پس از انتشار خبر توسعه مرورگر مایکروسافت بر پایه کرومیم، اکنون چندی است که مرورگر Microsoft Edge جدید به صورت عمومی عرضه شده است. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی برتری های این مرورگر نسبت به سایر رقبا از جمله گوگل کروم بپردازیم. با ما در مایکروسافت لایف همراه باشید.

اگرچه این تصمیم منتقدین بسیار زیادی با خود به همراه داشت اما پس از ارائه نتیجه نهایی، منتقدان قدیم به تحسین کنندگان جدید تبدیل شدند. مایکروسافت پس از سلطه بلند مدت به وسیله Internet Explorer، عرصه را برای جولان دادن رقیب خود، Google Chrome خالی گذاشته بود. گوگل کروم به سرعت سهم مرورگر مایکروسافت را از دنیای وبگردی می‌بلعید و روزانه کاربران بیشتری مرورگر پیش فرض خود را به زمین رقیب انتقال می‌دادند.

مایکروسافت با عرضه ویندوز ۱۰ و معرفی مروگر جدید خود، Microsoft Edge، آن را به مرورگر پیش فرض ویندوز ۱۰ تبدیل کرد. استفاده بهینه از منابع و امنیت، از ویژگی های بارز آن بود اما در طرف مقابل عدم وجود فروشگاهی غنی از افزونه های کاربردی و سازگار نبودن با برخی از وب سایت ها، داشتن ظاهری کمی متفاوت نسبت به مرورگر های عامیانه و عرضه آن تنها برای کاربران ویندوز ۱۰، دلایلی بودند که کاربران را به استفاده از این دست پخت جدید مایکروسافت برای گشت و گذار در دنیای وب ترقیب نمی‌کرد.

اما با تغییر سیاست های مایکروسافت در دوران مدیریت ساتیا نادلا، این شرکت که یکی از مخالفان دنیای Open Source بود، به یکی از فعال ترین شرکت ها در این زمینه تبدیل شد. تا جایی که مایکروسافت GitHub، بزرگترین منبع برنامه نویسان متن باز را با مبلغی بسیار زیاد تحت اختیار خود درآورده است. حال جای تعجب ندارد که مایکروسافت خود از منابع متن باز کرومیم استفاده و حتی در جهت بهبود آن ها نیز قدم بردارد.

و سرانجام مایکروسافت اج جدید با بهره گیری از موتور رندر کرومیم، پس از ماه ها توسعه در حلقه های داخلی و اینسایدر، برای تمامی کاربران ویندوز، مک و اندروید و IOS در دسترس قرار گرفته است.

مطالب مرتبط: بررسی مایکروسافت اج جدید: رقیب گوگل کروم

۱۳ دلیل برای کوچ به مرورگر مایکروسافت اج جدید!

۱- رابط کاربری:

رابط کاربری مایکروسافت اج جدید نسبت به اج قدیمی کاملا باز طراحی شده است. اما ظاهر کلی و نحوه چینش تنظیمات آن به مانند سابق است. در واقع می‌توان گفت این رابط کاربری تلفیقی از مرورگر اج مایکروسافت و مرورگر کروم گوگل است.

microsoft edge chromium new interface
microsoft edge chromium new interface

۲- حساب های کاربری:

یکی از بهترین ویژگی های نسخه کرومیم مایکروسافت اج، پشتیبانی از حساب های کاربری مختلف است که شما را از وارد کردن اکانت های متعدد در ویندوز خلاص خواهد کرد. همچنین با استفاده از این قابلیت، می‌توانید تاریخچه، موارد مورد علاقه، گذرواژه ها و … را به نسبت کاربری شخصی یا کاری خود جدا سازی کنید.

مایکروسافت اج به صورت پیش فرض یک حساب کاربری میهمان برای شما ایجاد خواهد کرد. اما شما می‌توانید هر زمان که خواستید آن را ویرایش، حذف یا اضافه کنید. همچنین مایکروسافت اج کرومیم، از دو نوع حساب محلی و آنلاین پشتیبانی می‌کند. نوع محلی دیتا های ذخیره شده را تنها در مرورگر نگه می‌دارد اما حساب کاربری آنلاین با اتصال مرورگر به مایکروسافت اکانت، این امکان را به شما می‌دهد تا به دیتای مرورگر خود در هر کجا که از این حساب استفاده می‌شود دسترسی داشته باشید.

۳. پیشگیری از ردیابی:

در نسخه جدید اج، مایکروسافت یک ویژگی جدید برای حفظ حریم خصوصی را به نام “پیشگیری از ردیابی” معرفی کرده است. هنگام بازدید از یک وب سایت، ردیاب های آنلاین با استفاده از کوکی ها و چندین روش دیگر، می‌توانند چگونگی استفاده شما از اینترنت را جمع آوری کنند. به عنوان مثال، سایت هایی که بازدید کرده اید، کلیک هایی که کرده اید و مواردی که به ان ها علاقه داشته اید، سپس این اطلاعات توسط شرکت های مختلف در جهت ارائه تبلیغات هدف مند برای شما مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این ویژگی به صورت پیشفرض برای مرورگر شما فعال است. با این وجود شما می‌توانید از بخش تنظیمات، تغییراتی در نحوه عملکرد این ویژگی ایجاد کنید.

۴. پشتیبانی از تمامی افزونه های گوگل کروم:

نقش افزونه ها در مرورگر ها، به مانند نقش برنامه ها برای هر سیستم عامل، حیاتی هستند. اکنون مایکروسافت اج جدید علاوه بر افزونه های بومی خود، از تمامی افزونه های موجود برای گوگل کروم نیز پشتیبانی ‌می‌کند.

۵. پشتیبانی از برنامه های پیش رونده تحت وب (PWA):

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های مرورگر جدید مایکروسافت، پشتیبانی از برنامه های پیشرونده تحت وب است. این برنامه ها در واقع همان وب سایت ها هستند که با بهینه شدن رابط کاربری، می‌توانند تبدیل به یک وب اپلیکیشن با قابلیت های برنامه های بومی هر سیستم عامل شوند.

با این قابلیت شما می‌توانید از برنامه هایی که در ویندوز ۱۰ عرضه نشده اند اما برنامه تحت وب آن موجود است به صورت بومی در ویندوز ۱۰ استفاده کنید.

۶. حالت مطالعه و خواندن متن پیشرفته:

زمانی که شما می‌خواهید یک مقاله آنلاین را مطالعه کنید، شاید تعداد زیاد تبلیغات و منو های متنوع، تمرکز را از شما بگیر. با استفاده از حالت مطالعه می‌توانید متن مقاله را در محیطی اختصاصی باز کنید و همچنین اندازه قلم و رنگ پس زمینه را شخصی سازی کنید. خواندن متن نیز در متون انگلیسی در دسترس است.

۷. خواندن فایل های PDF:

اگرچه قابلیت باز کردن فایل های PDF اکنون در اکثر مرورگر های اینترنت وجود دارد اما موارد جدیدی در مایکروسافت اج به چشم می‌خورد. هایلایت کردن متن و پشتیبانی از قلم بر روی فایل های PDF از مواردی است که مایکروسافت به این مرورگر اضافه کرده است.

۸. پشتیبانی از تم تیره:

پس از استقبال بسیاری از کاربران از تم تیره در برنامه های مختلف، مرورگر ها و وب سایت ها نیز به استفاده از تم تیره روی آورده اند. با تنظیم تم مرورگر خود، می‌توانید محیط آن و تم وب سایت ها را شخصی سازی کنید.

۹. ویژگی مجموعه ها (Collection):

در مایکروسافت اج جدید، شما قابلیت مجموعه ها را نیز خواهید داشت. این ویژگی جدید به شما این امکان را می‌دهد تا متن، تصویر و هر چیز دیگر را در دنیای وب در گروه هایی که ساخته اید جمع آوری کنید.

شما می‌توانید برای هر کاری از این مجموعه ها استفاده کنید. اما این ویژگی در خرید های آنلاین بیشتر به کمک شما خواهد آمد. قبل از خرید چندین محصول را انتخاب کنید و اطلاعات مورد نظر خود را در مجموعه آن محصول گردآوردی کنید. همچنین این مجموعه ها در سراسر دستگاه های متصل به مایکروسافت اکانت شما در دسترس خواهند بود.

۱۰. کپی هوشمند: (در دست توسعه)

با استفاده از این ویژگی، جمع آوری اطلاعات و نظم دهی به آن ها به سادگی و بدون نیاز به صرف زمان اضافی برای ویرایش آن ها صورت می‌پذیرد.

۱۰. همگام سازی افزونه ها:

در مایکروسافت اج جدید، کافی است در یکی از مرورگر ها افزونه ای را اضافه کنید تا آن افزونه بر روی تمامی مرورگر های سایر دستگاه های شما نیز افزوده شود. برای فعال سازی این قابلیت، در تنظیمات به قسمت همگام سازی رفته و از گزینه های موجود برای همگام سازی، Extensions را فعال کنید.

۱۱. امکان نمایش افقی یا عمودی سربرگ صفحات: (در دست توسعه)

زمان هایی که برگه های صفحات بسیاری را باز می‌کنید، حالت نمایش افقی بسیار کوچک و ناکارآمد می‌شود. در این صورت با تغییر نوع نمایش سربرگ ها از حالت افقی به عمودی، کنترل و بهره وری خود را افزایش دهید.

۱۲. سازگاری بهتر با ویندوز و قابلیت های آن:

بهره گیری از ویژگی های بومی ویندوز ۱۰ و سازگاری بهتر با آن، برگی دیگر از مزایای مایکروسافت اج جدید در مقابل رقباست. سازگاری با سیستم عامل، سیستم اعلانات، تایم لاین و … از مواردی است که می‌توان به ان اشاره کرد.

۱۳. یک تجربه وب گردی بهتر:

استفاده از یک پلتفرم منبع باز، به معنای سازگاری بهتر با وب سایت ها و توسعه واحد وب سایت ها بر پایه آن است. اکنون دیگر توسعه دهندگان وب نیازی ندارند تا وب سایت های خود را با هر موتور رندری سازگار کنند و اگر وب سایتی در گوگل کروم کار می‌کند، باید در مایکروسافت اج نیز کار کند.

همچنین اج جدید دیگر به عنوان یک برنامه مجزا از سیستم عامل توسعه میاید که این به معنی ان است که بهبود ها و ویژگی های حدید با سرعت بیشتری به دست کاربران خواهد رسید.


شما می‌توانید برای دانلود این مرورگر، به این صفحه مراجعه کنید.

ویژگی مورد علاقه شما در خصوص مایکروسافت اج جدید چیست؟ آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک گذارید.

پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از hamidrezank
بارگذاری بیشتر در برنامه و بازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست پیشنهادی

تریلر لو رفته از ایکس باکس سری اس: ۶۰% کوچکتر از ایکس باکس سری ایکس!

تریلری جدید از ایکس باکس سری اس لو رفته است که در آن به برخی از ویژگی‌های مهم این کنسول مق…