چهار سال پس از انتشار ویندوز ۱۰، اکثر کاربران از این نسخه از ویندوز بر روی رایانه های شخصی، لپ تاپ و حتی بر روی تبلت های خود استفاده می کنند. اما در واقع این موضوع درست نیست نسخه ای که ما به نام ویندوز ۱۰ می شناسیم و از آن استفاده می کنیم حاصل یک بار توسعه مایکروسافت است در حقیقت ویندوز ۱۰ حاصل چهار سال پیشرفت و بهبود مایکروسافت در ویندوز بوده است. این نسخه از ویندوز ۱۰ مملو از ویژگی های جدید و بهبود های فراوان است، در ادامه با مایکروسافت لایف همراه باشید.

کنترل بیشتر در به روزرسانی ویندوز

مایکروسافت در هر به روزرسانی های بزرگ ویندوز ۱۰، کنترل و اختیار بیشتری در به روزرسانی ها به کاربران داده است. مشکلات به روزرسانی یک درد بزرگ در ویندوز ۱۰ است ولی مایکروسافت سعی کرده است که  آن را در هر به روزرسانی بهتر کند.

به عنوان مثال، در به روز رسانی سالگرد قابلیت “active hours” را به ویندوز ۱۰ اضافه کرد، با فعال کردن این قابلیت به شما کمک خواهد کرد در زمانی که به طور معمول از رایانه خود استفاده می کنید برای انجام به روز رسانی سیستم شما ریستارت نخواهد شد.این قابلیت در روز حداکثر ۱۸ ساعت می تواند فعال باشد. همچنین به روزرسانی ماه آوریل ۲۰۱۸ ، نصب سریعتر به روزرسانی ها را نیز به همراه داشته است.

اما بزرگترین تغییر در به روزرسانی ماه می ۲۰۱۹ بود که سرانجام مایکروسافت تصمیم گرفت به روزرسانی ها در هر ۶ ماه یکبار منتشر کند و هر نسخه از ویندوز ۱۰ را به مدت ۱۸ ماه به طور کامل پشتیبانی کند. اما کاربران لازم نیست که این به روزرسانی ها بلافاصله پس از انتشار را نصب کنند، کاربران می توانند زمان دانلود  و نصب را به زمان دیگری موکول کنند.

قابلیت Files on Demand برای فضای ابری

قابلیت Files on Demand یک قابلیت اهمیت است که در هنگام ارائه به روزرسانی فال کریتورز به ویندوز ۱۰ اضافه شده است، این ویژگی پوشه ها و فایل های کپی شده در فضای ابری را به صورت یک فایل عادی در رایانه شما نشان می دهد، هنگامی که این فایل ها را در رایانه خود باز می کنید، ویندوز به طور خودکار این فایل ها را دانلود می کند. به عبارت دیگر در صورت تقاضا کاربران این فایل ها بارگیری و در فایل اکسپلورر نشان داده می شود.

به عنوان مثال شما می توانید یک فایل ۱ مگابایتی را در فضای ذخیره ابری خود داشته باشید و همه آنها را در File Explorer مشاهده کنید ، و فقط در صورت لزوم آنها را بارگیری کنید.

البته این ویژگی فقط برای وان درایو نیست، کاربران می توانند از این ویژگی در iCloud  ویندوز ۱۰ استفاده کنند.

ادغام با تلفن همراه هوشمند شما با برنامه Your Phone

بعد از رها کردن پلتفرم ویندوزفون، سرانجام مایکروسافت می تواند بر تلفن های هوشمندی که کاربران واقعا از آن استفاده می کنند، تمرکز کند. برنامه Your Phone به صورت کامل با اسمارت فون اندرویدی به طور کامل ادغام و همگام سازی می شود. شما می توانید پیامک های خود را در رایانه شخصی خود ببینید و یا حتی عکس های گوشی خود را به صورت بی سیم کپی کرده و حتی اعلان های گوشی اندرویدی خود را در رایانه شخصی خود بینید.

متأسفانه ، کاربران آیفون تقریباً از این ویژگیهای محروم هستند؛ اپل اجازه نمی دهد نرم افزارهای شخص ثالث تا این سطح از دسترسی های عمیق را با آیفون ها داشته باشند، بنابراین فقط کاربران مک این نوع دسترسی ها را دریافت می کنند. اما اندروید و ویندوز ۱۰ اکنون بهتر از همیشه با هم کار می کنند.

پنل مخفی ایموجی ویندوز ۱۰

پنل ایموجی ویندوز ۱۰ بیسار فوق العاده است. در به روزرسانی فال کریتورز به بعد کاربران می توانند با فشار دادن کلید های Windows + یا Windows+; در هر مکانی و برنامه ای پنل ایجموجی را فعال و استفاده کنید. در به روزرسانی ماه می ۲۰۱۹ ، اکنون از kaomoji نیز پشتیبانی می کند! (╯ ° □ °) ╯︵)

علاوه بر ایموجی ها، این پنل راهی آسان برای درج کاراکترهای خاص نیز ارائه می دهد. کاربران قبلا برای استفاده از این کاراکترها باید از character map استفاده می کردند.

البته این ویژگی به طور کامل به صورت مخفی نیست اما فراموش کردن این میانبرهای صفحه کلید بسیار ساده است و پیدا کردن این قابلیت در ویندوز ۱۰ هم آسان نیست!

ساب سیستم ویندوز برای لینوکس

با معرفی به روز رسانی سالگرد و پس از آن انتشار ویندوز ۱۰، قابلیت ساب سیستم ویندوز برای لینوکس (WSL) شاید جالبترین و غیرمنتظرترین ویژگی ویندوز ۱۰ است، این ویژگی برای توسعه دهندگان کاملاً شگفت انگیز است و به شما امکان می دهد محیط لینوکس را روی ویندوز اجرا کنید. در حال حاضر فقط نرم افزارهای خط فرمان رسما پشتیبانی می شود.

اما این قابلیت نیز روز به روز بهتر می شود، نسخه ۲ WSL قدرتمند تر شده و دارای ویژگی هسته ساخته شده مایکروسافت است که به ویندوز آورده شده است، البته در صورت تمایل کاربران می توانند از هسته های دیگری نیز استفاده کنند.

اطلاعات کارت گرافیک خود را در Task Manager ببینید

برای گیمرها، نمایش ویژگی های واحد پردازنده گرافیکی (GPU) که به ویندوز ۱۰ اضافه شده اند، بسیار جذاب هستند. از زمان به روزرسانی فال کریتورز تاکنون Task Manager اطلاعات مربوط به واحدهای پردازشی از GPU را در اختیار شما قرار می دهد. در برگه پردازش ها ، می توانید استفاده کلی از پردازنده گرافیکی خود را ببینید که چقدر منابع GPU از هر برنامه در حال اجرا استفاده می کند – دقیقاً مانند فعالیت و حافظه هارد دیسک و CPU.

در برگه عملکرد، می توانید کل استفاده از GPU و اطلاعات مربوط به استفاده از حافظه GPU خود و همچنین سایر اطلاعات پردازشی را مشاهده کنید.

این ویژگی نیز بهتر هم شده است، برگه پردازش ها به شما نشان می دهد که کارت گرافیک شما از چه برنامه ای استفاده می کند. حتی اگر از چند کارت گرافیک هم استفاده می کنید، با استفاده از یک گزینه استاندارد می توانید یک کارت گرافیک را به یک برنامه به طور مجزا اختصاص دهید.

تاریخچه کلیپ بورد (همگام سازی و…)

ویژگی تاریخچه کلیپ یورد در به روز رسانی اکتبر ۲۰۱۸ به ویندوز ۱۰ اضافه شده است، این قابلیت یکی دیگر از ویژگی هایی است که متاسفانه نادیده گرفته شده است. این ویژگی به طور پیش فرض غیر فعال است با فعال کردن این ویژگی تمام متون و عکس ها و سایر فایل هایی را که کپی کرده اید در کلیپ بورد در دسترس خواهد بود، برای فعال و استفاده کردن از این ویژگی میتوانید از کلید های کنترلی Windows+v استفاده کنید.

همچنین با فعال کردن این ویژگی می توانید تمام چیزهایی را که کپی کرده اید را بین تمامی رایانه های خود همگام سازی کنید.

برنامه ضد آسیب پذیری مخرب (اکسپلویت)

متخصصان امنیت مدت ها است که نصب و اجرای نرم افزار های ضد اکسپلویت را توصیه کرده اند. مایکروسافت پس از انتشار به روز رسانی فال کریتورز برنامه ضد اکسپلویت خود را به ویندوز ۱۰ اضافه کرده است. این گزینه به طور خودکار فعال است و نیاز به پیکربندی خاصی هم نیست البته گزینه های پیکربندی های زیادی وجود دارد که می توانید طبق میل خود آن را پیکربندی کنید!

تم تیره و روشن

تم های تیره به یک ترند تبدیل شده اند و ویندوز ۱۰ نیز تم تیره دریافت کرد. عرضه ابتدایی ویندوز ۱۰ یک حالت تیره مخفی دارد ولی گزبنه فعالسازی “حالت تیره برنامه” در برنامه تنظیمات همزمان با عرضه به روزرسانی سالانه اضافه شد. مایکروسافت تم تیره را در هر به روزرسانی بهتر کرده است و اخیرا تم تیره را هم به فایل اکسپلورر ویندوز ۱۰ اضافه کرده است.

مایکروسافت در برورزرسانی ماه می ۲۰۱۹  تیم روشن یا سفید را هم به ویندوز ۱۰ اضافه کرده است که علاوه بر قسمت های مختلف ویندوز، تم سفید هم شامل تسک بار ویندوز ۱۰ هم می شود.

تقویت عملکرد اسپکتر

همه رایانه های شخصی از جمله رایانه هایی که ویندوز ۷ را اجرا می کنند عمدتا با نقص Spectre slowdown که باعث کندی در عملکرد ویندوز می شد مواجه می شوند، البته پس از ارائه وصله امنیتی این مشکل امنیتی ناخوشایند در CPU دوباره برطرف شده است و باعث کاهش Specter شده است. جالب است بدانید ویندوز ۱۰ در وهله اول به سختی اما با  موفقیت نسبت به ویندوز ۷ این اسیب پذیری را پشت سر گذاشته است، که خوب بوده است.

Specter آسیب پذیری است که در ریزپردازنده های مدرن که پیش بینی شاخه ها را انجام می دهند ، تأثیر می گذارد. اما مایکروسافت این آسیب پذیری را با ارائه وصله های امنیتی در نسخه جدید ویندوز ۱۰ که به نام به روز رسانی ماه می ۲۰۱۹ برطرف کرده است. این وصله ارئه شده باعث  می شود که رایانه شما در ویندوز ۱۰ عملکر بهتر و هچنین سرعت بیشتری داشته باشد.

قابلیت Windows Sandbox برای آزمایش نرم افزارها

ما عاشق Windows Sandbox هستیم قطعا شما هم بعد از کمی کار عاشق این قابلیت ویندوز ۱۰ خواهید شد. این ویژگی پس انتشار به روز رسانی ماه می ۲۰۱۹ به ویندوز ۱۰ اضافه شده است که راهی آسان برای آزمایش نرم افزارهای غیرقابل اعتماد و مخرب است. Windows Sandbox یک نیمه برنامه و یک نیمه ماشین مجازی با رابط کاربری سریع و آسان است که از محیط اصلی جدا شده است و می توانید در آن به آزمایش نرم افزارهای مختلف بپردازید. همچنین وقتی که شما Sandbox را می بندید تمام فعالیت هایی که در این محیط انجام داده اید به صورت خودکار پاک می شود.

مطمئنا شما می توانید این کار را با نصب یک ماشین مجازی انجام دهید اما قطعا زمان بر خواهد بود. محیط Sandbox بدون هیچ تفاوتی همان محیط ویندوز ۱۰ است اما به طور کلی Sandbox یک محیط جداگانه را به صورت مجازی در اختیار شما می گذارد، به این معنی که همیشه آخرین نسخه از ویندوز ۱۰ با آخرین بیلد دریافت شده را استفاده می کنید و نیازی به آپدیت جداگانه آن ندارید.

جستجوی بهتر فایل ها

در به روزرسانی ماه می ۲۰۱۹ ویژگی جستجو در ویندوز ۱۰ برای پیدا کردن فایل های رایانه شخصی شما بسیار کارآمدتر شده است به طوری که در منوی استارت میتوانید تمام فایل های خود را به راحتی جستجو و پیدا کنید، البته در قبل از این به روزرسانی که همین اواخر منتشر شده است قابلیت جستجو در ویندوز به تکامل نرسیده بود که این یک پیشرفت بزرگ برای ویندوز ۱۰ محسوب می شود.

همانطور که میدانید جستجو در ویندوز ۱۰ دستخوش تغییراتی شده است شما در منو جستجو می توانید فایل های خود را در هر جای رایانه خود پیدا کنید اما جستجو در بینگ به طور پیش فرض غیرفعال است، برای فعال کردن این قابلیت به منوی تنظیمات ویندوز ۱۰ بروید سپس بر روی Search کلیک کنید و در پنجره باز شده در منوی سمت چپ بر روی Searching Windows و در آخر هم گزینه “Enhanced” کلیک کنید.

طراحی مجدد Game bar

گیم بار ویندوز ۱۰ در ابتدا یک ویژگی بسیار ساده بود که درون برنامه Xbox  طراحی و توسعه داده شده بود که به شما فقط امکان ضبط گیم پلی بازی ها و همچنین عکس گرفتن از برنامه ها را می داد.

گیم بار در به روزرسانی ماه می ۲۰۱۹ اکنون ویژگی های بیشتری دارد که به جز پوشش کامل بر روی بازی بروی عملکرد سیستم هم نظارت می کند و علاوه بر پشتیبانی از کنترل های صوتی سریع، با برنامه اسپاتیفای یکپارچه سازی شده است و حتی می توانید در برنامه Xbox به سرعت به چت کردن بپردازید.

بهبود های بیشتر در Notepad

شاید فکر کنید گنجاندن برنامه Notepad در این لیست به شوخی نزدیک تر باشد اما باید بگوییم که مایکروسافت در به روزرسانی اکتبر ۲۰۱۸ پیشرفت ها  بهبود های زیادی ایجاد کرده است. به لطف مایکروسافت اکنون این برنامه هم اکنون از کاراکتر های یونیکس پشتیبانی می کند و می توان کاراکترهای یونیکس را که با مک و لینوکس ایجاد شده است را باز کنید.

اما پیشرفت ها Notepad به همین جا ختم نمی شود، به عنوان مثال اگر ویندوز برای انجام به روز رسانی Notepadرا ببند، پس از راه اندازی مجدد به طور خودکار محتوایی  بر روی آن کار می کردید و ذخیره نشده است را بازیابی می کند.

بهبود در عملکرد تله متری

از هنگام عرضه ویندوز ۱۰، مایکروسافت تله متری ویندوز ۱۰ را ساده تر کرده است. سطوح تله متری به دو سطح ساده و کامل تقلیل یافته اند که در این میان گزینه گیج کننده بهبود یافته حذف شده است.

اکنون می توانید اطلاعات بسیار بیشتری درباره آنچه در پس زمینه اتفاق می افتد، ببینید. یک نمایشگر داده های تشخیصی وجود دارد که می توانید از آنها برای دیدن اطلاعات دقیق ارسال شده توسط رایانه شما به سرورهای مایکروسافت استفاده کنید. این شرکت همچنین داشبورد حریم خصوصی جدیدی را معرفی کرده است که تمام اطلاعات مرتبط با حساب مایکروسافت شما را نشان می دهد.

سایر موارد

ویژگی های بسیار دیگری نیز در ویندوز ۱۰ وجود دارد که زیاد مورد توجه قرار نگرفته است؛ به عنوان مثال، , Power Throttling به طور خودکار فرآیند های پس زمینه حتی برنامه های دسکتاپ را در Cpu را محدود می کند و عمر باتری لپ تاپ و تبلت شما را افزایش می دهد، این ویژگی کاربردی  فقط در پس زمینه فعال است و باعث می شود شما تجربه بهتری هنگام کار با ویندوز ۱۰ داشته باشید.

البته ویژگی های بسیار جذاب دیگری هم در راه هستند، مایکروسافت قصد دارد قابلیتی به نام Windows Terminal را به ویندوز ۱۰ بیاورد. در این برنامه می توانید در تب های جداگانه Cmd و پاورشل و تب های لینوکسی را کنار یکدیگر باز کنید، این برنامه هم اکنون در نسخه بتا قرار دارد و سرانجام خط فرمان مدرن به ویندوز ۱۰ رسید!

مایکروسافت هم اکنون کارهای زیادی بر روی این برنامه خط فرمان مدرن خود انجام داده است به عنوان مثال قابلیت فعال کردن یونیکید و استفاده از رابط کاربری رنگی را به Command Prompt آورده است.

اگر شما قابلیت مورد علاقه ای در ویندوز ۱۰ دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذراید.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از حامد افشار
بارگذاری بیشتر در مقالات

یک نظر

  1. حسین رحیمی

    ۱۴ آذر, ۱۳۹۸ در ۲:۳۹ بعد از ظهر

    ویندوز ۱۰واقعا عالیه اگه میشد که کاربر بتونه مطابق میلش صفحه استارت یا منوی استارت رو داشته باشه خیلی عالی میشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین بررسی کنید

هم اکنون اختلال جهانی در سرور های فیسبوک واتساپ و اینستاگرام

به لطف سرور های خانواده فیسبوک، کاربران مشکلات همسانی را در ارتباط با برنامه های اینستاگرا…