تیم مه استودیو که یکی از گروه های شناخته شده برنامه نویسی یونیورسال ویندوز ۱۰ دراستور مایکروسافت مطرح شده است، ساخت برنامه هایی همچون برنامه غیر رسمی اسنپ، ویکی صدا، دنا و همچنین اخیرا برنامه وینگو مپز را در پرونده خود دارد.

برنامه یونیورسال متن باز وینگو مپز(Wingo Maps) که با برنامه نویسی علی نوشاهی و با همکاری تیم مه استودیو و به کمک تیم اینسایدری خود، چند وقتی مهمان استور مایکروسافت شده است و ما نیز اخیرا در مایکروسافت لایف در پستی به معرفی قابلیت های این برنامه پرداخته ایم.

اما ماجرا حاشیه های وینگو مپز چیست؟

اخیرا در وبسایت جهانی ویندوزسنترال که یکی از شناخته ترین سایت های ویندوزی است توسط یکی از نویسندگان این وب سایت در پستی به نقد و بررسی برنامه وینگو مپز کلاینت غیر رسمی گوگل مپز پرداخته است که موجب ایجاد حاشیه هایی برای این برنامه و واکنش توسعه دهنده آن شده است.

نقد بررسی وینگو مپز در ویندوز سنترال:

نویسنده این پست در ابتدا به کمبود برنامه های شخص ثالث گوگل در استور پرداخته است و پر کردن این خلا اینگونه برنامه ها را در استور توسط برنامه نویسان خوشحال کننده توصیف میکند و به معرفی برنامه وینگو مپز می پردازد و از وجود مشکلاتی در این برنامه که باعث میشود وینگو مپز یک برنامه کامل از گوگل مپر نباشد تاسف میخورد!!!

نویسنده در ابتدای پست که با عنوان” وینگو مپز در بعضی اوقات” نوک پیکان حملات خود را در ابتدای این نقد و بررسی به وجود مشکلات این برنامه میگیرد و می گوید وینگو مپز از نقشه های گوگل مپز استفاده نمی کند. او در ادامه می گوید من از توسعه دهنده این برنامه پرسیدم و توسعه دهنده در جواب به او گفته است که وینگو مپز از کیت توسعه گوگل مپز در این برنامه استفاده کرده است و برای اثبات این موضوع سورس کد این برنامه را هم به اشتراک گذاشته است.

اما در ادامه پست نویسنده با عنوان” وینگو مپز در افکار عمومی” حملات خود به باگ ها و مشکلات این برنامه شدیدتر کرده و می گوید این برنامه در بعضی اوقات نقشه های ویندوز مپز(نقشه های هیر مپ) را به جای گوگل مپز نمایش میدهد، او که خود شخصا این برنامه را مورد بررسی قرار داده است میگوید من شخصا این باگ را در برنامه مشاهده کرده ام همچنین در ادامه میگوید اگر شما در منوی تنظیمات و یا حالت آفلاین بروید و سپس دکمه بازگشت را بزنید نقشه های ویندوز مپز به جای نقشه های گوگل نمایش داده می شود!

اما این نویسنده در بخشی از پست خود که از ان به عنوان”چه چیزی کار میکند” به معرفی برخی از قابلیت های وینگو مپز نیز پرداخته است.

نویسنده  باعنوان کردن باگ مورد مناقشه، به معرفی قابلیت هایی همچون ناوبری خوب در برنامه، کنترلر های حرکتی، تغییر حالت ۲ بعدی به ۳ بعدی و همچنین زوم کردن و انتخاب حالت پیاده روی و رانندگی و سیستم حمل و نقل عمومی و همچنین قابلیت رسم کردن(پشتیبانی ازقلم) به عنوان مثال اگر میخواهید لوکیشن دقیق خود را برای کسی ارسال کنید میتوانید آن را دقیقا با رنگ های مختلف بر روی نقشه رسم کنید و اسکرین شات بگیرید و به اشتراک بگذارید.

اما در ادامه نویسنده لحن انتقادی خود را حفظ کرده و به وجود لگ و باگ در شروع برنامه اشاره می کند و در پایان میگوید برنامه نقشه عموما خوب کار می کند!

و در نهایت این نویسنده در پایان نقد و بررسی انتقادی خود، نمره ۲ از ۵ را به برنامه وینگو مپز می دهد!

این نقد و بررسی که مورد انتقاد شدید توسعه دهنده وینگو مپز قرار گرفته بود جوابیه خود را برای ویندوز سنترال ارسال کرده و در این پست نیز منتشر شده است.

علی نوشاهی توسعه دهنده وینگو مپز در جوابیه خود اینگونه در دفاع از برنامه خود پرداخته است که در ویندوز سنترال هم منعکس شده است:

وینگو مپز یک کلاینت غیر رسمی از گوگل مپز است اما در برنامه مشکلی وجود دارد که با رفتن به منوی تنظیمات و یا حالت آفلاین و با زدن دکمه بازگشت به اشتباه نقشه های ویندوز مپز را به جای نقشه های گوگل مپز نمایش می داده است.

اما به هر حال هیچ نشانه  دیگری وجود ندارد که این برنامه از داده های گوگل مپز استفاده نمی کند و این مشکل متناوبا در شرایط بسیار نادر در این برنامه رخ داده است.

اگر برنامه را باز کنید و به جستجو و ناوبری بپردازید خواهید دید که این برنامه به خوبی کار میکند و نقشه های گوگل مپز را مشاهده خواهید کرد. نقشه های گوگل مپز بسیار کاملتر و دقیق تر از نقشه های ویندوز است!

همچنین توسعه دهنده در ادامه به نویسنده گفته است که به زودی در آینده این مشکل حل خواهد شد واما تا زمانی که این موضوع اتفاق حادث نشده است این یک مشکل برای وینگو مپز است!

اما این حاشیه ها در اینجا پس از ارائه توضیحات توسعه دهنده وینگو مپز به پایان نرسیده است! علی نوشاهی در کانال تلگرامی خود دوباره به این موضوع واکنش نشان داده است وبسایت های ویندوزی و همچنین  برخی از سیاست های مایکروسافت  را مورد تاخت و تاز خود قرار داده است گرچه این انتقادات هم شاید به جا و منطقی باشد و یا در نظر برخی کاربران نباشد!

متن جوابیه در کانال تلگرامی Ali Ngame :

با سلام خدمت همگی .

متاسفانه به تازگی اتفاقاتی را شاهد هستم که به شدت زننده و نا امید کننده است. از اینکه کلاینت اینستاگرام نصف کاره تیم ما بدون اجازه توسط شخص دیگه ای دزدیده میشه و به صورت پولی توی استور منتشر میشه و مایکروسافت هم کلا هیچ اهمیتی به این موضوع نمیده تا پست های بی ارتباط و دروغین وبسایت خبری کاملا شناخته شده.

اگر از مورد اول که دزدیده شدن اپ ما بوده بگذریم و از پست های بی ربطی که هر روز توی وبسایت MSPowerUser یوزر منتشر میشه که نه ربطی به مایکروسافت داره نه ویندوز و نه کاربرانی که دنبال اخبار این شرکت هستن انتشار پست دیروز ویندوز سنترال در مورد WinGo Maps که خط به خط به تخریب و دروغ پردازی در مورد اپلیکیشن ما پرداخته بود جای تامل داره که جالبه بعد از ویرایش به جای بهتر شدن پست و برجسته کردن نقاط قوت و امکانات برنامه و تشویق به بهتر کردن برنامه با فیدبک کاربران و حمایت یک باگ موجود در برنامه را به عجیب ترین شکل ممکن برجسته میکنه .

یک باگ موجود در وینگو مپس باعث میشه که بعد از ورود به صفحه تنظیمات یا نقشه های آفلاین و بازگشت به صفحه اصلی برنامه نقشه ویندوز رو به جای نقشه گوگل نشون بده که با خوندن این پست ویندوز سنترال میبینید که در هر خط توضیحات به همین باگ اشاره کرده و در انتها به برنامه امتیاز ۲ از ۵ میده و تنها نکته منفی رو همین باگ ذکر میکنه طوری که انگار صفحه تنظیمات از خود نقشه کاربردی تره و هر دفعه کاربر مجبوره یه سر بره تنظیمات و برگرده و دائم به این باگ برمیخوره !

هدفم از این که اینا رو نوشتم اینه بگم فقط مایکروسافت رو مقصر ندونیم تو خیلی مسائل . وقتی یه برنامه نویس میبینه وبسایت ویندوزی که بعد ۶ ماه میخواد برنامه اش رو معرفی کنه عوض اینکه بیاد ۴ تا مزیتش رو بگه و بگه حالا یه همچین مشکلی داره که برنامه نویسش هم گفته حل میشه تو اپدیت بعدی به یک مورد از امکانات برنامه اشاره نمیکنن و فقط به ذکر و برجسته کردن یک باگ میپردازن خب معلومه که کل انگیزه اون برنامه نویس رو به فنا میدن. واقعا بعد دیدن یه همچین بازخوردی حالم گرفته شد هر چند بیدی نیستم که به این باد ها بلرزم و اندک ابرو و اعتباری که دارم هم چیزی نیست که با پست یک وبسایت یاوه گو خدشه دار بشه اما ببینیم توی نابودی پلتفرم ویندوز فون واقعا پست های از این دست همین وبسایت ها که خودشون رو مرجع اخبار معرفی میکنن و هر خبرشون بازخورد فراوانی در شبکه های اجتماعی داره چقدر مؤثر بوده. چند برنامه نویس رو با همین سبک پست ها نا امید کردن. باشد که هر وبسایتی رو برجسته نکنیم به دست خودمون.

دوست دارم که خودم پشت خودم باشم بس، به تن هیچ عقابی پر و بالی ندهم

اگر نمیخواهید از برنامه نویس ها حمایت کنید به درک! نا امیدشون نکنید .

اما اینجا هم حاشیه های وینگو مپز به پایان نمی رسد و همچنان حکایت باقی است. توسعه دهنده وینگو مپز در اقدامی عجیب و انتقادی با نمایش پیامی در برنامه وینگو مپز از این وبسایت ویندوزی پذیرایی کرده است:)))

علی نوشاهی در این پیام انتقادی نوشته است” ویندوز سنترال یک وبسایت خبری مایکورسافتی نیست و برای اثبات این موضوع پست این وبسایت را درباره وینگو مپز ببینید”

اما در پایان، علی نوشاهی که با نام کاربری Ali Ngame در فضای مجازی فعالیت میکند، پاسخ رسمی خود را نسبت به  شفاف سازی این موضوع در تویتر خود منتشر کرده است.

متن پاسخ رسمی در صفحه تویتر Ali Ngame

توسعه دهنده وینگو مپز در پاسخ رسمی خود عنوان داشته است: پست ویندوز سنترال که به تازگی درباره وینگو مپز در این وبسایت منتشر شده است، این نقد و بررسی کاملا ناعادلانه بوده و دروغ پردازی بوده است! و در آخر لینک گیت هاب سورس کد وینگو مپز را هم در ادامه پست پیوست کرده است.

 

وینگو مپز از نظر مایکروسافت لایف(نقد نویسنده):

همانطور که میدانید کمبود برنامه در استور مایکروسافت به خصوص برنامه های شرکت گوگل(به دلایل سیاست های خود برنامه های خود را برای سیستم عامل ویندوز تا کنون منتشر نکرده است) به شدت احساس می شود و وجود توسعه دهنده های ویندوزی به پیشرفت استور کمک می کند و خلاهای موجود را پر می کند و در مقابل نیازی های کاربران به خصوص کاربران ویندوز فونی ارضا می شود!

تیم مه استودیو که سابقه و تجربه بسیاری در توسعه و انتشار برنامه های یونیورسال را در کارنامه خود دارد با وجود مشکلات بسیار و خلاقانه و شاید هم برای کسب درآمد که جزویی از حقوق اولیه یک توسعه دهنده است به دنبال کم کردن فاصله استور مایکروسافت با استور پلتفرم های رقیب است که این به خودی خود یک معامله برد برد است!

کمبود یک برنامه نقشه آنلاین و همچنین آفلاین در استور به شدت احساس می شد، کاربران قبلا مجبور بودن برای استفاده از نقشه های گوگل در گوشی ویندوز فونی محدود به دو یا سه برنامه می شد استفاده کنند که این برنامه ها هم باگ ها و مشکلات خود را داشته و دارند، اما تیم مه استودیو به خصوص علی نوشاهی نقش بسزایی در پر کردن این خلا داشته است.

وینگو مپز یک برنامه یونیورسال شخص سوم متن باز گوگل مپز ( که از کیت های توسعه گوگل مپز در آن استفاده شده است ) با طراحی کاربر پسندانه، کاشی زنده، قابلیت پشتیبانی از قلم، تغییر حالت سه بعدی و در نهایت با کمک تیم اینسایدری خود باگ بش شده و حتی برای دسترسی سایر کاربران به زبان های مختلف زنده ترجمه شده است و با قابلیت دانلود نقشه میتوان از این نقشه ها به صورت آفلاین نیز استفاده کرد. وینگو مپز با قیمت مناسب ۲ دلار و کاربران ایرانی نیز با پرداخت فقط ۲ هزار تومان به خوبی مورد استقبال کاربران ویندوزی شده است.

اما برنامه وینگو مپز در کنار سایر قابلیت های کاربردی مانند سایر برنامه های دیگر ممکن است مشکلات و باگ هایی داشته باشد که کاملا منطقی نیز است به طور کلی همه برنامه ها دارای باگ هایی هستند ولی شاید کشف نشده باشند! باگ های چون نمایش اشتباه نقشه های ویندوز مپز به جای نقشه های گوگل مپز که نویسنده ویندوز سنترال با برجسته کردن این باگ در پست انتقادی خود پرداخته است، کاملا طبیعی است که موجب واکنش شدید توسعه دهنده این برنامه شده است.

به طور کلی وجود این باگ را نمی توان انکار کرد و همچنین برجسته کردن این باگ توسط نویسنده ویندوز سنترال را در کنار قابلیت های خوب این برنامه عملکردی مثبت ارزیابی نمی شود ونویسنده وب سایت ویندوزسنترال یک امتیار منفی دریافت کرد ، اما همواره باید در مقابل انتقاد ها هر چند انتقاد تخریبی باید منطقی برخورد کرد و از حرکت هایی که موجب حاشیه سازی بیشتر می شود؛ در دفاع از خود پرهیز کرد  و باید برای پیشرفت و توسعه یک برنامه از انتقادات و حتی تخریب ها با گرمی استقبال کرد و ازا ین انتقادات برای هر چه بهتر کردن وینگو مپز استفاده کرد و در نتیجه یک برنامه خوب با رابط کاربری زیبا و همچنین با کارایی و قابلیت های بسیار میتواند جواب کوبنده ای در برابر منتقدین و تخریب کنندگان باشد!

بروزرسانی: نسخه جدید و بازنویسی شده وینگو مپز که از لحاظ سرعت وکارایی بهبود یافته است به زودی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

در پایان ما هیچ گونه قضاوت مثبت و یا منفی درباره وب سایت ویندوز سنترال و توسعه دهنده و برنامه وینگو مپز نداریم و صرفا به بیان واقعیت های موجود پرداخته ایم و قضاوت را به کارابران واگذار میکنیم!شما میتوانید نظرات خود را درباره وینگو مپز برای ما ارسال نمایید.

لینک دانلود

WinGo Maps
WinGo Maps
Developer: ‪Mah Studios‬
Price: $۲.۹۹+
پست های بیشتر
بارگذاری بیشتر از حامد افشار
بارگذاری بیشتر در برنامه های یونیورسال

۲ نظرات

  1. رسول

    ۲۵ مرداد, ۱۳۹۷ در ۵:۲۵ بعد از ظهر

    جالب بود مطلبتون

  2. Black G

    ۲۵ مرداد, ۱۳۹۷ در ۷:۱۳ بعد از ظهر

    خسته نباشید واقعا مطلب خوبی بود جا داره یه خسته نباشیدم ب آقای نوشاهی هم بگم با این برنامه های خوبشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست پیشنهادی

نحوه حذف ویروس های پیچیده ویندوز ۱۰ با ویندوز دیفندر آفلاین

گرچه آنتی ویروس ویندوز دیفندر برای حفاظت هرچه بیشتر از ویندوز ۱۰ طراحی شده است اما هکر ها …