صفحه اصلی اخبار نقد و بررسی Cyberpunk2077

نقد و بررسی Cyberpunk2077

۰
0
39
cyberpunk2077

بعد از تاخیرهایی که در تاریخ انتشار بازی خورد، (CD-Projekt Red) استودیو لهستانی تبار بلاخره Cyberpunk2077 رو منتشر کرد؛ و این تازه شروع مشکلات بود.

بازی در مرحله انتشار اولیه که به دست منتقدین رسید، خبر باگ ها و مشکلات فنی این موج هیجان رو ساکت کرد و چالش های این استودیو شروع شد. ایرادات فنی و عدم بارگذاری بافت ها، مشکل سیو نشدن بازی، کرش کردن و… تا تنظیم شکایت نامه از سوی سهام داران آمریکایی، عدم رضایت کاربران و پس گرفتن پول هایشان و همه ی این ها به نوعی روند تبدیل Cyberpunk2077 به یک بازی انقلابی را سخت کرد. با مایکروسافت لایف همراه باشید.

cyberpunk2077

اعضای سازنده ی بازی با توئیتی خبر از آپدیت هایی دادند که ایرادات فنی را تا حد زیادی بهتر می کند. البته این مشکل جدید نیست و بازی Witcher 3 هم در آغاز انتشار مشکلات مشابهی داشت، با رفع این مشکلات مطمعننا Cyberpunk2077 دوباره به عرصه رقابت باز می گردد.

در این مقاله قصد اسپویل داستان را نداریم، پس با خیال راحت به خواندن ادامه دهید، نحوه روایت داستان به شکلی جالب است و جالب تر از آن آزادی عمل شما در آن. Cyberpunk2077 به نسبت بازی های نقش آفرینی، داستان کوتاهی دارد اما شما در آغاز انتخاباتی دارید که هرکدام به نحوی پیامدهای خود را دارد؛ این انتخابات در روند بازی نقش کلیدی دارد و به نوعی شاکله ی داستان و برخورد شخصیت های دیگر با شما هستند. شخصیت شما که اسمش ( وی ) V هست در شهر بزرگ نایت سیتی داستان خود را دارد ، هر چند که روایت داستان طوری است که به مرور شخصیت و داستان V شفاف میشود و در ابتدا چیزی از او نمیدانیم. برای دیدن هرکدام از پیامد ها شما مجبور هستید چند بار بازی کنید. در ابتدا شما ۳ انتخاب خواهید داشت به این نحو :

The Nomad

اگر انتخاب شما باشد، Back story شما به عنوان شخصی که خارج از نایت سیتی زندگی میکند و چالش های خاص خود را دارد، به طوری که به عنوان یک زاغه نشین با شما برخورد می شود.

Street Kid

همونطور که مشخص هست، شما در دل جوخه های خلافکار و نزاع خیابانی هستید، با خلافکاران شهر آشنا هستید و رفته رفته تبدیل به یکی از آن ها می شوید.

Corpo

این انتخاب وسوسه انگیز شما رو به عنوان یک کارمند شرکت بزرگ Arasaka تبدیل می کند که دسترسی به تمام تکنولوژی ها و ایمپلنت هایی که در دسترس عموم نیستند را دارید.

cyberpunk2077

اما به صورت خیلی خلاصه شما با تراشه هایی سروکار دارید که هرکدام قدرت هایی در اختیارتان قرار میدهد، شما میتوانید در بازی جوخه خلافکاران باشید یا حتی در بازی جوخه ی خود را داشته باشید و… این تراشه ها به نوعی هدف شما هستند که حتی تراشه جاودانگی هم در نایت سیتی وجود دارد ، هرچقدر تراشه ارزشمند تر ماموریت شما سخت تر. این به شما بستگی دارد که V، فرد اول شهر باشد یا یک دوره گرد… . حضور چهره معروف کیانو ریوز در قامت جانی سیلور هند Johnny silver hand در Cyberpunk2077 به جذابیت داستان افزوده؛ به طوری که این شخصیت را فقط شما می بینید و علتش هم تراشه ای که در سر V قرار دارد هست. سر نخ هایی از داستان و حتی مکان این شخصیت در تراشه هست که شخصیت جذاب و جالب Johnny silver hand به مخاطب انگیزه می دهد تا بیشتر درباره او بدانند.

cyberpunk2077

از زنده بودن شهر گرفته تا واقعی بودن آن همه و همه نوید یک آینده مشابه در سال ۲۰۷۷ را می دهد. کسی چه می داند شاید دنیا در سال ۲۰۷۷ شرایط مشابهی داشت و Cyberpunk2077 به نوعی پیش بینی باشد. نایت سیتی ۶ منطقه مختلف دارد و هر کدام از خیابان های آن نام خود را دارد. مناطق ثروتمند که ماشین ها، تراشه ها، ساختمان ها، نحوه رفتار مردم متفاوت هست؛ در مناطق فقیر نشین شرایط کاملا متفاوت هست و این کاملا برای کاربر قابل درک هست و محیط پویای نایت سیتی واقعا خیره کننده است. اما راز های نهفته این شهر هم جالب است به طوری که خیلی از آن ها در ماموریت های فرعی نهفته شده؛ طوری که خیلی از این مراحل فرعی مکمل کننده ی تمامی کمبود های خط داستان اصلی Cyberpunk2077 هست.

موسیقی بازی با حال و هوای سایبرپانکی همزاد پنداری خاصی می کند به گونه ای که خیلی از ما به محض شنیدن پی دانلود آن بودیم. marcin przybylowicz موسیقی دان لهستانی که در کارنامه خود تنظیم قطعه های The Witcher 2 و The Vanishing of Ethan Carter و … را دارد همراه Piotr Adamczyk و Paul Leonoard-Morgan این اتمسفر سایبرپانکی را خلق کرده اند. البته بند ها و خواننده های معروفی سینگل ترک هایی برای بازی منتشر کرده اند. درباره ی صدا ها و مکانیزم آن ها نقص هایی وجود دارد اما با وجود همین نقص ها بسیار گیرا هستند.

cyberpunk2077

عملا هرچیزی که در اختیار شما باشد قابلیت تغییر توسط خود شما دارد. قبلا هم در این سبک بازی ها شاهد این گونه آزادی عمل بوده ایم که Cyberpunk2077 مستثنی نیست. از انتخاب محلی که در آن هستید و افرادی که انتخاب می کنید، ماموریت هایی که انجام می دهید،گرفته تا ماشینی که دارید، اسلحه و حتی اعضای بدن هم قابلیت تغییر و عوض شدن دارد. این آزادی عمل در مبارزات هم دیده می شود، جدا از گیم پلی روان بازی این آزادی عمل در مبارزات این اختیار را به ما می دهد که با هک کردن و پنهان کاری ماموریت را انجام بدهیم یا نبرد تن به تن و با اسلحه.

مشکلات بازی کم نیستند و حتی هوش مصنوعی NPC ها و فیزیک قالب بازی جا برای قوی تر شدن داشت، مثلا لباس شما وقتی روی موتور هستید در برابر باد تغییر نمی کند و گویا اثری ندارد، یا در برخورد با NPC ها بازخورد خاصی نمی گیرید. در صورتی که در GTA V شما هنگام تصادف راننده از ماشین پیاده می شود و با شما ذرگیر می شود، اما در Cyberpunk2077 بازخورد خاصی نمی گیرید. هنگام برخورد ماشین شما با NPC ها تلاشی برای حفظ تعادل نمی کنند و نقش بر زمین می شوند. (البته مقایسه کردن این دو اثر مد نظر ما نیست). در مواقعی هم که شما مامورییتی را تمام می کنید روند بازی جلو نمی رود و شما مجبور به اتمام مجدد آن هستید. از ایرادات فنی مثل مشکلات صدا و انیمیشن های مصنوعی دشمنان و تعقیب و گریز ضعیف با پلیس شهر هم نمی شود چشم پوشی کرد. البته بازی در بخش صدا گذاری و موسیقی متن بسیار قوی ظاهر شده اما این سری مشکلات فنی مربوط به دیر پخش شدن یا عدم هماهنگی با اتمسفر بازی است، به نحوی که مثلا در تعقیب و گریز هستید آهنگ زمینه هیجانی میشود ولی بعد از تعقیب و گریز این اتفاق برای آهنگ پس زمینه دیرتر و یا اصلا اتفاق نمی افتد.

cyberpunk2077

تمامی این ها Cyberpunk2077 را از یک اثر فوق العاده تبدیل به یک اثر خوب میکند، اما باید کمی صبر کنیم تا تمامی این مشکلات حل شود، این طور که انتظار میرود با آپدیت هایی آتی Cyberpunk2077 شکل و شمایل دیگری به خود می گیرد. هرچند که این ضرر هایی که وارد شده به گونه ای تقصیر مخاطبین ، سهام داران و مدیران CD-projekt Red هست. خیلی از ما دوست داشتیم بازی باز هم تاخیر بخورد ولی بدون مشکلاتی مانند این روانه بازار شود.

نقاط قوت نقاط ضعف
نحوه روایت بازی مشکلات فنی و باگ های متعدد
شخصیت پردازی قوی انیمیشن های خشک
نحوه طراحی واقعی گرایانه نایت سیتی هوش مصنوعی غیر طبیعی
قابلیت شخصی سازی اکثر بخش های بازی مشکل تاخیر داشتن صدا های بازی
هارمونیک و گیرا بودن موسیقی بازی بافت های بازی

در کلام آخر بازی Cyberpunk2077 در بعضی زمینه ها آنقدر با جزییات ظاهر شده که کاملا مجذوب آن می شویم و در برخی زمینه ها کاملا پایین تر از حد انتظار واقع شده که این تضاد ها در بازی باعث می شود که این اثر نگاه های ضد النقیضی در پی داشته باشد.

منبع : مایکروسافت لایف

بیشتر بخوانید :

تریلر بازی Elden Ring

متاکریتیک CyberPunk2077

پست های بیشتر
 • Xbox game pass

  Xbox Game Pass چیست.

  سال ۲۰۱۷ بود که خبر این سرویس اشتراکی ایکس باکس گیمر ها را هیجان زده کرد. Xbox Game pass ا…
 • Elden ring

  بررسی و تریلر بازی Elden ring !

  باندای نامکو (bandai namco) ، استودیو نام آشنای ژاپنی که در کارنامه خود آثار پرطرفداری از …
 • جشنواره گیم اواردز،رقابت برترین ها!

  گیم اواردز (GAME AWARDS 2020) جشنواره گیم اواردز ، جایی که استودیو های مستقل و جویای نام ب…
بارگذاری بیشتر از شهريار طاهري
بارگذاری بیشتر در اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…