در اسمارت فون های ویندوزی لومیا هستند با مایکروسافت لایف همراه باشید.

لنز ها بخش مهمی از نیاز های عکاسی را برای عکاسان حرفه ایی تامین میکنند،اما بر خلاف تفکر عمومی لنزها هیچگاه سبب افزایش جزئیات و یا کیفیت پیکسلی در عکس ها نمی شوند،کار اصلی لنز ها جا به جایی فاصله کانونی،تنظیم نور ورودی،افزایش گستره دید،زوم اپتیکال و یا آسان کردن فکوس در فواصل چند میلیمتر است.

لنز ها موبایل در مارک ها و قیمت های گوناگون در بازار موجود هستند .مهم ترین موضوع در رابطه با لنز ها چه برای موبایل و چه برای دوربین ها کیفیت عدسی های موجود در یک لنز است.با محبوب شدن هر محصول نسخه های بی کیفیت و ارزان قیمتی نیز در بازار فراوان میشوند.تفاوت نمونه های اورجینال و اصلی با نسخه های تقلبی  در جنس و کیفیت عدسی و همچنین چگونگی تراش خوردن عدسی ها است. عدسی های تقلبی عموما  یا از شیشه ساخته نمی شوند یا شیشه و تراز کاری بسیار بی کیفیتی دارند….موج دار بودن عامل اصلی عدم هماهنگی در حاشیه های تصویر است.

لنز ها دارای انواع گوناگونی هستند که در این مقاله به معرفی پرکاربردترین آنها خواهیم پرداخت . . .

لنز های واید:

این لنز ها عموما در بیشتر کردن گستره دید کاربرد دارند، لنز های واید گزینه بسیار مناسبی  برای عکاسی از منظره هستند.معمولا بار ها در حین عکاسی از مناظر طبیعی و انسانی با مشکل کمبود گستره دید دوربین مواجه خواهیم شد.

لنز های واید(عریض) در دو مدل واید و سوپر واید در بازار فراوان هستند.لنز های واید یک گستره دید ۱۲۰درجه و نسخه های سوپر واید گستره دید دوربین گوشی شما رو به ۱۴۰ درجه میرساند.

دسته بندی بعدی لنزها: لنز های فیش آی:

کاری که لنز های فیش آی انجام میدهند بسیار شبیه به عملکرد لنز های سوپر واید است، اما باز هم با گستره دید بیشتر لنز های فیش ای بسیار مناسب برای عکاس های سلفی دست جمعی و یا عکاسی در داخل فضا های بسته مثل ماشین ها هستند.نصب یک لنز فیش آی روی لومیا کار کرد این گوشی ها را درست شبیه به یک دوربین ورزشی گوپرو خواهد کرد!

لنز های فیش ای درست مانند مدل واید دارای دو نسخه عادی و سوپر فیش ای هستند نسخه عادی یک گستره دید ۱۸۰ درجه و نسخه سوپر فیش آی زاویه دیدی برابر ۲۳۵ درجه رو برای شما به ارمغان می آورد.

لنز های فیش آی در عمل تصویری منحنی و با حاشیه هایی عموما مات تر به شما تحویل خواهند داد که می توانید آن ها را کراپ(برش) کنید.

نمونه عکس ثبت شده توسط لنز فیش ای:

نمونه عکس ثبت شده توسط لنز فیش ای:

اما گروه بعدی لنز ها که به لنز های سی پی ال (پولاریزه):

لنز های پولاریزه نقش یک فیلتر را در برابر اشعه یو وی بازی میکنند در نتیجه شما شاهد شفافیت بیشتر رنگ ها در تصاویر خواهید بود.لنز های پولاریزه مقدار یو وی باز تابیده از سطح اجسام رو به حداقل میرسونناین موضوع در هنگام عکاسی از سطوح شیشه اییو شفاف یا سطح آب خودنمایی میکنه.

معمولا در حین عکاسی از رود خانه های با آبی شفاف و ذلال متوجه این موضوع خواهید شد که تصاویر بازتاب شده از محیط روی سطح آب میوفتن و در نتیجه به شما اجازه نمیدن که از سنگ های کف رود خانه عکاسی کنید.این موضوع  در مورد بازتاب تصاویر در شیشه نیز صادق است ، با لنز های پواریزه میتوانیدای بازتاب رو به حد اقل بندازید و شففیت رنگ هارو چند برابر کنید.

لنز های پولاریزه عمل کردی شبیه به یک عینک آفتابی دارند در نتیجه نور های زائد سفید آسمان را کم و به رنگ آبی عمق میبخشند

نمونه هایی از تصاویر با لنز پولاریزه و بدون آن:

لنز های زوم یا تله:

تلفن های همراه جز در چند مدل خاص از زوم اپتیکال بی بهره هستند و تنها راه حل کراپ کردن بعد از ثبت تصویر یا زوم دیجیتال در حین عکاسی است.دسته دیگری از لنز ها مه عملکردی تلسکوپ گونه دارند به کمک شما خواهند آمد لنز های تله یا زوم در دو نسخه با زوم های ۸ برابر و ۱۲ برابر در بازار موجود هستند.

قطعا عکاسی از سوژه هایی که در فاصله دور قرار دارند و یا ما به آنها دسترسی ندارید کار سختی است و بدون کمک یک لنز برای زوم اپتیکال این سختی دو چندان نیز خواهد شد.

بسیاری از پرندگان و حیوانات به نزدیک شدن هر گونه عامل خارجی عکس العمل نشان خواهند داد و در نتیجه تنها راه حل زوم کردن است اما تمام لومیا ها مانند ۱۰۲۰ به زوم اپتیکال مجهز نیستند و از طرفی حتی زوم اپتیکال چهار برابر لومیا ۱۰۲۰ هم در موارد زیادی دست شما را چندان باز نخواهد گذاشت پس استفاده از یک لنز تله اجازه مانور بیشتری را به شما خواهد داد .

 لنز های ماکرو:

لنز های ماکرو با تغییر در فاصله کانونی به شما اجازه فوکوس از فاصله چند میلیمتری را میدهند.

لنز های ما کرو این شانس را به شما میدهند تا از سوژه های خود از فاصله ۱۰ تا ۲۳ میلیمتری با وضوح بالا و بدون تار شدن عکاسی کنید ، البته مواردی مانند وضوح و تار نشدن تصویر ارتباط نزدیکی با جنس و کیفیت عدسی ها دارد.

اما در در اطراف ما وسایلی  هستند که میتوانند جایگزینی عالی برای یک لنز ماکرو موجود در بازار باشند. یکی از این نمونه ها لنز های موجود در دستگاه های دی وی دی پلیر است که کیفیت ساخت خوبی دارند و میتوانند جایگزینی مناسب باشند.

در ادامه تصویری را میبینیم که توسط یکی از کاربران لومیا با لنز های دی وی دی پلیر گرفته شده است :

اما حال به مشکل اصلی کاربران لومیا در استفاده از لنز ها میرسی، لومیا ها معمولا دوربین های با سنسور های بزرگ دارند که مکان قرار گیری آن پایین تر از گوشی های دیگر موجود در بازار است.

که البته این موضوع با شخصی سازی و خلاقیت های کاربران لومیا حل شده است. اما چگونه ؟!

روش هایی مانند نصیب کش در اطراف لنز ها….اتصال لنز به آهن ربا،چسباندن لنز روی یک قاب ژله ایی تنها روش های اندک از این نمونه ها هستند.

 

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از محراب فرساد
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…