صفحه اصلی آموزش نحوه نصب و بروزرسانی صحیح درایورها در ویندوز ۱۰

نحوه نصب و بروزرسانی صحیح درایورها در ویندوز ۱۰

۲
0
155

معمولا در ویندوز ۱۰ شناسایی و نصب درایورهای یک دستگاه با استفاده از کتابخانه داخلی و سرویس Windows Update به طور خودکار انجام می‌شود. با این حال گاهی اوقات به دلایل مختلف ممکن است هنوز نیاز به بروزرسانی و یا نصب برخی از درایورهای سخت افزاری خود داشته باشید. به عنوان مثال ممکن است یک قطعه سخت افزاری یا یک لوازم جانبی در ویندوز ۱۰ به طور خودکار شناخته نشود، این سخت افزار تا زمانی که درایور آن نصب و یا بروزرسانی نشود قطعا کار نخواهد کرد. در این مواقع سرویس Windows Update به طور خودکار شروع به نصب یک درایور عمومی می کند و یا شما باید به صورت دستی درایور آن را نصب کنید تا بتوانید این قطعه سخت افزاری فعال و آماده به کار شود.

بر روی ویندوز ۱۰ ، درایور ها یک قطعه کد اساسی که به سیستم عامل امکان تعامل بین یک سخت افزار خاص مانند کارت گرافیک،درایور ذخیره سازی(هارد و ssd) ، کارت شبکه ، بلوتوث و  همچنین سایر لوازم جانبی مثل موس و کیبرد و چاپگر و نمایشگر و بسیاری دیگر را به وجود می آورد را درایور می گویند!

در ویندوز ۱۰ می توانید به سه روش مختلف به صورت دستی درایورهای خود را به صورت صحیح نصب کنید. از جمله این روش ها می توان به Windows Update, Device Manager و برنامه های اختصاصی سازندگان سخت افزاری استفاده نمود. ما در این آموزش به سه روش مختلف برای نصب و بروزرسانی درایورها اشاره خواهیم کرد و به شما نشان می دهیم که چطور می توان از اینکه یک درایور با موفقیت و به صورت صحیح نصب شده است، مطمئن شوید.

نحوه بروزرسانی درایورها در ویندوز ۱۰ با استفاده از Windows Update

معمولا سازندگان سخت افزارها زمان کافی را دارند تا جدیدترین درایورها را از طریق سرویس Windows Update در دسترس کاربران قرار دهند. تجربه اثبات کرده که یکی از بهترین روش ها همین روش نصب از طریق Windows Update است چون امکان نصب اشتباهی درایورها را تا ۱۰۰ درصد کاهش می دهد و فقط درایورهای سازگار با سیستم شما را نصب می کند، همچنین باید گفت که درایورهای موجود در این کانال توسط مایکروسافت آزمایش و تایید می شود و جای نگرانی خاصی وجود ندارد، اما با این وجود یکی از بهترین روش ها، دانلود و نصب درایورها به صورت دستی است.

برای  نصب و بروزرسانی سریع درایورهای سخت افزاری خود از طریق Windows Update ، از مراحل زیر استفاده کنید:

۱- برنامه Settings را باز کنید.

۲- بر روی Update & Security کلیک کنید.

۳- بر روی Windows Update کلیک کنید.

۴- روی دکمه  Check for updates (در صورت وجود) کلیک کنید.

۵- روی View optional updates کلیک کنید.

۶- بر روی تب Driver updates کلیک کنید.

۷- بر روی درایوری که می خواهید بروزرسانی کنید، کلیک کنید.

۸- و در آخر بر روری Download and install کلیک کنید.

پس از اتمام مراحل ، درایور جدیدتر به طور خودکار روی دستگاه شما دانلود و نصب می شود.

ممکن است گزینه یا لینک “View optional updates” پس از بررسی برای بروزرسانی دیگر در دسترس نباشد و سرویس Windows Update در آن زمان درایور جدیدتری یا بروزرسانی برای سخت افزار خاص دیگری وجوذ ندارد.

نحوه بروزرسانی درایورها در ویندوز ۱۰ با استفاده از Device Manager

ممکن است درایور سخت افزاری شما به علت جدید بودن سخت افزار در Windows Update در دسترس نباشد و یا در حال طی کردن مراحل آزمایشی است و شما باید درایور مورد نظر خود را از وب سایت پشتیبانی سازنده سخت افزاری دانلود و به صورت دستی نصب کنید، معمولا پس از دانلود فایل درایور، آن را باید به وسیله نرم افزارهای فشرده سازی از حالت فشرده خارج کنید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- بر روی آیکن Search در تسکبار کلیک کنید.

۲-  در صفحه باز شده Device Manager را جستجو و سپس آن را باز کنید.

۳- بر روی سر شاخه سخت افزاری که می خواهید آن را بروزرسانی و یا نصب کنید دابل کلیک کنید.

۴- بر روی سخت افزاری که می خواهید آن را نصب و یا بروزرسانی کنید راست کلیک کنید و گزینه  Update driver را انتخاب کنید.

۵- در پنجره باز شده بر روی Browse my computer for driver software کلیک کنید.

۶- در ادامه بر روی Browse کلیک کنید.

۷- پوشه ای که فایل های درایور را در آن استخراج کرده اید انتخاب کنید.

۸- روی دکمه OK کلیک کنید.

۹- گزینه Include subfolders را علامت بزنید تا بتواند پرونده صحیح “.inf” را که شامل دستورالعمل های نصب و بروزرسانی درایور است را پیدا کند.

۱۰- بر روی Next کلیک کنید.

پس از اتمام مراحل این برنامه سعی می کند که درایور شما را اسکن و سپس شناسایی و در نهایت آن را نصب می کند. از این روش می توانید به صورت دستی درایور سخت افزاری خود مانند درایور چاپگرهای قدیمی را بروزرسانی کنید.

از لحاظ تاریخی قبلا Device Manager از طریق سرویس Update driver برای دانلود و نصب درایورها استفاده می کرد. اما مایکروسافت پس از ارائه آپدیت ماه می ۲۰۲۰، این گزینه را از Device Manager حذف کرده است، در نتیجه بروزرسانی جدیدی برای درایورهای شما منتشر شود، در تنظیمات Windows Update و به طور اختصاصی در داخل صفحه optional updates نشان داد می شود.

نحوه بروزرسانی درایور کارت گرافیک در ویندوز ۱۰

به طور معمول ، اگر کارت گرافیک شما به خوبی کار می کند ، ایده خوبی نیست که درایور آن را به روز کنید. با این حال ، گفته می شود که شرکت های تولیدکننده کارت گرافیک برای بهبود تجربه ، پشتیبانی و همچنین رفع اشکالات و افزودن قابلیتهای بیشتر به ویژه برای بازیها به طور دوره ای درایورهای خود را بروزرسانی می کنند.

البته اگر مجبورید که جدیدترین نسخه درایور گرافیک خود را داشته باشید ، به جای اینکه منتظر باشید تا از طریق سرویس Windows Update آن را نصب کنید، می توانید از وب سایت تولید کننده کارت گرافیک خود مانند Nvidia ، AMD یا Intel برای دانلود و نصب جدیدترین نسخه به روز استفاده کنید.

پس از دانلود برنامه به راحتی می توان برنامه(کنترل پنل) کارت گرافیک خود با چند کلیک نصب کرد و سپس با زدن چندین next وارد صفحه اصلی برنامه می شوید. پس از ورود به محیط کنترل پنل برنامه شوید و سپس بر روی دکمه check for updates کلیک کنید تا جدیدترین نسخه درایور کارت گرافیک شما را دانلود و نصب کند.

دانلود درایور کارت گرافیک به صورت دستی

در صورتی که نمی خواهید برنامه ای برای دانلود و بروزرسانی درایور کارت گرافیک خود نصب کنید؛ می توانید به صورت دستی درایور مورد نظر را از سایت سازنده کارت گرافیک خود دانلود کنید.

لیست زیر شامل لینک آخرین نسخه از برورزرسانی درایور کارت گرافیک به وب سایت پشتیبانی سازنده کارت گرافیک :

 1. انویدیا
 2. اینتل
 3. AMD

پس از دانلود، می توانید با چندین کلیک وارد محیط نصب درایور کارت گرافیک خود می شوید و پس از نصب، درایور جدید با درایور جدید با درایور قدیمی جایگزین می شود.

در صورتی که با یک فایل فشرده Zip مواجه شدید، پس از استخراج می توانید از روشی که در بالا گفته شد استفاده کنید.

دانلود درایور کارت گرافیک به صورت خودکار

اگر برند و مدل کارت گرافیک خود را نمی دانید برخی از تولیدکنندگان اغلب ابزاری را برای شناسایی درایور به صورت خودکار، ارائه می دهند.

برای دانلود و اجرای دستیار شناسایی و نصب خودکار درایور برای کامپیوتر خود می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. انویدیا
 2. اینتل
 3. AMD

پس از ورود به سایت، برنامه مورد نظر را دانلود و با چند کلیک آن را اجرا  و طبق دستور العمل های گفته شده در این برنامه منتظر بمانید تا به صورت خودکار برند و مدل کارت گرافیک شما شناسایی و در نهایت دانلود و نصب شود.

همچنین با استفاده از این مراحل ممکن است بتوانید مدل و برند کارت گرافیک خود را با استفاده از ابزار Device Manager بررسی کنید:

۱- بر روی آیکن Search در تسکبار کلیک کنید.

۲-  در صفحه باز شده Device Manager را جستجو و سپس آن را باز کنید.

۳- بر روی Display adapters کیک و آن را باز کنید.

۴- در اینجا می توانید برند و مدل کارت گرافیک را ببینید.

پس از انجام مراحل بالا ، می توانید از این اطلاعات برای دانلود و بروزرسانی صحیح درایور کارت گرافیک بر روی کامپیوتر خود استفاده کنید. اگر اطلاعاتی در دسترس نیست ، پس ممکن است مجبور شوید از یکی از ابزارهای موجود Nvidia ، AMD یا Intel که در بالا گفته شد، برای شناسایی درایورهای مورد نیاز خود استفاده کنید.

مطالب مرتبط: چگونه درایور هارا به نسخه قدیمی بازگردانی کنیم؟

چگونه درایور کارت گرافیک خود را در ویندوز ۱۰ بروزرسانی کنیم؟

چگونه بفهمیم که درایورهای ما در ویندوز ۱۰ بروزرسانی شده است؟

پس از پایان نصب بروزرسانی درایورهای شما، شاید بخواهید بفهمید که آیا درایور مورد نظر شما از طریق Device Manager به درستی نصب شده است یا خیر.

برای مشاهده جزئیات نسخه درایور فعلی در ویندوز ۱۰ ، از این مراحل استفاده کنید:

۱- بر روی آیکن Search در تسکبار کلیک کنید.

۲-  در صفحه باز شده Device Manager را جستجو و سپس آن را باز کنید.

۳-  سر شاخه سخت افزاری که آن را بروزرسانی و یا نصب کرده اید کلیک کنید.

۴- بر روی سخت افزار مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

۵- به تب Driver بروید.

۶-  در این تب می توانید اطلاعات “تاریخ درایور” و “نسخه درایور” را مشاهده کنید.

پس از اتمام مراحل بالا، اگر این جزئیات با اطلاعات سایت سازنده درایور مطابقت داشته باشد مطمئن خواهید شد که آخرین درایو در ویندوز ۱۰ شما نصب شده است.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از Mr Afshar
بارگذاری بیشتر در آموزش

۲ نظرات

 1. علی

  ۴ اسفند, ۱۳۹۹ در ۸:۱۱ بعد از ظهر

  با سلام نمیدانم چرا لپ تاپ طوری شده که وقتی روشن میکنم ارم asus یکبار نشون میده و بعد دوباره یک بار دیگر نشان می‌دهد اما قبلاً اینجور نبود ویندوز را هم صد درصد درست نصب کردم میشود بگید مشکل از کجاست هارد هم سالم است فقط موقع استارت و هنگام خاموش هم صفحه سیاه کم رنگ میشود و بعد خاموش و office و غیره هم کمی دیر عمل میکند مثلاً یک مینویسم بعد از من اون مینویسد قسمت های دیگر ویندوز مشکلی ندارد

  • Mr Afshar

   ۸ فروردین, ۱۴۰۰ در ۲:۲۲ بعد از ظهر

   یکبار تنظیمات بوت بایوس خودتون ریست کنید احتمالا مشکل حل بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…