صفحه اصلی آموزش ۳ روش برای حل مشکل استفاده بیش از حد Sysmain از هارد

۳ روش برای حل مشکل استفاده بیش از حد Sysmain از هارد

۰
0
220

تمام کامپیوترهای مجهز به ویندوز ۱۰ مرسوم است که هنگام راه اندازی ویندوز ۱۰ برخی از سرویس های این ویندوز مانند SysMain باعث ایجاد مشکلاتی در هارد دیسک شما و در نهایت باعث کندتر شدن سیستم شما می شود. کافی است که تسک منیجر را باز کرده و ببینید که ویندوز ۱۰ از ۱۰۰ درصد هارد دیسک شما برای اجرای این سرویس استفاده می کند، کافی است که اسکرین شات زیر را ببینید که چگونه سرویس SysMain هارد دیسک شما را چگونه درگیر کرده است. توصیه ما به شما این است که اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید ترجیحا از یک حافظه SSD برای بهبود سرعت در بوت و اجرا ویندوز از استفاده کنید و اگر از هارد دیسک های معمولی “HDD” استفاده می کنید با مایکروسافت لایف در ادامه این آموزش همراه باشید.

SysMain چیست؟

SysMain بیشتر به SuperFetch معروف است که با این نام قبلا در ویندوز ۷ شهرت بدی پیدا کرده بود. این سرویس که در پس زمینه اجرا می شود به طور مداوم هارد دیسک شما را اسکن می کند و به این ترتیب مشخص می کند که از چه برنامه و چه فایل هایی بیشتر استفاده می کنید. به این صورت که تمام سطوح بلوک های هارد شما مرتب سازی می شود.

زمانی که شما برنامه هایی مانند مایکروسافت ورد و یا فتوشاپ که اغلب از آن استفاده بیشتری می کنید تمام اطلاعات (بایت) آن ها به صورت تکه تکه مرتب می شود؛ بنابراین برای اجرای مجدد این برنامه ها منابع کمتری استفاده خواهد شد و همچنین سرعت بار شدن برنامه ها افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

علت استفاده زیاد هارد دیسک توسط SysMain چیست؟

یک هارد دیسک معمولی “HDD” معمولا از یک حافظه Solid State Drive که ما به نام “SSD ” می شناسیم، کندتر است. برای یک هارد HDD تنظیم و راه اندازی تمام سرویس ها و پردازش ها به صورت فشرده و بهترین شکل ممکن، زمانبر و وقت گیر خواهد بود. بنابراین باید عاقلانه تصمیم بگیرید که این سرویس خاموش باشد یا روشن و یا تصمیم به تهیه یک حافظه SSD داشته باشید.

نحوه حل مشکل استفاده بیش از حد Sysmain از هارد

شما نمیتوانید بدون از دست دادن عملکرد بهتر در سیستم عامل خود پروسه و یا سرویس SysMain / SuperFetch را خاموش کنید. این سرویس به طور مداوم در پس زمینه اطلاعات هارد دیسک شما را اسکن می کند و در بعضی اوقات می تواند موجب کندی سیستم شما و در نهایت آزار دهند باشد. سرویس SysMain پردازش حیاتی را در ویندوز ۱۰ انجام نمیدهد. خاموش کردن این سرویس در هر لحظه ای صدمه ای به ویندوز شما وارد نمیکند. بنابراین اگر به دلیل استفاده بیش از حد سرویس SysMain / Superfetch در عملکرد هارد مشکلی دارید دو راه حل اساسی برای شما در نظر گرفته ایم: SysMain را کاملا غیرفعال کنید و یا آن را طوری تنظیم کنید که تاثیر کمی بر روی هارد دیسک شما داشته باشد.

غیر فعال کردن SysMain

۱- بر روی آیکون Search در تسکبار کلیک کنید و Services را در این کادر جستجو کنید.

۳- به سمت پایین اسکرول کنید تا به سرویس SysMain برسید سپس بر روی آن دابل کلیک کنید.

۳- Startup type را روی Disabled تنظیم کنید و سپس بر روی Stop کلیک کنید و در آخر بر روی OK بزنید.

سرویس SysMain اکنون در ویندوز شما متوقف شده است  و دوباره با بوت بعدی ویندوز شما شروع به کار نمی کند.

غیر فعال کردن SysMain از طریق registry editor

۱- بر روی آیکون Search در تسکبار کلیک کنید و Registry را در این کادر جستجو کنید و سپس برنامه registry editor را اجرا کنید.

۲- در registry editor به آدرس زیر بروید:

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters

۳- بر روی EnablePrefetcher دابل کلیک کنید و در بخش value مقدار آن را به ۰ تغییر دهید و در نهایت بر روی OK کلیک کنید.

پس از اعمال این تنظیمات دفعه بعدی که کامپیوتر خود را ریستارت کرده باشید سرویس SysMain دیگر اجرا نخواهد شد اما تا وقتی که ریستارت نکرده باشید این سرویس کماکان اجرا خواهد شد.

بهینه سازی بوت ویندوز ۱۰ با استفاده از سرویس SysMain

برای تنظیم این سرویس به صورت دلخواه کافی است مرحله بالا را انجام دهید و مقدار value را به این صورت تنظیم کنید:

مقدار ۰ Prefetcher را غیر فعال می کند.

مقدار ۱ به صورت پیش فرض برنامه ها را راه اندازی می کند.

مقدار ۲ Boot Prefetching را فعال می کند.

مقدار ۳ برنامه ها را راه اندازی می کند و Boot Prefetching را نیز فعال می کند.

پس اعمال تنظیمات دفعه بعدی که کامپیوتر خود را راه اندازی می کنید، SysMain در حالتی که تنظیم کرده اید اجرا می کند.

اگر این مقاله به شما در حل مشکل خود کمکی نکرده است ، لطفاً راه حل خود را در قسمت نظرات مطرح کنید. روزانه هزاران بار از این وب سایت بازدید می شود، یک فرصت خوب وجود دارد که من یا شخص دیگری پاسخی برای سوال شما داشته باشیم!

 

 

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از Mr Afshar
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست پیشنهادی

چگونه ورود دو مرحله ای در تلگرام را فعال کنیم؟

تلگرام از چت های رمزگذاری شده دو طرفه  برخوردار است و پیام های مبتنی بر آن در دیتا سنترهای…