صفحه اصلی آموزش نکاتی برای ویرایش عکس ها در تلفن همراه ویندوزی خود

نکاتی برای ویرایش عکس ها در تلفن همراه ویندوزی خود

۲
0
381

عکس های دیجیتال که با تلفن همراه یا دوربین DSLR گرفته می شوند برای بهتر به نظر رسیدن نیاز به ویرایش دارند، در این مطلب به شما کمک میکنیم که بهترین ویرایش را بر روی عکس هایتان انجام دهید و جذابیت عکس هایتان را چند برابر کنید.


در هنر عکاسی ویرایش یک عکس به اندازه ی گرفتن آن عکس اهمیت دارد و شاید هم کمی بیشتر!!!
در ویرایش یک عکس به این نکته توجه داشته باشید که بهترین معیار برای ویرایش یک عکس خودتان هستید، با توجه به سلیقه ی خودتان عکس را ویرایش کنید و بازخورد دوستانتان را در مورد آن بگیرید و دفعات بعد نقص ها را برطرف کنید و بهتر از قبل باشید.

 • اصول اولیه ویرایش:
  اگر هدف شما برای عکس گرفتن اشتراک گذاری سریع آن در شبکه های اجتماعی و دریافت بازخورد دوستانتان است پس نیاز به یک نرم افزار ویرایش قوی بر روی لومیای خود هستید، که در مطلب جداگانه ای به معرفی آنها خواهیم پرداخت.
  این نرم افزارها به خوبی و قدرتمندی نرم افزارهای کامپیوتر شما نیست ولی برای جذاب کردن عکس هایتان کافی است، اغلب این نرم افزار ها رایگان هستند یا مبلغ کمی را از شما دریافت می کنند.
  در استور نرم افزارهای متفاوتی برای ویرایش عکس پیدا خواهید کرد که با کمی حوصله و وقت گذاشتن می توانید مناسب ترین نرم افزار را برای خود پیدا کنید.
 • ویژگی های یک ویرایش خوب:
  هیچ نرم افزاری امکان تغییر کامل در تمام جزییات عکس را به شما نمی دهد و اغلب آنها فیلتر های از پیش آماده ای در اختیار شما قرار می دهند ولی می توانید با کمی جستجو در بین نرم افزارهای موجود کاملترین آنها را برای خود انتخاب کنید و ویرایش خیره کننده ای را روی عکس های خود اعمال کنید.
 • برای بهتر به نظر رسیدن عکس باید ویژگی های زیر را ویرایش و بررسی کنید:

روشنایی (Brightness)

می توانید در صورت کم بودن روشنایی عکس یا زیاد بودن آن تا حدودی آن را جبران کنید و بهترین روشنایی را برای عکس خود برگزینید.

کنتراست (Contrast)

بستگی به سوژه و چگونگی قرار گیری آن و سلیقه ی خودتان می توانید اختلاف بین رنگ سفید و سیاه را کم و زیاد کنید و عکس خود را یک پله حرفه ای تر کنید.

تنظیم تراز سفیدی (White balance)

همیشه تلفن همراهتان بهترین تراز سفیدی را انتخاب نمی کند و گاهی باید پس از گرفتن عکس با تغییر در تراز سفیدی عکس را به حالت طبیعی خود نزدیک تر کنید یا اگر دوست دارید می توانید آنرا از حالت طبیعی خود خارج کنید گاهی اوقات زیبایی عکس ها با این کار چند برابر می شود.

اشباع رنگ ها و دمای رنگ ها (Color temperature or tint)

با افزایش اشباع رنگ ها و اغراق در نشان دادن رنگ ها خیلی زیباتر به نظر می رسد و بعضی وقت ها هم کم کردن اشباع بودن رنگ ها نتیجه ی بهتری در پی دارد، و همچنین بستگی به عکس و سوژه ی عکستان دمای رنگ را تغییر دهید معمولا عکس ها با دمای گرم تر بازخوردهای بهتری دارند.

درخشندگی (Shadows)

با کم یا زیاد کردن درخشندگی عکس خود را بهتر جلوه دهید.

سایه روشن (Highlight)

با کم یا زیاد کردن این ویژگی تفاوت بین سایه ها یا قسمت های تیره در عکس با قسمت های روش را تغییر دهید و بهترین حالت را انتخاب کنید.

شارپ بودن تصاویر (Sharpness)

با شارپ تر کردن تصاویر گوشه ها و لبه ها را بهتر نشان دهید و جزییات را دقیق تر کنید البته همیشه اضافه کردن شارپ بودن تصاویر نتیجه ی خوبی در پی ندارد و شاید بعضی وقت ها مجبور باشید آنرا کمتر هم بکنید.

بریدن قسمتی از تصویر (Crop)

گاهی اوقات قسمت هایی در عکستان است که به عکس جلوه ی خوبی نداده و یا سوژه اصلی را زیر سوال می برد با برین آن قسمت ها سوژه خود را بهتر به بقیه نشان دهید و عکس خود را زیباتر کنید.

صاف بودن تصویر (Straightness)

گاهی اوقات لازم است برای بعتر شدن عکس اندکی زاویه عکس را تغییر دهید با این کار قسمت کمی از تصویر را از دست می دهید ولی عکس زیباتری در اختیار خواهید داشت.

جهت تصویر (Image orientation)

شاید عکسی را به صورت افقی گرفته باشید ولی هنگام بازبینی متوجه می شوید این عکس به صورت عمودی خیلی بهتر خواهد بود، مشکلی نیست به سادگی جهت عکستان را تغییر دهید و آنرا با دیگران به اشتراک بگذارید.

رعایت حاشیه تصاویر (Vignettes)

گاهی اوقات باید قسمت های زیادی از حاشیه عکستان را برای بهتر به نظر رسیدن آن از دست بدهید یا اینکه برای بهتر شدن آن حاشیه ای را به آن اضاف کنید( مثلا برای به استراک گذاری عکسهای پانوراما در اینستاگرام)

بلوری کردن بخشی از تصویر (Blur)

گاهی برای بهتر به نظر رسیدن سوژه تان در عکس باید بجز سوژه بقیه جاهای عکس را بلوری کرد یا تنها قسمتی از عکس را بلوری کرد.

اضافه کردن متن (Text)

با اضافه کردن متن توضیحاتی را جب عکستان بدهید، لازم نیست متن طولانی باشد گاهی اوقات فقط یک کلمه می تواند حال و هوای عکستان را تغییر دهد.

اضافه کردن استیکر و اموجی (Sticker)

بجای یک کلمه از یک اموجی یا استیکر استفاده کنید، استیکر ها گاهی اوقات به فهمیدن بهتر عکس کمک میکنند.


کنار یکدیگر قرار دادن چند عکس (Collage)

شاید از یک سوژه چند عکس خوب گرفته باشید با درکنار یکدیگر قرار دادن آنها سوژه تان را بهتر نشان دهید یا بجای گذاشتن چند پست تمام آنها را در یک پست نشان دهید.

استفاده از فیلتر های متنوع (Filters)

فیلتر هایی که برخی نرم افزارها به صورت پیشفرض دارند گاهی اوقات بسیار یک عکس را خوب میکنند ولی همیشه هم نباید به آنها اکتفا کرد.

 • ویرایش در کامپیوتر:                                                                                                                                  اگر شما به دنبال نرم افزار های قوی تری برای ویرایش عکس هایتان هستید عکس هایتان را به کامپیوتر انتقال داده و با نرم افزاری قدرتمندی مثل فتوشاپ و یا سایر نرم افزار های موجود عکس عادی خود را تبدیل به عکسی فوق العاده کنید و تعجب همه را برانگیزید. اگر شما به تازگی شروع به ویرایش عکس ها در کامپیوتر کرده اید ما نرم افزار لایت روم (Lightroom) را به شما پیشنهاد می کنیم. اگر میخواهید ویرایش خود را سطح بالاتری انجام دهید از نرم افزار فتوشاپ (Photoshop) استفاده کنید.

با مایکروسافت لایف همراه باشید…

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از محمد گوهری انارکی
بارگذاری بیشتر در آموزش

۲ نظرات

 1. میثم

  ۳۰ فروردین, ۱۳۹۶ در ۴:۵۰ بعد از ظهر

  اسم نرم افزار داخل عکس چیه؟

  • محمد گوهری انارکی

   ۱۴ تیر, ۱۳۹۶ در ۴:۲۶ بعد از ظهر

   نسخه‌ی قدیمی اینستاگرام هست دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…