مایکروسافت اخیرا به شدت بر روی بروزرسانی ۱۸۰۹ (اکتبر) ویندوز ۱۰ کار می کند، مایکروسافت قبلا اعلام کرده بود که این بروزرسانی در ۲ اکتبر به صورت رسمی منتشر می شود ولی به علت برخی از مشکلات انتشار بروزرسانی ۱۸۰۹ توسط مایکروسافت متوقف شد و ادامه انتشار این بروزرسانی به ۱۰ اکتبر موکول شد که متاسفانه تا این لحظه این بروزرسانی توسط مایکروسافت به صورت رسمی منتشر نشده است.

انتشاراین بروزرسانی همانند آپدیت آپریل ویندوز ۱۰ است و به نظر می رسد اکو سیستم ویندوز ۱۰ در بروزرسانی ۱۸۰۹ به بلوغ کامل رسیده است. این نسخه از آپدیت ویندوز ۱۰  دارای ویژگی های جنجالی و شگفت انگیزی برخوردار بوده و نام این بروزرسانی هم طبق سیاست های مایکروسافت بسیار کوتاه شده است.

تجربه ای متفاوت از جستجو در ویندوز

مایکروسافت تجربه جدید را از جستجو در ویندوز ۱۰ در اختیار کاربران می گذارد تا اطلاعات مفید تری را در دو جستجو محلی و جستجو وب دریافت کنند. این شرکت با اضافه کردن یک پنل پیش نمایش در منوی جستجو(کرتانا) اطلاعات بیشتری را از نتایج جستجو به شما نشان می دهد. برای جستجو های محلی مانند یک برنامه، جزئیات بیشتری از برنامه جستجو شده مشاهده می کنید. علاوه بر جزئیات نشان داده شده در پنل پیش نمایش، گزینه هایی همچون پین کردن برنامه در نوار وظیفه (taskbar) و یا حذف آن برنامه از نوار جستجو را در اختیار خواهید داشت.

در جستجو وب تقریبا تمام اطلاعات مورد نیاز جستجو شده در پنجره پیش نمایش به طور کامل نشان داده می شود و نیازی به سویچ کردن به مرورگر های دیگری مثل گوگل کروم و مایکروسافت اج نیازی نیست.

پوسته سیاه برای فایل اکسپلورر

به تازگی در چند ماه اخیر، تم سیاه برای سازندگان برنامه طرفدار بسیاری پیدا کرده است، فیسبوک به تازگی تم سیاه را به برنامه پیام رسان خود اضافه کرده است همچنین گوگل تم سیاه را به اندروید و سیستم عامل کروم نیز اضافه کرده است، البته اپل هم از این قافله عقب نمانده است و حالت تاریک را به Mojave آورده است. و اما در حال حاضر مایکروسافت این کارا با فایل اکسپلورر ویندوز ۱۰ انجام می دهد. البته این قضیه مثل روز روشن است که مایکروسافت درچندین سال قبل از حالت دارک مود پشتیبانی می کرده است. البته این تنظیمات فقط برای برنامه های یونیورسال ویندوز قابل اعمال بود و نه برنامه های سنتی win32 مانند فایل اکسپلورر و کنترل پنل ویندوز ۱۰ پوسته سیاه قابل استفاده نبود.مایکروسافت با ارائه این نسخه جدید یکی از کمبود هایی که در ویندوز ۱۰ احساس میشد را جبران کرد.

برنامه Snip and Sketch Tool

مایکروسافت در بروزرسانی ۱۸۰۹ برنامه Snip and Sketch Tool که در چارچوب برنامه های یونیورسال مایکروسافت است را به طور کامل با برنامه قدیمی snipping tool جایگزین کرده است! برنامه Snip and Sketch جایگزین Windows 10 Screen Sketch tool که خود نیز سابقا جزئی از برنامه Windows Ink بود می شود. این ابزار مدرن تر از Snipping Tool است. از روش های مرسوم برای ویرایش اسکرین شات ها که با قابلیت های مدرنتری مثل اشتراک گذاری سریع در شبکه های اجتماعی بعد از ویرایش تصاویر و یا قابلیت حاشیه نویسی در اسکرین شات ها که با استفاده از قابلیت اشتراک گذاری سریع در شبکه های اجتماعی به سرعت به اشتراک گذاشت.

برنامه Snip and Sketch را میتوانید در لیست برنامه ها در منو استارت  پیدا کنید، و برای گرفتن اسکرین شات و ویرایش این تصاویر میتوانید از ابزار Screen Snip و یا Windows Ink در اکشن سنتر استفاده کنید.

کلیپ بورد ابری

کلیپ بور ابری یک قابلیت استثنایی در بروزرسانی ۱۸۰۹ (اکتبر) ویندوز ۱۰  که با اسم رمز رداستون ۵ نیز شناخته می شود است. کلیپ بورد ابری یکی از چندین ویژگی جدید ویندوز ۱۰ است. برای کاربرانی که از چندین رایانه شخصی وبا یک حساب مایکروسافت استفاده می کنند قابلیتی کلیدی خواهد بود. کاربران می توانند مطمئن شوند که اطلاعات کپی شده خود در همه رایانه های خود همگام سازی و قابل دسترس خواهد شد. در کلیپ بورد ویندوز۱۰ نسخه ۱۸۰۹، اطلاعات کپی شده را میتوان در چندین رایانه به راحتی با فشردن کلید های ترکیبی Ctrl + V وارد کنید.البته مایکروسافت می خواهد در آینده نزدیک قابلیت کلیپ بورد ابری را به برنامه کراس پلتفرم Swiftkey بیاورد!

Your Phone

مایکروسافت میخواهد پلی بین گوشی شما و رایانه شما باشد. درحال حاضر تعداد معدودی هستند که در سال ۲۰۱۸ از گوشی های ویندوزفونی استفاده می کنند و این بدین معنی است که مایکروسافت نمی تواند به نحوی که دوست دارد این شکاف را پر کند. مایکروسافت در تمام این مدت در حال کار برای برطرف کردن مشکلات اپلیکیشن Your Phone بوده است.البته در حال حاضر به طور فنی این برنامه برای کاربران ویندوز اینسایدر در دسترس است. Your Phone به کاربران اجازه می دهد که تمام اطلاعات گوشی های  خود را به صورت یکپارچه با رایانه خود به اشتراک بگذارد. در صورت نصب برنامه Your Phone Companion میتوانید عکس هایی را که با گوشی خود گرفته اید را در رایانه خود به راحتی مشاهده کنید و همچنین شما به وسیله این برنامه قادر به خواندن و پاسخ دادن به پیام های گوشی اندرویدی در رایانه شخصی خود خواهید بود! در حال حاضر بعضی  کاربران از اپلیکیشن های از پیش نصب شده گوگل مانند اندروید مسیج و یا گوگل فوتوز در دستگاه های اندرویدی خود استفاده می کنند ولی ممکن است بعضی از کاربران از این سرویس ها استفاده نکنند و یا حتی در کشورهایی مثل چین و روسیه امکان استفاده از این نوع اپلیکیشن ها نباشد مایکروسافت می تواند یک جایگزین خوب برای این کاربران باشد.

بهبود بیشتر در ویندوز ۱۰

مایکروسافت علاوره بربهبود هایی در بخش های مختلف بروزرسانی ۱۸۰۹ ویندوز۱۰ ایجاد کرد است گرچه که این تغییرات قابل توجهی نیست که کاربران در لحظه متوجه بشوند و یا بخواهند هر روز از قابلیت های مثل کیلیپ بورد و یا جستجو از آن استفاده کنند، اما به طور کلی این قابلیت ها برای کاربران خیره کننده خواهد بود؛ به عنوان مثال بازطراحی منوی بلوتوث که در آن می توانید میزان باتری دستگاه های متصل را مشاهده کنید.برای کاربرانی که از دستگاه هایی مانند سرفیس و از حالت تبلت در ویندوز۱۰ استفاده می کنند، باید بگوییم که کیبرد محبوب سویفت کی که در حال حاضر برای کاربران اندرویدی و IOS در دسترس است، به ویندوز ۱۰ خواهد آمد. این کیبرد از ایموجی های استنادارد ایموجی ۱۱ و سایر ایموجی ها نیز پشتیبانی می کند. در ادامه تغییرات بروزرسانی ۱۸۰۹ میتوان به اضافه شدن فرهنگ لغت در حالت reading mode همچنین ابزاری برای فوکوس بر روی خط ها در حالت کتاب خوانی درمایکروسافت اج اشاره کرد.

عاشقان ویدیو، و کسانی که بیشتر اوقات دررایانه خود مشغول دیدن فیلم هستند باید بگوییم که مایکروسافت در این ضمینه بسیارعالی کار کرده است، مایکروسافت با اضافه کردن بهبود هایی مانند auto HDR و هچنین اضافه کردن قابلیت تنظیم بر اساس روشنایی مانیتوردستگاه ها حس رضایت را به کاربران خود هدیه می دهد، همچنین کاربران بهبود هایی در حافظ های نوری در بخش  Storage Sense ویندوز ۱۰ مواجه خواهند شد. در این بروزرسانی گیمرها با بهبود هایی مانند قابلیت فوکوس خودکار در هنگامی که بازی ها را به صورت تمام صفحه اجرا می کنند، لذت بیشتری از بازی ها را در ویندوز ۱۰ تجربه خواهند کرد.

اگر بخواهیم درباره تغییرات بروزرسانی ۱۸۰۹ (اکتبر) ویندوز ۱۰ کمی توضیح دهیم؛ باید در یک جمله بگوییم  – این یک بروزرسانی در ماه اکتبر برای ویندوز ۱۰ است! فایل ها و برنامه های شما از جایشان تکان نخواهد خورد! رایانه شخصی شما در این بروزسانی بهتر از هر دستگاه دیگری کار خواهد کرد. ویژگی های جدیدتری اضافه خواهد شد و برخی از ویژگی های قدیمی نیز حذف شده است، و همچنان ویندوز ۱۰ به عنوان یک سرویس خواهد ماند.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از حامد افشار
بارگذاری بیشتر در نقدو بررسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین بررسی کنید

نحوه غیر فعال کردن Test Mode در ویندوز ۱۰

درایورهای اصلاح شده فاقد امضاء معتبر، مانع نصب در ویندوز ۱۰ ۶۴ بیتی می شود برای دور زدن ای…