نسخه جدید مرورگر مایکروسافت، مایکروسافت اج که بر پایه کرومیوم ساخته شده است به نظر به میزانی از قابلیت اطمینان رسیده است که این شرکت قصد ارائه آن برای تمامی کاربران ویندوز ۱۰ با بروزرسانی‌های شماره KB4541301، KB4541302 و KB4559309 دارد که جایگزین نسخه کلاسیک خواهد شد. با مایکروسافت لایف همراه باشید.

بروزرسانی‌های شماره KB4541301، KB4541302 و KB4559309 هم‌اکنون برای کاربران نسخه‌های ۱۸۰۳، ۱۸۰۹، ۱۹۰۳، ۱۹۰۹ و ۲۰۰۴ از ویندوز ۱۰ در دسترس قرار گرفته است و این به معنای آن است که این مرورگر بصورت خودکار برای همه در دسترس قرار خواهد گرفت. مایکروسافت این مرورگر را ماه پیش به کاربران ویندوز اینسایدر از طریق یک بروزرسانی تجمعی عرضه کرده بود.

مایکروسافت اج نخست که با هدف بهینه‌سازی برای صفحات لمسی و رفع مشکلاتی که اینترنت اکسپلورر برای سالیان متمادی به همراه داشت، عرضه شده بود در ابتدا و با عملکرد فوق‌العاده خود نظرات کاربران بسیاری را به خود جلب کرد. مایکروسافت اج تا ۱۱۳% سریع‌تر و ۷۰% مصرف انرژی کمتر نسبت به گوگل کروم داشت. در ابتدای عرضه، این مرورگر از افزونه‌ها پشتیبانی نمی‌کرد اما این پشتیبانی به زودی به آن اضافه شد.

حتی این شرکت قصد اضافه کردن پشتیبانی از افزونه‌ها به نسخه ویندوز موبایلی آن نیز داشت. اما با زدن میخ به تابوت ویندوز موبایل، این پروژه نیز متوقف شد.

از ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری که این مرورگر داشت می‌توان به ایجاد تغییرات در فایل‌های PDF، محافظت بیشتر در برابر فیشینگ، پشتیبانی از ePub و مدیریت بهتر تب‌ها و حالت مطالعه اشاره کرد. البته این‌ها بخشی از ویژگی‌هایی بودند که این مرورگر از آن‌ها برخوردار بود.

خود برنامه نیز بر خلاف مرورگرهای دیگر (بخوانید گوگل کروم) منابع سیستم را نمی‌بلعید.

حتی پس از آنکه مایکروسافت دو سال پیش تصمیم خود برای بازسازی مرورگر مایکروسافت اج بر اساس کرومیوم را به اطلاع کاربران رسانید، مدیر عامل موزیلا از این تصمیم اظهار نارضایتی کرد. چرا که به نظر وی این تصمیم مایکروسافت جای پای گوگل در بازار مرورگرها را محکم تر کرده و رقابت برای شرکت‌های دیگر را دشوار و یا ناممکن می‌کند. پیش از مایکروسافت، شرکت اپرا نیز از موتور کرومیوم برای مرورگر خود استفاده کرده بود.

تاریخ در حال تکرار خود است، دو دهه پیش مایکروسافت مالک بلامنازع بازار مرورگرها بود. حال پس از آنکه سلطه گوگل کروم بر این بازار تثبیت شود توسعه‌دهندگان وب و کسب‌وکارها انرژی خود را بر روی سازگار کردن وب‌سایت‌های خود برای کرومیوم خواهند گذاشت و کار برای رقیبان سخت‌تر از گذشته خواهد شد.

حتی اکنون که کروم تنها نزدیک به ۶۴% کاربران را به خود اختصاص داده است، بسیاری توسعه‌دهندگان افزونه‌های خود را تنها برای کروم ارائه می‌کنند و همین خود عاملی برای تمایل کاربران به کروم می‌شود. چرخه معیوبی که شکاف در این حوزه را عمیق‌تر می‌کند.

هر چه که باشد مایکروسافت خیلی پیشتر تصمیم خود را مبنی بر حذف سرویس‌هایی که آورده مالی زیادی ندارند را گرفت و پس از آنکه سرویس‌هایی چون ویندوز موبایل، گروو موزیک، کورتانا و… به کلی حذف و یا ویژگی‌های خود را از دست دادند، حال نوبت به مایکروسافت اج رسید. درستی یا نادرسی تصمیمات این شرکت در طولانی مدت خود را نشان خواهد داد.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از مهدی نوری
بارگذاری بیشتر در اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

ویندوز ۱۰ ایکس تلاشی برای جاه طلبی های گوگل در دستگاه های مبتنی برARM

در اکتبر ۲۰۱۹ مایکروسافت ویندوز ۱۰ ایکس را در حال اجرا بر روی Surface Neo که مجهز به پرداز…