مایکروسافت فرم یکی از سرویس هایی است که مایکروسافت اخیرا و در سال ۲۰۱۶ به بسته برنامه های کاربردی Microsoft Office خود افزوده و بر پایه Web Platform برای کاربران عرضه شده است. در سرویسMicrosoft Forms کاربران می‌توانند یک فرم نظرسنجی، پرسشنامه و یا یک آزمون آنلاین را طراحی و به اشتراک گذارد. در ادامه با آموزش چگونگی ایجاد این فرم در مایکروسافت فرم با مایکروسافت لایف همراه باشید.

 

سرویس مایکروسافت فرم  به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارد که قابلیت های ویژه و ادقام آن با سایر نرم افزار های آفیس (OneDrive for Business و …)، فقط برای کاربران سرویس office 365 در دسترس می‌باشد.
این سرویس شامل بخش های مختلف و ویژگی های مختلفی است که به شما در بهره گیری از اطلاعات بدست آومده از نظرسنجی ها کمک بسیاری خواهد کرد.

 • پرسشنامه هابه سادگی می‌توانید پرسشنامه هایی برای جمع آوری نظرات و پیشنهادات کاربران خود ایجاد کنید و یا برای پایان نامه خود از این پرسشنامه آنلاین استفاده و در سریع ترین زمان، به خروجی اطلاعات خود دسترسی داشته باشید.

  مایکروسافت فرم با رابط کاربری ای ساده و در هر سیستم عامل و هر مرورگری، با طرح و دیزاین آماده برای حالات مختلف پرسشنامه آماده شده است و شما در اسرع وقت می‌توانید پرسشنامه خود را آماده انتشار کنید.

 •  آزمون آنلایندر کسری از زمان آزمونی را برای سنجیدن آگاهی مخاطبان خود طراحی، پیشرفت آن ها را نسبت به قبل ارزیابی کنید و بر اساس نتایج، روی قسمت هایی که نیاز یه ارتقاع دارند تمرکز بیشتری داشته باشید.


  مایکروسافت فرم به شما اجازه می‌دهد تا ارزیابی دقیق تری روی نمرات به دست آمده داشته باشید و توضیحات بیشتری در قسمت هایی که مورد نیاز است، ارائه دهید. در نتیجه نقاط ضعف مخاطبین شما کاملا برطرف خواهد شد

 • نظرسنجی و رای گیری

نظرات و دیدگاه های دیگران را در خصوص ایده های خود بدست آورید یا احساس مخاطبین در خصوص  ارائه کلاسی خود را از طریق نظر سنجی به پرسش گذاشته و در نتیجه نقاط قوت و ضعف ارائه کلاسی خود را پیدا کنید.

مایکروسافت فرم با ابعاد مختلف صفحات نمایش بهینه شده است که در نتیجه شرکت در نظرسنجی های شما بسیار آسان خواهد شد و تغییر نتایج در لحظه به شما کمک می‌کند تا شما به آخرین نتایج نظرسنجی دسترسی داشته باشید.

 • کاربری آسان و آنالیز قدرتمندمایکروسافت فرم اطلاعات را به صورت لحظه ای جمع آوری کرده و برای نشان دادن نتایج، از نمودار های مختلف، متناسب با نوع داده ورودی استفاده می‌کند.

  از همه بهتر، شما با خروجی گرفتن از اطلاعات و ورود آن ها به Excel، می‌توانید از تمام ویژگی های این نرم افزار بر روی اطلاعات بدست آمده از فرم خود استفاده نمایید.

 •  ابزارهای اشتراک گذاریپس از طراحی فرم خود، شما نیاز دارید تا از طریقی این فرم را به دست مخاطبین خود برسانید. مایکروسافت برای این کار از ۴ روش لینک اشتراک، QR-Code، منبع کد (برای قراردادن فرم در وب سایت ها) و ارسال نظرسنجی از طریق ایمیل را در نظر گرفته است.
  در مایکروسافت فرم شما می‌توانید به راحتی فرم طراحی شده خود را با دیگران به اشتراک گذاشته یا حتی این فرم را در وب سایت یا وبلاگ خود منتشر کنید.

شروع کار با Microsoft Form:

برای استفاده از تمام سرویس های مایکروسافت، از جمله Microsoft Form، شما نیاز به یک اکانت مایکروسافت خواهید داشت.
سرفصل آموزش:

فصل یک: ورود به مایکروسافت فرم

فصل دو: ساخت فرم پرسشنامه (به همراه طراحی سوالات و خروجی گرفتن از آن)

فصل سه: ساخت فرم آزمون  (به همراه طراحی سوالات و خروجی گرفتن از آن)

فصل چهار: خروجی گرفتن از اطلاعات (پرسشنامه و آزمون)

 

۱- ورود به مایکروسافت فرم

 •  در مرورگر خود به وب سایت forms.office.com بروید.
 •  بر روی “Get Start” کلیک کنید یا در سایت مایکروسافت، روی “Sign in” برای ورود به حساب کاربری مایکروسافت خود کلیک کنید.

  نکته: اگر از قبل در وب سایت مایکروسافت وارد شده باشید، دیگر نیاز به ورود مجدد ندارید و بلافاصله پس از ورود به وب سایت forms.office.com ، سرویس مایکروسافت فرم برای شما باز خواهد شد.

 • در صفحه ورود به وب سایت مایکروسافت، اکانت و رمز عبور خود را وارد کرده تا پس از ورود به حساب کاربری خود، به صفحه مربوط به Microsoft Form هدایت شوید.

  صفحه شروع در مایکروسافت فرم
 • می‌توانید این پنجره را ببندید و از صفحه اصلی، گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۲- ساخت یک فرم جدید

در یک فرم، شما می‌توانید انواع نظر سنجی و پرسش نامه را طراحی کنید.

 • از صفحه اصلی مایکروسافت فرم، گزینه “New Form” را از زیر گروه “My Forms” انتخاب کنید.
 • برای فرم خود یک اسم انتخاب کنید. مانند: “نظرسنجی کیفی” یا “پرسش نامه علمی” و …
  همچنین می‌توانید به صورت دلخواه، یک شرح کوتاه نیز در خصوص فرم خود اضافه کنید.

نکته: اسامی فرم میتواند تا ۹۰ کاراکتر و توضیحات آن شامل ۱۰۰۰ کاراکتر باشد.

 • اکنون اسم گذاری فرم شما به اتمام رسیده است و وقت آن است تا اطلاعات و سوالاتی که مد نظر شما هست را در فرم اضافه کنید.
 • برای افزودن سوال به فرم روی “Add question” کلیک کنید.
  برای ملموس تر شدن هر یک از گزینه های زیر، یک نظرسنجی در پایان این قسمت قرارداده می‌شود.

 • از گزینه “Choice” برای مواردی که می‌خواهید فقط کاربر گزینه های مشخص شده ای را انتخاب کند استفاده کنید.
  همچنین می‌توانید با افزودن فیلد “Other” به کاربر اجازه دهید تا اگر گزینه دیگری مد نظر او بود، آن را به صورت نوشتاری در سوال شما اضافه کند.
  در تصویر زیر، گزینه های مختلف یک فرم طراحی سوال بررسی و قسمت های مختلف آن توضیح داده شده است.
 • از گزینه “Text” برای مواردی که می‌خواهید کاربر متنی را در آن بنویسد استفاده کنید.
  همچنین می‌توانید با فعال کردن گزینه “Restrictions”، محدودیت هایی برای نوع ورودی کاربر انتخاب کنید. به طور مثال اگر شما میخواید در یک فرم ثبت نام شماره تلفن کاربر را دریافت کنید، با اعمال محدودیت بر روی نوع داده عددی، کاربر فقط به وارد کردن عدد در فرم مربوطه محدود میکند. انواع دیگر محدودیت در منوی مربوط به آن می‌باشد که در نوع خود جالب است.
 • از “Raiting” در مواردی که امتیاز دهی کاربران مورد نظر شما باشد استفاده کنید و از امتیاز کاربران به محصول خود اگاهی پیدا کنید. در این قسمت شما می‌توانید از دو نوع نماد ستاره و دایره برای شکل امتیاز دهی استفاده و مقیاس امتیاز را مشخص کنید.
 •  از “Date” در مواردی که می‌خواهید از کاربر یک تاریخ را دریافت کنید، استفاده کنید که البته این تاریخ به صورت میلادی است و امکان وارد کردن تاریخ شمسی در آن وجود ندارد.
 •  از “Ranking” برای مرتب کردن یک لیست از داده توسط کاربر استفاده کنید.
 • از “Likert” برای گزینش چندین مورد در یک لیست مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین شما میتوانید موضوعات و عنوان های موجود در لیست را شخصی سازی کنید.
 •  از “Net Promoter Score” برای ارزیابی رضایت برای معرفی محصول خود استفاده کنید.
 • موارد فوق همگی حالت های مختلف طرح سوال برای کسب اطلاعات از کاربران بود که استفاده درست از آن ها می‌توان کاربرد های مختلفی در ضمینه های مختلف داشته باشد.
 • حال نوبت به رنگ و لعاب دادن به فرم است که باید از قسمت “Theme” انجام شود.
  در این قسمت می‌توانید از طرح های اماده یا از تصاویر ارسالی خود برای تصویر زمینه فرم خود استفاده کنید.
 •  بعد از طراحی فرم خود، لازم است یک بازنگری بر طراحی داشته باشیم که برای این کار از قسمت نوار بالایی، “Preview” را انتخاب و فرم خود را بازنگری کنید و در صورت وجود اشکال، به رفع آن بپردازید.
 • و در نهایت از قسمت “Share”، لینک مربوط به این فرم نظرسنجی را دریافت و با مخاطبین خود به اشتراک گذارید.
  اکنون فرمی که ما در طی آموزش آماده کرده ایم آماده بهره برداری است و برای دیدن نتیجه کار، ما آن را در همین صفحه قرار دادیم و شما را به شرکت در آن دعوت می‌کنیم.

۳- ساخت یک آزمون جدید

در قسمت آزمون، شما می‌توانید با ساخت یک فرم امتحانی، سوالات خود را مطرح کنید و سوالات چند گزینه ای یا تشریحی طرح کنید و برای هر یک از سوالات، بارم اختصاص دهید و در نهایت امتیاز پاسخ به هر سوال و امتیاز کلی هر کاربر را مشاهده کنید.

 • پس از ورود به صفحه مایکروسافت فرم، از زیر گروه “My Form” گزینه “New Quiz” را انتخاب کنید.

  برای آزمون خود یک اسم انتخاب کنید. مانند: “آزمون علمی میان ترم” یا “آزمون اطلاعات عمومی” و …
  همچنین می‌توانید به صورت دلخواه، یک شرح کوتاه نیز در خصوص آزمون خود اضافه کنید.

  نکته: اسامی آزمون میتواند تا ۹۰ کاراکتر و توضیحات آن شامل ۱۰۰۰ کاراکتر باشد.

 • اکنون اسم گذاری آزمون شما به اتمام رسیده است و وقت آن است تا اطلاعات و سوالاتی که مد نظر شما هست را در قسمت سوالات اضافه کنید.
 • برای افزودن سوال به فرم روی “Add question” کلیک کنید.
  برای ملموس تر شدن هر یک از گزینه های زیر، یک آزمون در پایان این قسمت قرارداده می‌شود.

 •  “shuffle option” برای وارونه کردن جواب ها در فرم نهایی کاربرد دارد
 •  “Drop-Down” سوال را از حالت ۴ گزینه ای خارج و آن را به صورت منوی کشویی در فرم نهایی آزمون ضاهر خواهد کرد
 •  “math” ابزار نوشتاری مخصوص سوالات ریاضی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بدون کمترین مشکل، معادلات و مسائل را در سوال وارد کنید.
 •  گزینه های بیشتر، مانند بخش قبلی برای طراحی پرسشنامه نیز در دسترس است که می‌توانید در فرم آزمون خود استفاده کنید.
 • حال نوبت به رنگ و لعاب دادن به فرم است که باید از قسمت “Theme” انجام شود.
  در این قسمت می‌توانید از طرح های اماده یا از تصاویر ارسالی خود برای تصویر زمینه فرم خود استفاده کنید.
 •  بعد از طراحی فرم خود، لازم است یک بازنگری بر طراحی داشته باشیم که برای این کار از قسمت نوار بالایی، “Preview” را انتخاب و فرم خود را بازنگری کنید و در صورت وجود اشکال، به رفع آن بپردازید.
 • و در نهایت از قسمت “Share”، لینک مربوط به این فرم آزمون دریافت و با مخاطبین خور به اشتراک گذارید.
  اکنون فرمی که ما در طی آموزش آماده کرده ایم آماده بهره برداری است و برای دیدن نتیجه کار، ما آن را در همین صفحه قرار دادیم و شما را به شرکت در آن دعوت می‌کنیم.

۴- خروجی گرفتن و استفاده از اطلاعات

پس از مرحله طراحی و انجام نظرسنجی یا آزمون، اکنون وقت آن رسیده تا داده های به دست آمده را ملاحظه و آن ها را برای جمع بندی بهتر، در گروه های مختلف دسته بندی کنید.

 • ابتدا می‌بایست فرم مورد نظر خود را از صفحه اصلی انتخاب کنید و سپس به سربرگ “Responses” بروید.
 • شما می‌توانید با کلیک بر روی “View results” انتخاب های کاربران را به صورت تک به تک بررسی کنید. در این قسمت شما میتوانید یک نظر را به طور کلی حذف یا بررسی کنید.
 •  با کلیک بر روی “…” منویی از گزینه های نتایج برای شما باز خواهد شد. گزینه هایی هم چون پرینت گرفتن از نتایج، ساخت لینک مخصوص نمایش نتایج و یا حذف نتایج.
 • همچنین با کلیک بر روی گزینه “Open in Excel” نتایج به دست آمده از نظر سنجی به نرم افزار اکسل انتقال یافته و به صورت جدولی از اطلاعات برای شما نشان داده خواهد شد که از دوباره کاری هایی هم چون ورود مجدد اطلاعات و داده ها به صورت دستی در اکسل جلوگیری می‌کند.

منتظر نظرات شما در خصوص چگونگی به کار گیری و استفاده از این سرویس در بخش نظرات خواهیم بود.

امتیاز دهی به مقاله
خلاصه
0
رای کاربر 3.51 ( 13 رای ها)
پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از hamidrezank
بارگذاری بیشتر در آفیس

۱۵ نظرات

 1. علیرضا

  ۲۱ تیر, ۱۳۹۸ در ۱۲:۰۴ بعد از ظهر

  سلام
  برای اینکه لینک ها توی فورم hyperlink بشنم باید چیکار کنیم؟؟
  من لینک میزارم ولی فعال نیست لینک ها و با کلیک کردن روش ، لینک باز نمیشه؟؟؟؟

  • hamidrezank

   ۲۲ تیر, ۱۳۹۸ در ۲:۴۲ بعد از ظهر

   با سلام. این امکان فعلا امکان پذیر نیست و شما می‌توانید از این لینک نسبت به امتیاز دهی به اضافه شدن این ویژگی اقدام کنید.

 2. حسین هیراد

  ۱۷ آبان, ۱۳۹۸ در ۰:۴۶ قبل از ظهر

  سوال منم همینه چطور ی لینک گزاشتن روی فرم ؟ من هرجا می گردم پیدا نمی کنم

  • حامد افشار

   ۱۷ آبان, ۱۳۹۸ در ۰:۵۱ قبل از ظهر

   سوالیه که ماهم متاسفانه جوابی براش نداریم!!!

 3. مریم0058

  ۱۳ فروردین, ۱۳۹۹ در ۱۰:۳۴ قبل از ظهر

  با سلام. سوال من اینه که سایت به این خوبی چرا آموزش ویدیویی ساخت آزمون آنلاین رو به زبان انگلیسی گذاشتین؟ یعنی شما ۵ دقیقه وقت ندارین که برای کاربرا آموزش فارسی تهیه کنید؟ اگه بخواین من میتونم این کار رو به صورت رایگان براتون انجام بدم

  • hamidrezank

   ۱۳ فروردین, ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۵ قبل از ظهر

   سلام. ممنون از بازخوردتون. اموزش فارسی رو هم در برنامه ها قرار میدیم. همچنین اگر علاقه مند به فعالیت در سایت هستید از قسمت همکاری با ما مشخصات خودتونو برامون ارسال کنید تا واحد تولید محتوا باهاتون تماس بگیرند.

 4. آیدین صادقی راد

  ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۸ بعد از ظهر

  با سلام و خسته نباشید
  همه فرم رو چک کردم گزینه Restrictions پیدا نکردم
  لطفا میشه توضیح بدین این گزینه رو چطوری فعال کنم ؟
  ممنون میشم

  • hamidrezank

   ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ در ۸:۵۶ قبل از ظهر

   سلام دوست عزیز
   ویژگی Restrictions در قسمت دریافت متن از کاربر کاربرد داره. به طور مثال شما یک سوال از مخاطب پرسیدید و یک کادر برای وارد کردن متن در اختیار مخاطبان شماست. اما اگر اطلاعات مد نظر شما متن نباشد و بخواهید کاربر را تنها به وارد کردن اعداد محدود کنید باید از گزینه Restrictions استفاده کرد.

 5. مهتاب

  ۱۲ آبان, ۱۳۹۹ در ۱:۳۸ قبل از ظهر

  سلام. بسیار ممنون . عالی بود. یه سؤال : اگر بخوایم دانش آموز نامش رو تو فرم آزمون بنویسه چکار باید کرد.
  چگونه ناشناس غیر فعال می شود؟

  • hamidrezank

   ۱۲ آبان, ۱۳۹۹ در ۹:۱۹ بعد از ظهر

   سلام. نظر لطف شماست. جای قدر دانی داره که شما به دنبال انجام آزمون از طریق جدیدی هستید که خیلی از معلم های دیگه به فکرش هم نیستند.
   برای این کار کافیه یک فیلد مثل سایر سوالات در اول آزمون اضافه کنید در آن اسم و فامیل دانش آموز سوال شود. (سوال باید از نوع Text باشد) و جواب به این سوال رو به صورت اجباری قرار بدید.
   و در ادامه هم سایر سوالات رو وارد بفرمایید.

 6. محمد

  ۵ اسفند, ۱۳۹۹ در ۱۲:۱۹ بعد از ظهر

  برای پر کردن فرم و یا آزمون دادن، شخص باید وارد اکانت مایکروسافتش بشه؟

  • Mr Afshar

   ۶ اسفند, ۱۳۹۹ در ۲:۰۵ بعد از ظهر

   نه نیازی به ورد به اکانت مایکروسافتی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…