صفحه اصلی آموزش چگونه از Windows Package Manager برای نصب برنامه استفاده کنیم؟

چگونه از Windows Package Manager برای نصب برنامه استفاده کنیم؟

۰
0
71

روش های مختلفی برای نصب برنامه و نرم افزار در ویندوز ۱۰ وجود دارد اما یکی از جدیدترین روش ها که هنوز در دست توسعه است، استفاده از برنامه Windows Package Manager این برنامه به شما اجازه می دهد که مشابه لینوکس فقط با یک کد دستوری ساده برنامه های مورد نیاز خود را نصب کنید.

اگر می خواهید فقط با یک خط کد دستوری برنامه های خود را نصب کنید با مایکروسافت لایف همراه باشید.


نصب Windows Package Manager

اولین کاری که باید انجام شود این است که مطمئن شوید که برنامه Windows Package Manager در ویندوز شما نصب شده باشد. نصب این برنامه دشوار نیست اما به پیش نیازهایی نیاز دارد که حتما باید رعایت شود.

در این آموزش ما فرض را بر این می گیریم که شما از قبل آن را نصب و آماده کرده باشید، اما اگر ویندوز پکیج منیجر را نصب نکرده اید می توانید از طریق این آموزش آن را نصب کنید.


چگونه از Windows Package Manager  برای نصب برنامه ها استفاده کنیم؟

پس از نصب،  Windows Package Manager را می توانید از طریق پوست های Command Prompt, Windows PowerShell یا PowerShell 7 اجرا کنید.

برای اینکه بدون هیچگونه اختلاف وقت و هیچ مشکلی برنامه های خود را از این طریق نصب کنید مطمئن شوید  که مجوز های لازم  مانند مجوز administrator را از قبل به این پوسته ها  داده باشید.برای اینکار راست کلیک کرده گزینه run as administrator را انتخاب کنید.

نصب نرم افزار به وسیله ویندوز پکیج منیجر بسیار ساده است، فقط با یک دستور می توانید برنامه های خود را نصب کنید. حتما این دستور را به خاطر بسپارید.

<winget install <nameofpackage>

برای نصب برنامه مورد نظرخود فقط باید نام پکیجی که می خواهید نصب کنید را باید بدانید. به عنوان مثال در تصویر زیر فقط با وارد کردن نام ‘PowerToys’ در این دستور آن را از طریق پاورشل آن را نصب کرده ایم.

برای نصب این برنامه کافی است این دستور winget install powertoys را در پاورشل وارد کنید.یکی از ایرادهایی که می توان به این برنامه این گرفت این است که بر خلاف ترمینال لینوکس شما فقط می توانید برنامه و نرم افزارهای خود را از این روش نصب کنید ولی برای حذف کردن آنها باید به روش قدیمی یعنی از طریق کنترل پنل آن را حذف کنید. احتمالا در آینده نزدیک این ویژگی به ویندوز پکیج منیجر اضافه می شود ولی در حال حاضر این قابلیت در برنامه Chocolatey  برای ویندوز تعبیه شده است.

اما چگونه برنامه و یا نرم افزارهای مورد نظر خود را برای نصب از این روش پیدا می کنید ؟ بهترین منبع که کاتالوگ یا کتابخانه مفیدی از برنامه هایی که می توانید نصب کنید را در اینجا پیدا خواهید کرد اما یک منبع شخص ثالث عالی دیگری به نام winstall.app وجود دارد که می توانیداز آن استفاده کنید.

یکی از مزیت های نصب از این روش این است که شما می توانید به جای دانلود برنامه های خود از چندین وب سایت مختلف، نرم افزارهای خود را به وسیله ویندوز پکیج منیجر فقط با تایپ چندین دستور به صورت همزمان چندین برنامه را دانلود و نصب کنید. این روش برای شرکت ها و سازمان هایی که چندین دستگاه در آن وجود دارد می تواند بسیار مفید باشد.

نمونه پکیج ها و دستوراتی که از winstall.app  می توانید از آن برای نصب نرم افزار های خود استفاده کنید:

winget install --id=Microsoft.Teams -e ; winget install --id=Zoom.Zoom -e ; winget install --id=Notion.Notion -e ; winget install --id=SlackTechnologies.Slack -e ; winget install --id=Toggl.TogglDesktop -e ; winget install --id=ShareX.ShareX -e ; winget install --id=Loom.Loom -e ; winget install --id=LogMeIn.LastPass -e ; winget install --id=Spotify.Spotify -e ; winget install --id=Discord.Discord -e ; winget install --id=TeamViewer.TeamViewer -e ; winget install --id=Microsoft.Skype -e ; winget install --id=Microsoft.Edge -e ; winget install --id=Mozilla.Firefox -e ; winget install --id=Google.Chrome -e ; winget install --id=Microsoft.OneDrive -e ; winget install --id=Google.DriveFileStream -e

از این دستور می توانید برای نصب حدودا ۱۷ برنامه به صورت همزمان استفاده کنید که صرفه جویی زیادی در وقت شما خواهد کرد.

اگر معمولا یک یا چندین برنامه مختلف را از این روش نصب می کنید می توانید یک اسکریپت از مجموعه برنامه هایی که به آن نیاز دارید ایجاد کنید و در دفعات بعدی بدون تایپ هیچ دستوری فقط با اجرا کردن مجدد این اسکریپت برنامه های خود را نصب کنید. سایت winstall.app به شما این اجازه را می دهد که یک یا چندین اسکریپت از برنامه های  مورد نظر خود را که همیشه به آن نیاز دارید را از ابتدا بسازید.

اگر می خواهید جزیات بیشتری از برنامه و پکیج نرم افزاری که می خواهید دانلود کنید را ببینید، می توانید از دستور winget show <nameofpackage> استفاده کنید تا ببینید این برنامه چیست و چه کاربردی دارد.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری از Windows Package Manager داشته باشید می توانید با اجرا دستور winget --help مجموعه دستوراتی که می توانید در این برنامه اجرا کنید را ببینید.

 

 

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از Mr Afshar
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…