صفحه اصلی اخبار ایکس باکس ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن ۵ را چگونه باید مقایسه کرد؟

ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن ۵ را چگونه باید مقایسه کرد؟

۰
0
188

ایکس باکس سری ایکس یک کنسول فوق العاده قدرتمند است و به نظر می رسد تاج پادشاهی نسل بعدی کنسول ها را به خود اختصاص دهد. اما نسل بعدی دقیقاً برای این کنسول ها به چه معنی است؟ با مایکروسافت لایف همراه باشید.

ایکس باکس سری ایکس نسل بعدی کنسول غول این روزهای تکنولوژی یعنی مایکروسافت است که دارای ۱۲ ترافلاپس قدرت گرافیکی و دارای طیف وسیعی از ویژگی های جدید برای آن دسته از کاربرانی که هنوز به ایکس باکس ایمان دارند، است. به نظر می رسد نسل بعدی ایکس باکس سری ایکس تاج قدرت را از همه به جز قدرتمندترین PC های گیمینگ را در هنگام عرضه نسل بعدی تصاویر گرافیکی دست می آورد ، اما تعداد پیکسل ها تنها بخشی از داستان ما است. در اینجا تمام راه هایی که ایکس باکس سری ایکس برتری خود را  نسبت به نسل قبلی کنسول هایی مانند ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ اثبات می کند را بررسی خواهیم کرد، این کنسول در یک رویداد داغ تاریخی در اواخر سال جاری در جشن شکر گذاری عرضه خواهد شد.

مایکروسافت که اخیر نسل جدید کنسول ۱۲ تراقلاپسی خود را در یک رویداد مهم معرفی کرده بود و موجب شگفتی و تحسین کاربران و بازی سازان قرار گرفته بود. در ادامه نگاهی به مشخصات غول مایکروسافت می اندازیم.

مطلب مرتبط: هر آن چیزی که از سری ایکس Xbox می دانیم

مشخصات:

 • پردازنده مرکزی با هشت هسته ۳.۸ گیگاهرتزی (۳.۶۶ گیگاهرتز با SMT)
 • پردازنده گرافیکی با ۵۲ واحد مرکزی با قدرت ۱۲ ترافلاپس و فرکانس کاری ۱.۸۵۲ گیگاهرتز
 • حافظه ۱۶ گیگابایتی GDDR6 با باس ۳۲۰ مگابیتی
 • پهنای باند حافظه ۱۰ گیگابت و ۵۶۰ گیگابایت بر ثانیه و یا ۶ گیگابایت با ۳۳۶ گیگابایت بر ثانیه
 • حافظه داخلی ۱ ترابایتی اس اس دی NVME
 • حافظه قابل افزایش با کارت توسعه ۱ ترابایتی (دقیقا همانند حافظه داخلی)
 • پشتیبانی از حافظه هارد خارجی با یو اس بی ۳.۲
 • درایو نوری ۴K UHD بلوری
 • اجرای بازی‌ها با رزولوشن ۴K و ۶۰ فریم بر ثانیه (قابل افزایش تا ۱۲۰ فریم بر ثانیه)

این کنسول قادر به اجرای بازی های ۴k و ۶۰ فریم است که البته نسل بعدی ایکس باکس در برخی از بازی های به ۱۲۰ فریم هم خواهد رسید.

تقریبا مشخصات هر دو دستگاه فاش شده است. فقط یک سوال اساسی باقی مانده است، ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن ۵ را چگونه باید مقایسه کرد؟

روی کاغذ و در مقایسه با پلی استیشن برنده بازی قطعا ایکس باکس سری ایکس خواهد بود. برای شروع، بایستی بگوییم که پردازنده مرکزی ایکس باکس سری ایکس از پردازنده مرکزی پلی استیشن ۵ در سرعت کلاک بهتر است

پردازنده در برابر پردازنده

ایکس باکس با پردازنده هشت هسته ای اورکلاک شده ۳.۸ گیگاهرتزی Custom Zen 2 شرکت AMD یا ۳.۶۶ گیگاهرتزی با SMT از نظر قدرت پردازشی CPU به نظر می رسد که دست برتر را سری ایکس دارد.

از طرفی دیگر پلی استیشن ۵ نیز از پردازنده اورکلاک شده Zen 2 استفاده می کند؛ اما پلی استیشن ۵ با پردازنده اورکلاک شده ۳.۵ گیگاهرتزی عملکرد ضعیف تری را ثبت کرده است.

به نکته ای که در مقایسه بین پردازنده ها باید توجه شود این است که پردازنده هر دو کنسول دستکاری و اورکلاک شده است.

گرافیک ایکس باکس سری ایکس در برابر گرافیک پلی استیشن ۵

آنچه که به بیرون درز کرده است: پردازنده گرافیکی سری ایکس کاملا به پردازنده گرافیکی پلی استیشن ۵ برتری دارد. البته تا عرضه نهایی هر دو کنسول باید یک سال دیگر منتظر بمانیم تا یک بررسی کامل از نظر قدرت پردازشی تصویری درست و کامل داشته باشیم ،آنچه مشهود است برتری سری ایکس نسبت به پلی استیشن ۵ بر روی کاغذ است.

تیم فنی ایکس باکس اعلام کرده اند پردازنده گرافیکی کنسول ایکس باکس سری ایکس دارای ۳۳۲۸ شیدر (Shader) و ۵۲ واحد پردازشی دارد که همگی سرعت کلاک ۱.۸۲۵ گیگاهرتزی دارند که ۱۲ ترافلاپ قدرت پردازشی گرافیکی برای این کنسول به ارمغان می‌آورند. در مقام مقایسه، پلی استیشن ۵، با ۳۶ واحد پردازشی با سرعت کلاک بالاتر ۲.۲۳ گیگاهرتزی دارای ۱۰.۲۸ ترافلاپ قدرت پردازشی گرافیکی دارد.

باز هم ، هر دو  پردازنده گرافیکی از تراشه های RDNA 2 که توسط AMD طراحی شده است را برای کنسول های خود اختصاص داده اند.

X ray-tracing ایکس باکس سری ایکس در برابر X ray-tracing پلی استیشن ۵

سونی و مایکروسافت برای اجرای رندرینگ بهتر بازی ها بر روی کنسول خود به خوبی عمل کرده‌ا‌ند. هر دو شرکت به سمت نسل بعدی گرافیک های ray-traced حرکت کرده اند.

همانطور که میدانیم پلی استیشن ۵ از قابلیت سخت افزاری ray-tracing پشتیبانی می کند اما هیچ مقیاس اندازه گیری در حال حاضر وجود ندارد، به طور کلی در این بخش نمی‌توان دو کنسول را به طور مستقیم مقایسه کرد.

در حالی که بازی ماینکرافت یک بازی پیشرفته گرافیکی در دنیای بازی ها نیست اما عملکرد فناوری ری ترسینگ در عمل خیره کننده بوده است. به طور کلی مایکروسافت برای نمایش فناوری Ray Tracing روی کنسول جدید خود، از بازی ماینکرافت استفاده کرد تا نشان دهد این بازی که از جلوه‌های بصری خارق العاده و خاصی بهره نمی‌برد نیز با ری تریسینگ، چقدر بهتر و گرافیکی تر به نظر می‌رسد.

SSD ایکس باکس سری ایکس در برابر SSD پلی استیشن ۵

اما در بخش حافظه های SSD توپ در زمین پلی استیشن ۵ است، در مقایسه با SSD سری ایکس؛ پلی استیشن ۵ بسیار سریع تر است!

فضای ذخیره سازی در پلی استیش ۵ به ۸۲۵ گیگیابایت و پهنای باند ۵.۵ گیابایت بر ثانیه به طور (خام) یا بین ۸.۹ گیگابایت بر ثانیه به صورت (فشرده) به کاربران می دهد. در سمت دیگر زمین، سری ایکس با پهنای باند ۲.۴ گیگابایت به صورت (خام) و ۴.۸ گیگابایت بر ثانیه به صورت (فشرده) به طور قابل توجهی از رقیب ژاپنی خود کندتر است. اما این پایان ماجرا نیست، درون حافظه SSD سری ایکس یک قطعه سخت افزاری سیلیکونی جداگانه تعبیه شده است که قابلیت انتقال اطلاعات با سرعت ۶ گیگابایت بر ثانیه را دارد و باعث می شود تا بار فشار decompression فقط بر روی CPU نباشد.

RAM ایکس باکس سری ایکس در برابر RAM پلی استیشن ۵

ایکس باکس سری ایکس از ۱۶ گیگابایت رم GDDR6 و باس ۳۲۰ مگابایتی دارد در حالی که پلی استیشن ۵ از ۱۶ گیگابایت رم GDDR6 و باس ۲۶۵ بیتی استفاده میکند.

پهنای باند رم سری ایکس در برابر پهنای باند رم پلی استیشن ۵

با توجه به تفاوت در باس رم‌ها، تفاوت قابل توجهی در مورد پهنای باند رم این دو کنسول وجود دارد. در مجموع پلی استیشن ۵ پهنای باندی ۴۴۸ گیگابایت در ثانیه‌ای دارد، اما پهنای باند سری ایکس در بازه ۳۳۶ تا ۵۶۰ گیگابایت در ثانیه است.

درایو نوری سری ایکس در برابر درایو نوری پلی استیشن ۵

ارقام دقیق درایو نوری این دو کنسول را در اختیار نداریم اما هر دو از درایوههای بلوری ۴K UHD استفاده می‌کنند. خوشبختانه سونی بالاخره از درایوهای بلوری در کنسول خود استفاده کرد. از آنجایی که بازی‌ها در SSD داخلی کنسول‌ها نصب می‌شوند، درایو نوری موردی خوب برای مقایسه نیست.

پشتیبانی از بازی‌های نسل گذشته سری ایکس در برابر پشتیبانی از بازی‌های نسل گذشته پلی استیشن ۵

به عنوان یک طرفدار و مشتری حرفه ای، سازگاری سری X ایکس باکس نسبت به نسل قبلی ایکس باکس از سازگاری پلی استیشن ۵ نسبت به نسل قبلی این کنسول به طور واضح یک درجه بالاتر است.
برای مبتدیان، سری X ایکس باکس سازگاری با نسل پیشین این اجازه را به شما می دهد که بازی های چهار نسل قبلی ایکس باکس : اولین Xbox, Xbox 360, Xbox One X را با کیفیت و وضوح بالاتر گرافیکی نسبت به نسخه اصلی پلتفرم در سری X ایکس باکس بازی کنید.
در طرف دیگر، پلی استیشن از نظر سازگاری با نسل های قبلی فقط به PlayStation 4 Pro محدود شده است. اما همچنان می توانید از PlayStation Now برای اجرای بازی های پلی استیشن ۳ استفاده کنید؛ که به نظر ایده ال نمی رسد! بایستی بازی‌های کلاسیک پلی استیشن ۲ در پلی استیشن ۴ قابل اجرا باشد.

قیمت سری ایکس در برابر قیمت پلی استیشن ۵

منتظر تاییید نهایی قیمت این دو کنسول هستیم، پس از آنکه قیمت نهایی مشخص شد یکی از نکات اساسی تصمیم‌گیری بین این دو کنسول، قیمت خواهد بود.

 

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از Mr Afshar
 • Xbox game pass

  Xbox Game Pass چیست.

  سال ۲۰۱۷ بود که خبر این سرویس اشتراکی ایکس باکس گیمر ها را هیجان زده کرد. Xbox Game pass ا…
 • بازی Call of the Sea در رویداد Inside Xbox معرفی گردید

  کمپانی مایکروسافت در جریان Inside Xbox با نشان دادن تریلری از بازی Call of the Sea به معرف…
 • XCloud به Xbox Game Pass می‌آید

  مایکروسافت تصمیم دارد تا تکنولوژی XCloud را در سرویس Xbox Game Pass به اجرا در آورد، در نت…
بارگذاری بیشتر در ایکس باکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…