اگر دستگاه شما با کمبود فضای ذخیره سازی روبروست ، با استفاده از این راه ها می‌توانید فایل های اضافی، برنامه ها و بازی های سنگین را شناسایی و  حذف کنید تا فضای اشغال شده توسط آن ها را آزاد کنید. با مایکروسافت لایف همراه باشید…

در استفاده روزمره از ویندوز، ممکن است با کمبود فضای ذخیره سازی در درایو “C” که محل نصب فایل های ویندوز است روبرو شویم. این کمبود فضا اگر میزان اضطراری برسد ممکن است بر روی عملکرد سیستم عامل شما تاثیر بسیاری بگذارد. اگرچه امروزه سیستم ها با هارد های ظرفیت بالا عرضه می‌شوند، بازهم ممکن است در بعضی از سیستم ها که از هارد های SSD کم ظرفیت استفاده می‌کنند با این مشکل مواجه شوند. حتی غیر از این حالت، با استفاده نادرست از منابع هارد، احتمال پر شدن درایو C در مدت زمان کوتاهی وجود خواهد داشت.

اگر فضای خالی دستگاه شما به شدت کم باشد، ویندوز ۱۰ روش هایی برای پاک سازی و حذف فایل های بدون استفاده و موقت را در اختیار شما قرار می‌دهد. این کار نه تنها باعث آزادسازی فضای هارد درایو شما می‌شود، بلکه باعث بهبود عملکرد و کاهش مشکلات در روند نصب آپدیت ها می‌شود.

در این آموزش قصد داریم تا چندین روش برای آزادسازی فضا بر روی کامپیوتر شما را آموزش دهیم تا فضای کافی برای ذخیره فایل های ضروری داشته باشید و آپدیت های ویندوز نیز بدون مشکل بر روی سیستم شما نصب گردد.

۱- آزادسازی فضا با حذف فایل های سطل زباله:

همانطور که اکثر کاربران ویندوز می‌دانند، وقتی شما فایلی را به صورت موقت حذف می‌کنید، آن فایل ها به سطل زباله رفته و همچنان فضایی بر روی هارد درایو شما اشغال کرده اند. در گذر زمان ممکن است این حجم افزایش پیدا کند و باعث اشغال حجم بالایی از فضای هارد درایو شود. اما با حذف فایل های درون سطل زباله می‌توانید این فضا را مجدد احیا کنید.

برای حالی کردن سطل زباله به ترتیب زیر عمل کنید:

  1. منوی “Start” را باز کنید.
  2. شروع به نوشتن Recycle Bin کنید تا ویندوز نتیجه جست و جو را به شما نمایش دهد.
  3. پس از باز کردن Recycle Bin، بر روی زبانه Recycle Bin Tools کلیک کنید.
  4. سپس روی گزینه Empty Recycle Bin کلیک کنید تا تمامی فایل های درون سطل زباله حذف شود.
  5. شما همچنین می‌توانید با راست کلیک بر روی ایکون سطل زباله و انتخاب گزینه Empty Recycle Bin تمامی فایل های موجود در آن را حذف کنید.
  6. شما همچنین میتوانید با انتخاب تک به تک فایل های درون سطل زبانه، گلچینی از فایل هایی که ممکن است در آینده به آن ها نیاز داشته باشید را نگه دارید و بقیه فایل ها را حذف کنید.

 

۲- مدیریت فضای ذخیره سازی از قسمت تنظیمات ویندوز ۱۰ (Storage):

ویندوز ۱۰ برای مدیریت و نمایش فضای استفاده شده، قسمت جدیدی را در خود دارد که فضای اشغال شده را بر اساس نوع فایل دسته بندی می‌کند. این قابلیت مشاهده و مدیریت فضا را بسیار آسان تر کرده و به کاربران کمک می‌کند تا به صورت گرافیکی، حجم اشغال شده توسط هر قسمت را مشاهده کنند.

برای این کار کافیست “Storage” را در قسمت جست و جو ویندوز سرچ کنید و یا از مسیر Setting/System/storage به پنجره زیر برسید.

Storage page on windows 10 setting

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، حجم اشغال شده توسط هر قسمت برای من به نمایش در آمده است. برنامه ها، فایل های سیستمی، فیلم ها، فایل های موقت، اسناد و وان‌درایو، به ترتیب بیشترین حجم را از فضای ذخیره سازی هارد به خود اختصاص داده اند. موارد و دسته بندی های دیگری نیز در بالا وجود دارد که با توجه به حجم اشغال شده توسط آن دسته، شاید چینش آن برای شما متفاوت باشد. حال به بررسی موردی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

Sysyem & reserved:

این قسمت نمایش دهنده مقدار فضایی است که توسط سیستم عامل شما اشغال شده است. مقداری از آن، فایل های سیستمی ویندوز و بخشی از آن نیز، فضایی رزرو شده برای نصب آپدیت های ویندوز است. کاربران در این قسمت نمی‌توانند تغییراتی در راستای کاهش فضای اشغال شده توسط ویندوز انجام دهند پس این قسمت را به حال خود رها می‌کنیم.

Apps & Features:

تمامی برنامه ها و اجزایی که پس از نصب ویندوز، بر روی آن نصب شده است در این قسمت نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید با تغییر نوع مرتب سازی، برنامه ها را بر اساس حجم های آن مرتب کنید تا ببینید چه برنامه هایی بیشترین حجم را از هارد شما اشغال کرده اند. سپس با انتخاب و حذف برنامه های بدون استفاده، می‌توانید فضای بیشتری را آزاد کنید. البته حذف برنامه تنها راه حل نیست، شما می‌توانید بر برنامه ای مانند Unigram، حافظه کش را از داخل برنامه مدیریت کنید و فایل های اضافی را حذف کنید.

Apps and features list

Temporary files:

فایل های موقتی که سیستم عامل در طول زمان استفاده دز آن ایجاد می‌کند و حذف آن ها مشکلی در روند اجرای سیستم عامل ایجاد نمی‌کند در این قسمت نمایش داده می‌شود. پس شما با انتخاب و حذف ان ها می‌توانید فضای بیشتری را ازاد کنید.

نکته: پوشه دانلود ها نیز در این بین قرار دارد که اگر فایل های آن را لازم دارید باید آن پوشه را از انتخاب های خود حذف کنید.

manage temporary files

Videos, Documents, Music, Pictures, Other, Desktop:

دسته های فوق، در واقع حجم فایل هایی که در هر کدام وجود دارد را نشان می‌دهند و با کلیک بر روی هر کدام از آن ها، گزینه ای برای باز کردن آن پوشه و مدیریت حافظه موجود می‌باشد. به دلیل این که ماهیت دسته بندی های بالا، پوشه هایی است که فایل های عادی در آن قرار دارد، پس شما می‌توانید فایل هایی که در آن ها هستند را حذف یا به درایو دیگری منتقل کنید تا فضای بیشتری در درایو C خود داشته باشید.

به طور مثال، افرادی هستند که کل فایل هایشان بر روی دسکتاپ قرار دارد و فضای آزاد درایو C را به شدت کاهش داده اند. این افراد زمانی که به صفحه Storage مراجعه کنند خواهند دید که بخش زیادی از فضا توسط فایل هایی که در دسکتاپ آن هاست اشغال شده است و به راحتی تشخیص خواهند داد که چه راهکاری را برای آزاد سازی این فضا بکار گیرند. جابجایی آن فایل ها!

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از hamidrezank
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

آموزش فعال سازی تایید هویت دو مرحله ای در برنامه Microsoft Authenticator

تایید هویت دو مرحله ای ویژگی است که برای تامین حساب های شما مورد استفاده قرار می گیرد به ا…